Атанас Ставрев от Lentis Technologies: AI ще доведе до промяна в сфери, в които дигитализацията има ключова роля

01.08.2024 г.7 мин.

Д-р инж. Атанас Ставрев е завършил докторантура по компютърна механика в Германия и започва кариерния си път като бизнес консултант по дигитална трансформация. След няколко години работа с едни от най-големите индустриални компании в Западна Европа се връща в България и се фокусира върху приложението на нови технологии в серийното производство. „Използвайки опита си от лидерски позиции в автомобилната индустрия, в нашата компания се стремим да развиваме иновативни приложения за изкуствен интелект в индустриалната автоматизация. Това е иновация, която вече води до промени в редица сфери, в които дигитализацията е застъпена“, коментира г-н Ставрев пред Инженер.bg. А ето какво още заяви той за пазара на труда и промените, които го очакват в бъдеще под влиянието на изкуствения интелект (AI).

Д-р Ставрев, ще доведе ли според Вас развитието на изкуствения интелект до нова индустриална революция?

Напълно възможно е – предпоставките за това са налице и в момента в глобален мащаб се инвестират достатъчно усилия и средства, за да може технологията да се „установи“ като напълно надеждна и да бъдат намерени и развити точните приложения, които да променят из основи начините на функциониране на индустрията. Посоката на тази нова революция се поставя от дигитализацията и прогреса в сферата на Индустрия 4.0, които генерират все по-големи количества данни и все по-точна и разнообразна информация. Тези данни и информация са необходимото условие, което може да позволи на алгоритмите с изкуствен интелект да вземат решения в реално време и да управляват самостоятелно не само отделни процеси, но и цялостни вериги за добавена стойност.

Като пример, нашата компания има разработки в сферата на компютърното зрение, които позволяват на индустриални роботи и машини да анализират изображения в реално време и по този начин да „оценяват“ качеството на извършената работа и да манипулират продуктите по различен начин, спрямо предварително дефинирани правила и условия. Това е доказателство, че първите стъпки вече са направени и в България.

Наблюдава ли се вече промяна на пазара на труда под влиянието на изкуствения интелект?

В традиционните браншове в България по-скоро не. Определено информационните и комуникационните технологии (ИКТ) са сферата, в която изкуственият интелект се развива най-бързо, и такива умения вече започват да бъдат търсени и ценени, но ефектът върху цялостния пазар на труда е все още ограничен.

Очаквате ли промени на пазара на труда в България във връзка с AI в бъдеще?

В дългосрочен план определено ще има промени във всички сфери, в които дигитализацията играе роля. Започвайки от различните позиции за „клиентска поддръжка“ – вече виждаме широко разпространение на така наречените „чат ботове“. Те ще продължат да се развиват все повече от въпросите, които задаваме към различни доставчици на услуги и продукти, а потребителите ще получават отговор от изкуствен интелект, а не от реален човек. Респективно, такива позиции няма да бъдат налични на пазара на труда в бъдеще.

Като цяло, всяка възможност за оптимизация на повтарящи се бизнес процеси и получаване на конкурентни предимства ще бъде използвана от компаниите, които искат да останат конкурентоспособни.

Какво според Вас трябва да предприеме един специалист сега, за да остане конкурентоспособен в бъдеще? Какви умения трябва да развие?

Това зависи от сферата, в която даден специалист работи. Със сигурност обаче тези умения трябва да са наистина специализирани в дадена дейност и да позволяват изпълнението на „нетривиални“ задачи. Защото изкуственият интелект по същество е оптимизационен алгоритъм, който може много бързо да анализира големи количества данни и да взема решения на база предварително зададени критерии, а не да определи кои критерии точно са необходими за решение в дадена ситуация.

Как влияе AI на процеса на подбор? Възползвате ли се от някое от неговите предимства?

Спрямо големината на дадена компания и количеството и разнообразието на позициите за подбор, AI може да влияе по различни начини. Ако например дадена компания получава стотици кандидатури за работа на ден, алгоритми с изкуствен интелект могат да бъдат успешно използвани за предварителна филтрация на кандидатурите – дали профилите покриват минимални изисквания, дали няма технически грешки и други. Специално в нашата компания, подборът е много тясно профилиран и в момента AI е по-скоро неприложим.

Lentis Technologies е технологична компания, фокусирана в разработването и внедряването на решения за различни проблеми, свързани с машинното зрение. Експертизата на фирмата интегрира инженерен и изследователски опит и методи с вътрешно разработени софтуерни приложения за разпознаване на изображения, базирани на AI, за да обслужва своите клиенти и партньори. Lentis Technologies изпълнява успешни проекти за автоматизиране на сложни визуално-механични процеси за инспекция на качеството в производствената промишленост, използвайки високопрецизни алгоритми за дълбоко обучение в реално време, включени в цялостен производствен работен процес, разработване на система за 3D реконструкция за медицински изображения, включително прецизна реконструкция на 3D форма и разпознаване на плътност от изгледи на напречно сечение, внедряване на широкомащабно решение в реално време за приложения за наблюдение, включително разпознаване на лица, откриване на хора, проследяване на хора, оценка на поза и технологии за разпознаване на активност, разработване на система за оптично проследяване на компютърно зрение, автоматизиране на процеса на събиране на данни за позициониране и др.

Източник на снимковия материал: Lentis Technologies

 

Тагове: HR, HR трансформация, автомобилостроене, изкуствен интелект

Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!

Лентис Технолоджис ООД
https://lentistech.com/