APS Pipes България: GRP тръби DN3800 на Subor ще пренасят вода за земеделско напояване от нов язовир в района на турския град Карс
30.09.2024 г.4 мин.
Карс е турски град в североизточната част на страната, в близост до който съвсем наскоро бе изграден едноименен язовир. Новото хидротехническо съоръжение е предназначено за задоволяване на нуждите от напояване на селското стопанство в равнините Карс и Дигор, както и за производство на водноелектрическа енергия. За целите на проекта се изпълнява напоителна система, а тръбопроводите за нея се доставят от утвърдения турски производител на стъклопластови тръби Subor, представен на българския пазар от фирма APS Pipes България. Именно с екипа на дружеството у нас представяме повече за проекта.
„Напоителната система от язовира Карс има за цел да транспортира от 182 млн. m3 вода, съхранявани в него, до 476 000 дка земеделска земя по 21-километров тръбопровод. Именно този тръбопровод се изпълнява от GRP тръби Subor, чийто диаметър е DN3800“, поясниха пред Инженер.bg от APS Pipes България.
„Тъй като земеделското напояване е един от най-големите потребители на чиста вода в света, ефективния пренос и разпределение на водата, без загуби, е в основата на устойчивостта на сектора, а и на разумното потребление на водните ресурси. Subor предоставя дълготрайни и висококачествени тръбни системи, изключително подходящи за това приложение благодарение на ниското си тегло, лесната работа и безпроблемния монтаж на напорните тръбопроводи“, заявиха от българското дружество.
Действително, едно от основните предимства на GRP тръбите Subor за земеделския сектор е лесният им и бърз монтаж. Например 300 m тръби с диаметър DN1200 mm могат да бъдат положени само за един ден, което осигурява значително удобство при проекти, обхващащи големи площи.
Язовир Карс е построен на река Карс, на 15 km североизточно от едноименния град. Височината на стената от основата е 56 m, водното огледало е с площ 10.4 km2, а обемът му – 182 млн. m3 вода. С тях ще се напояват 475 780 дка земя в равнините Карс и Дигор без използване на енергия. Водноелектрическата централа ще произвежда 10 млн. kWh енергия годишно.
Очаква се след завършване на проекта за напояване да бъдат генерирани по около 296 милиона турски лири* годишно и допълнителни 2.8 милиона турски лири приходи от енергия – така годишната полза от съоръжението ще възлиза на 300 милиона турски лири.
Освен това новосъздаденият воден ареал ще се превърне във важна локация за редица растителни и животински видове от дивата природа.
„Проектът за осигуряване на вода за полетата около Карс ще подпомогне устойчивостта на селскостопанското производство и ще задоволи нуждите от вода на 44 населени места, като значително ще допринесе за развитието на региона. Това ще подобри и селскостопанския потенциал на Турция изобщо“, допълниха още от APS Pipes България.
*1 турска лира = 0.05 лева (към 30 септември 2024 г.)
Източник на снимковия материал: APS Pipes България, Subor, ©Engineer.BG via Canva
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!