Технология за сградна автоматизация на АББ поддържа оптимални условия в стъклени иглута с магична гледка към Северното сияние

08.01.2025 г.6 мин.

Специално проектирани стъклени иглута предлагат на туристите в Лапландия и Гренландия перфектната възможност да се насладят в максимална степен на магията на Северното сияние, познато още като Aurora borealis. Доказаният опит и технологичното ноу-хау на АББ, в комбинация с внедрените системи, работещи на базата на стандарта KNX за сградна автоматизация на компанията, гарантират тяхната безпроблемна работа дори в условията на предизвикателни климатични условия.

„АББ си партнира с разработчиците на стъклени иглута във Финландия от много години. От 2016 г. технология на АББ гарантира, че тези „наблюдателни куполи“ осигуряват на туристите уникално преживяване и спираща дъха гледка към Северното сияние, всичко това съчетано с  цялостен топлинен комфорт сред ледените земи на Арктика“, съобщиха за Инженер.bg от АББ България.  

Иглутата обединяват най-добрите решения от последните иновации в областта на отоплението и сградната автоматизация: въздушната термопомпа, вентилационният модул, подовото отопление и отоплението на вътрешната и външната страна на стъкления покрив са свързани към интелигентна централизирана система за автоматизирано управление ABB i-bus® KNX. „При наличието на теч например, магнитният вентил светкавично прекратява водоподаването, а оптичната връзка задейства аларма към офиса за поддръжка. Обслужват се всички основни компоненти от системата за сграден мениджмънт“, поясниха от фирмата.

Усъвършенстваният дизайн на стъклените иглута, наречен Smart Lucia, който се поддържа от технологията на АББ, базирана на стандарта за сградна автоматизация KNX, бе представен за първи път в Гренландия. Изработени от интелигентно стъкло и стомана, очарователните туристически къщички са разположени на територията на хотел Arctic в ледения фиорд Илулисат на скалистите брегове на Гренландия и предоставят неповторима възможност на гостите, отседнали в тях, денонощно да наблюдават чудесата на природата, морето и преминаващите наоколо айсберги.

С помощта на KNX стъкленото иглу устоява безпроблемно на всякакви метеорологични условия 

„Гамата от стъклените иглута е реализирана за първи път през 2018 г., в резултат на вдъхновяваща архитектурна концепция за изграждане на по-комфортни и ефективни жилищни пространства от стъкло, различни от просто малките остъклени тераси. Със своята отличителна сградна структура от стени, изработени изцяло от стъклени панели, те предлагат зашеметяваща 360-градусова панорамна гледка“, обясниха от АББ България.

Още от етапа на проектиране, стъклените здания са разработени така, че да могат да устояват на всякакви метеорологични условия. „Стъклото е труден за работа строителен материал: през лятото той се нагрява лесно, а през зимата може да се натрупа и задържи сняг, който го охлажда и пречи на гледките, включително тази на Полярното сияние през нощта – една от най-големите атракции за посетителите на Арктическия кръг. Поради тази причина иглутата изискват сложна отоплителна система“, уточниха още те.

„Искахме да интегрираме висококачествена система за сградна автоматизация, която е лесна и интуитивна за използване от потребителя. Въз основа на това и на базата на нашия предишен опит се спряхме на технологията ABB i-bus® KNX“, коментира Кари Мати Руханен, собственик на финландската компания, създала иновативните стъклени иглута. „Пренасяме иглутата в предизвикателна среда и е важно те да могат да функционират според очакванията на гостите – независимо от времето. Съществува още потенциална възможност те да бъдат разположени в пустинята, тъй като дори при екстремно високи температури стъкленото иглу може да бъде адаптирано към тях и да предостави нужния комфорт при наблюдението на звездното нощно небе“, допълва той. 

Лесно, удобно и енергийно ефективно решение

Иглутата предоставят възможност за интелигентно управление на радиаторите и подовото отопление в самите стаи. Температурата на остъклените стени и на външния покрив се поддържа с безшумни електрически нагреватели, докато охлаждането и резервното отопление се осигурява от въздушна термопомпа. „Цялата система може да се управлява както от помещението, така и дистанционно чрез приложение. Тя може да се изключва и автоматично посредством картата за достъп до стаята“, заявиха от АББ.

Ключовите данни за потреблението на ресурсите се визуализират и персонализират специално за хотела, с цел да се осигури ефективен мониторинг и управление, а допълнителна и полезна информация за посетителите, като например менютата на ресторанта, е вградена в потребителския интерфейс. Всички данни от измерванията, алармите, хронологията на пожароизвестяването и температурата в стаите, на пода и отопляемите стъкла се регистрират и са изцяло на разположение на персонала на хотела за анализ.

„Стъкленото иглу не е най-лесната конструкция за поддръжка, но с помощта на технологията KNX това не е така. Предимствата на решението са многобройни, а сред тях се отличават висока мащабируемост, възпроизводимост, възможност за надграждане, енергийна ефективност, както и интернационална поддръжка. KNX е международен отворен стандарт, така че експерти на АББ от цял свят могат да съдействат при възникване на предизвикателни ситуации“, допълниха още от фирмата.

Източник на снимковия материал: АББ България, ABB

Тагове: ABB, АББ България, енергиен мениджмънт, сградна автоматизация, система за управление

Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!

АББ България ЕООД
www.abb.bg