Решението за смесителен контур MIXIT на Grundfos оптимизира отоплителната система в историческите сгради на хотел в Швейцария

05.09.2024 г.6 мин.

Често исторически сгради биват превръщани в хотели, които предоставят на своите посетители несравнима като автентичност обстановка, подплатена с уют и топлина. По-старите постройки обаче могат да създадат доста предизвикателства в процеса на модернизация, особено ще се касае до сградните инсталации като ОВК, ВиК и електро. Типичен пример за това е хотел Balsthal в природния парк Thal, разположен в градския „триъгълник“ Базел, Цюрих и Берн, Швейцария. Историческият ансамбъл от сгради включва средновековните къщи „Zum Kreuz“, „Zum Rössli“ и „Kornhaus“, при реновацията на които решаваща роля изиграват ОВК решенията на Grundfos. Повече за проекта пред Инженер.bg разказаха от Грундфос България.

Сградите на хотелския комплекс Balsthal65 преминават през няколко етапа на модернизация и днес включват 65 стаи, два ресторанта и зали за семинари за 260 човека. Оказва се обаче, че отоплителната инсталация не се справя със своите задачи и температурата в стаите е или твърде ниска, или твърде висока. За да разберат какъв точно е проблемът, собствениците възлагат щателно обследване на инсталацията на местната компания EQUANS. „Проверката показва, че по време на по-ранна модернизация отоплението преминава от локално, с нафтов котел, към централно, като хидравликата на системата остава непроменена, а съществуващата помпа е използвана като помпа за централно отопление. Смесителният кръг обаче е неподходящ за работа при централно отопление, а помпата не е достатъчно мощна. Освен това отделните хидравлични групи не са балансирани и технологията за управление е остаряла. В резултат на това връщащата температура е твърде висока, топлинната мощност е ниска или непостоянна и работата на системата е неефективна“, поясниха от Грундфос България.

По тази причина първото и най-спешно действие включва подмяна на главната помпа, за да се осигури достатъчно налягане за топлоснабдяването в широко разклонената тръбна система на взаимосвързания сграден ансамбъл. Избрана е мощната инлайн помпа Grundfos TPE.

Работата продължава с обновяване на хидравликата и системата за управление. Подменени са общо около 20 контролни вериги – първоначално в центъра за технически контрол в сградата Kreuz, а след това в Kornhaus, Rössli и две други сгради, които също принадлежат към сградния комплекс на хотела. „В повечето от тях е използвано решението за смесителен контур MIXIT на Grundfos, при което всички основни компоненти на смесителния контур, включително клапани, стъпков двигател, сензори и интелигентен контрол на температурата, са интегрирани в компактно управляващо устройство. По този начин се елиминира необходимостта от допълнителни тръбопроводи и окабеляване за отделни компоненти. В допълнение контролният блок комуникира безжично с помпата на втория кръг MAGNA3 чрез интегриран радио интерфейс. Всичко това намалява времето за инсталиране и пускане в експлоатация с до 50%. Освен това ниските сутеренни тавани в сервизните помещения не са проблем за оборудването“, заявиха от българското дружество на Grundfos.

Блокът за управление осигурява до 170 точки от данни от смесителния контур и помпата, които могат да се достъпят чрез BMS (система за сградна автоматизация). Устройството MIXIT е оборудвано с Modbus TCP и BACnet IP интерфейси, така че е необходима само надстройка на софтуера чрез операционното приложение Grundfos GO. В допълнение облачната платформа Grundfos BuildingConnect осигурява достъп до данните на контролния блок в реално време чрез интегрирания Ethernet интерфейс и разполага с интуитивен потребителски интерфейс, с който работата на системата може да бъде удобно мониторирана и оптимизирана.

Една от спецификите на проекта е разнообразният сграден фонд, чиято сложна тръбна система изисква различни температури на потока. Така например някои вериги се нуждаят от 70 °С, за да се постигне комфортна стайна температура от около 22 °С при външна температура от -8 °С; за други 50 °С са напълно достатъчни. „Прецизният контрол на температурата се постига с помощта на данните от MIXIT. Така в крайна сметка са изпълнени трите основни задачи пред проекта за модернизация на отоплителната система – да се подобри хидравликата, да се създаде оптимален контрол и да се постигне възможно най-добрата рентабилност“, допълниха още от Грундфос България.

Източник на снимковия материал: Грундфос България, Grundfos

Тагове: Grundfos, Грундфос България, ОВК, хидравлика

Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!

Грундфос „Сградно строителство“
http://bg.grundfos.com