Енергетика (ВЕИ) Интервю
-
Мартин Рангелов от HRS България: Неразбирателствата в организациите рядко са породени от разликите между поколенията
В рамките на нашата рубрика „От Boom до Z: Поколенията на пазара на труда“, днес имаме удоволствието да разговаряме с г-н Мартин Рангелов, Key Recruitment Projects Team Lead в HRS България – мениджър, който ежедневно наблюдава и управлява динамиката между различните поколения на работното място. Пред Инженер.bg той сподели своя опит по темата и коментира как компанията успешно съчетава енергията на младите и мъдростта на опитните служители, за да създаде ефективна и продуктивна работна среда. Вижте в следващите редове!
14.02.2025 г.Прочетете статията
-
Инж. Емануела Спасова – Кабакова от АК Електрик: Предизвикателствата в работата ме вдъхновяват да израствам
Всеки успех на АК Електрик се дължи на хората, които влагат сърцето и ума си в своята работа. В поредицата „Нашите служители”, Инженер.bg обръща внимание на вдъхновяващите истории на специалисти от екипа на предприятието. Днес Ви представяме инж. Емануела Спасова – Кабакова, ръководител „Здравословни и безопасни условия на труд и околна среда”. Със своята отдаденост и стремеж към съвършенство, Емануела ежедневно се грижи за сигурността и благополучието на своите колеги. Пред нас тя разказа как преодолява предизвикателствата на своята позиция и какви са мечтите ѝ за бъдещето на АК Електрик. Вижте повече в следващите редове!
30.01.2025 г.Прочетете статията
-
Ленко Кабаиванов от „Ела си у дома“: България ще бъде напълно различна с идеите и опита, които ще донесат завърналите се
Днес ще Ви запознаем с Ленко Кабаиванов, вдъхновител и създател на инициативата „Ела си у дома“. Това е социален проект, който има за цел да насърчи българите, живеещи в чужбина, да се завърнат в България и да допринесат за развитието на страната. След години, прекарани в чужбина, г-н Кабаиванов осъзнава, че опитът и знанията, които е натрупал, го подготвят за тази важна мисия – да вдъхнови сънародниците си да се завърнат у дома. Пред Инженер.bg Ленко Кабаиванов споделя личната история зад проекта и моментите на осъзнаване и вдъхновение, които са го подтикнали да стартира инициативата. Ще научим повече за визията и усилията на „Ела си у дома“, както и за плановете за развитие на иновативни приложения, които да подкрепят и популяризират този проект.
01.11.2024 г.Прочетете статията
-
Кристина Тодорова от Евеликс България: Съвременната инженерна позиция създава възможност за творчество и себеизразяване
И тази година Career Show събра множество водещи компании и таланти, предоставяйки им платформа за обмен на идеи и възможности за кариерно развитие. По време на вълнуващото изложение екипът на Инженер.bg имаше възможността да разговаря с г-жа Кристина Тодорова, HR мениджър в Евеликс България – производител на линейни задвижващи системи. Като експерт в HR областта, тя сподели вижданията си относно текущите предизвикателства и тенденции на пазара на труда в индустриалния сектор, както и за това каква е стратегията на Евеликс България за привличане и развитие на нови кадри. Вижте повече в следващите редове.
25.10.2024 г.Прочетете статията
-
Лиляна Хашъмова от Top Skills Recruitment: AI създава нови възможности, но и предизвикателства за всички
В областта на бизнеса лятото е време за създаване за стратегически планове, внедряване на нови технологии и усъвършенстване на човешките ресурси. Без да се поддава видимо на температурните рекорди тази година, влиянието на изкуствения интелект (AI) в социалния и икономически живот става все по-осезаемо и измеримо. В тази връзка ролята на AI върху пазара на труда все по-често предизвиква формиране и споделяне на мнения, спорове, обширни анализи, а понякога и недобронамерени спекулации. Затова ние, от Инженер.bg, решихме да се обърнем към професионалисти в подбора на персонал и развитието на човешките ресурси, за да разберем какви промени според тях се очакват в бъдеще на пазара на труда в контекста на развитието и въздействието на AI. По темата днес разговаряме с Лиляна Хашъмова, която повече от две години е част от екипа за подбор на IT таланти в Топ Скилс Рекрутмънт (Top Skills Recruitment) и ежедневно работи в интерес на търсещите нови професионални предизвикателства и работодателите.
08.08.2024 г.Прочетете статията
-
Румяна Петева от Каменица: Бизнесът трябва ясно да заявява нуждите си и да дава навременна обратна връзка към образователната система
В контекста на съвременните иновации, темата за бъдещето на инженерните специалисти излиза на преден план, а качественото техническо образование е ключов фактор за формирането на квалифицирани кадри, способни да се адаптират към непрестанно еволюиращите изисквания на индустрията. За да постави фокус върху този важен въпрос, екипът на Инженер.bg стартира рубриката „ТЕХНОкрат(с)ко ли е техническото образование в България?“, в която водещи професионалисти от бранша споделят своите мнения и идеи за настоящето и бъдещето на техническото обучение у нас. Днес имаме удоволствието да приветстваме г-жа Румяна Петева, директор „Човешки ресурси” в Каменица – водеща компания в индустриалния сектор и една от най-старите пивоварни в България. Румяна Петева заема настоящата си позиция от 1 февруари 2024 г., а зад гърба си има повече от 12 години опит в компанията, преминавайки през различни позиции в отдели „Човешки ресурси” на ниво страна, Централна и Източна Европа, EMEA* и APAC*, както и в отдел „Правни и корпоративни въпроси”. Като признат HR експерт, пред нас тя сподели своите виждания за предизвикателствата и възможностите пред българското техническо образование.
02.07.2024 г.Прочетете статията
-
Индустриалният психолог Ирен Стефанова: Съвместната работа на бизнеса и образованието e път за създаване на „смисъл“ у младите
По данни на НСИ за 2023/2024 г. в България са регистрирани малко над 740 висши учебни заведения, професионални училища и центрове за професионално обучение. И независимо от постоянно генерирания поток от млади специалисти, все още продължава да се наблюдава сериозен глад на технически подготвени кадри в основни производствени сектори, в строителството и т.н. А на какво се дължи той, какво е нивото на съвременното техническо образование у нас и как би могло то да се възроди, разговаряме с индустриалния психолог Ирен Стефанова, ръководител „Програми за лидерско развитие“ в Human Matrix.
26.06.2024 г.Прочетете статията
-
Доц. Христиан Панайотов от ТУ – София, филиал Пловдив: Държим на приемствеността между различните поколения преподаватели
В основата на технологичния прогрес и индустриалното развитие е образованието, по-специално техническото образование. Имайки предвид фундаменталното му значение, възниква въпросът – дали техническото образование в страната ни е на нужното ниво? За да научи отговорите на този и други актуални въпроси по темата, екипът на Инженер.bg стартира инициативата „ТЕХНОкрат(с)ко ли е техническото образование в България?“, в която водещи представители на бизнеса и образованието, коментират възгледите си относно бъдещето на следващото поколение технически специалисти. Днес даваме думата на доц. д-р инж. Христиан Панайотов, зам.-директор по МДИ (международна дейност и интеграция) към Технически университет – София, филиал Пловдив. „Учебните програми във факултетите ни се актуализират ежегодно, спрямо нуждите на бизнеса“, категоричен е доц. Панайотов. Коментарът му по темата, бихте могли да прочетете в следващите редове.
18.06.2024 г.Прочетете статията
-
Инж. Валентина Стоева, зам.-директор на ПГТ – София: Навлизането на ИИ в образованието ще предизвика преосмислянето му
„Образованието в България има главно теоретична насоченост, но в действителност теорията и практиката са неразривно свързани. За да осигурим адекватна за съвременния пазар подготовка на учениците, трябва да се разшири обхватът на практическия аспект от преподаването. „Бизнесът преподава“ е добър пример за инициатива в тази посока“, коментира инж. Валентина Крумова Стоева – заместник-директор “Учебно производствена дейност” в Професионална гимназия по телекомуникации – София (ПГТ). Днес, в нашата най-нова рубрика „Инженер.БГ пита: ТЕХНОкрат(с)ко ли е техническото образование в България?“ имаме удоволствието да дадем думата на инж. Стоева за коментар по темата.
05.06.2024 г.Прочетете статията
-
А.Стойчев от ATAMIQ и И.Цочев от GreenUP: Търсим инженер, който съчетава практическия опит с ангажимент към устойчивостта
Развълнувани от темата за устойчивото развитие, ATAMIQ и GreenUP – две организации, силно ангажирани с екологията, организират специален конкурс, чрез който целят да открият специалисти, приемащи „зелената“ трансформация за своя мисия. Надпреварата „Зелен Инженер“ има за цел да отличи най-добрите млади професионалисти, които се развиват в устойчивото инженерство и търсят решения за решаване на наболели проблеми, като изчерпването на природните ресурси, управлението на отпадъците, енергийната ефективност и др. Пред Инженер.bg застанаха две от лицата на конкурса – Андрей Стойчев от ATAMIQ и Ивайло Цочев от GreenUP, които отговориха на нашите блиц въпроси, за да ни помогнат да разберем що ето „зелен“ инженер.
07.06.2023 г.Прочетете статията
-
„Харчи“ ли домът ни като парен локомотив? Какво е решението? Интервю с г-н Дмитрий Юдин, управител на Passive House Shop
С повишаването на цените на стоките и услугите в световен мащаб, особено силно през последните месеци, все повече хора се стремят да оптимизират своите разходи. Замисляме ли се обаче, че един от основните източници на разходи е нашето собствено жилище. Елетро- и топлоенергията, газта за битови нужди – цените им скочиха драстично. Един от възможните варианти за драстично намаляване на тези разходи е изграждането на т.нар. „пасивна къща“. Пасивното строителство се налага все повече и като стандарт в Европа поради изискванията на Европейския съюз за т.нар. сгради с нулево енергийно потребление, или NZEB (Nearly zero-energy building).
18.06.2022 г.Прочетете статията
-
Мариян Минчев: „Atamiq.com е първата онлайн платформа у нас със селектирано портфолио от продукти и технологии за индустрията”
Едно от най-иновативните попълнения в екосистемата на онлайн търговията у нас е новата българска B2B платформа Atamiq.com. В нея клиентите ще могат да се открият над 100 000 индустриални продукта, сред които технологии за пречистване на питейни и отпадъчни води, инфилтрат от депа, системи за обезводняване и оползотворяване на утайки, биогаз инсталации, цялостни решения за сортиране и рециклиране на отпадъци, соларни системи, рециклираща техника, задвижвания, системи за топлообмен, помпено оборудване, специализирана арматура, фитинги и мн.др. Екипът на Инженер.bg се срещна с г-н Мариян Минчев, един от създателите на Atamiq.com, с когото поговорихме за пътя и предизвикателствата по създаване на платформата, за нейните отличителни характеристики и други интригуващи детайли.
05.05.2022 г.Прочетете статията