Соларни помпени системи на Grundfos с ФЕЦ осигуряват постоянно напояване на 120 000 маслинови дръвчета в южноафрикански район
31.07.2024 г.6 мин.
In Romanian In Macedonian In Serbian
Mont Rouge Olive Estate е маслинова ферма в Южна Африка, която се изправя пред сериозното предизвикателство да напоява своите 200 ha насаждения в условията на чести спирания на електрозахранването. Проблемът в крайна сметка е преодолян благодарение на соларни помпени системи на Grundfos, които не само че обезпечават нуждите от вода за напояване, но произвеждат повече енергия от необходимата, което ги превръща в дълготраен актив. „Цялата инсталация е така проектирана и изпълнена, че резултатите са повече от красноречиви. Подобен подход – а именно използването на соларно захранвани помпи, би могъл да „преобърне“ селскостопанския сектор не само в Африка, но и в целия свят“, коментираха пред Инженер.bg от Грундфос България – дъщерно дружество на доказания помпен производител у нас.
Маслиновата плантация Mont Rouge Olive Estate е разположена в сухия южноафрикански район Little Karroo и в добрите си години добива по 2100 t маслини, от които могат да се произведат около 300 000 l зехтин и няколкостотин килограма трапезни маслини. Разположени в долина и околните ѝ хълмове, 120 000 дръвчета трябва да бъдат напоявани, но средните годишни валежи са само 150 mm. Съседните планини обаче получават 10 пъти повече. Водата от тях захранва две реки, които се вливат в язовир под фермата. От там водата се изпомпва в система за капково напояване. И тук се намесва проблемът с надеждността на електрозахранването. „В този регион спирането на тока е редовно през последните 10 години – поне за 2 до 4 часа на ден, но понякога и за цели 12 часа. За да гарантира вода за напояване в тези случаи, фермата трябва да използва дизелови генератори, което обаче е абсолютно нерентабилно“, поясниха от Грундфос България.
Така се стига до решението за добив на „зелена“ енергия за захранване на помпите. Общо 3, а скоро и 4, масива от фотоволтаични (PV) панели на изградената фотоелектрическа централа (ФЕЦ) осигуряват 750 kW пикова мощност за помпите на Grundfos, разположени до задържателни резервоари. От тях ежедневно се изпомпват 3000 m3 в резервоари за съхранение, които са локализирани в средата на фермата, а след това – към язовир с обем 50 000 m3 на върха на хълм в най-високата точка на фермата. От там по гравитачен път водата се подава към системата за капково напояване.
„Соларните панели захранват помпите на Grundfos чрез задвижвания с променлива скорост. Системата може да работи извън мрежата или в хибриден режим, ако е налично и мрежово захранване. Това позволява напояване в райони, в които допреди това не е било възможно изпомпването на вода. И ако в началото, когато Grundfos пуска на пазара соларните помпи SQ Flex, е възможно постигане на мощност от само 2 kW, то днес може да се изгради система от 1000 kW”, заявиха специалистите от българското дружество.
За изпълнение на проекта Grundfos доставя 12 помпи със задвижвания с променлива скорост за три помпени станции във всеки соларен масив. Те включват големите помпи от тип крайно засмукване Grundfos NK и нагнетателните сетове Grundfos CR95. Помпите са свързани към соларните инвертори – също на Grundfos, които преобразуват изходната постоянна мощност от слънчевите панели в променливотоково захранване за работа на помпата. А Grundfos PowerAdapt автоматично определя кое електрозахранване – от електрическата мрежа или от слънчевите панели – трябва да захранва помпите.
„Това, което прави системата наистина уникална е използването не на статични фотоволтаични панели, а на такива с едноосев тракер. По този начин панелът следи слънцето точно като слънчоглед и вместо през 4 – 6 часа, енергия се генерира активно през 11 часа. Това позволява фермата да получава 30% повече вода през деня, отколкото с фотоволтаични панели от фиксиран тип“, допълниха от Грундфос Бъгария.
„Допълнително предимство е липсата на хидравлични удари, причинявани преди това от честите спирания и пускания на помпите заради непостоянното електрозахранване. Така се избягват и спукванията на тръбопроводите, които преди това са се случвали по 1 – 2 пъти всяка седмица. Задържателните резервоари от своя страна позволяват утаяване на примесите във водата, а оттам и по-малко запушвания в тръбните линии“, допълниха още от компанията.
Източник на снимковия материал: Грундфос България, Grundfos
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!