ЛогиСофт: С усъвършенстван вариант на технологията ZPA, повишаваме ефективността и намаляваме загубите в проектите ни
29.11.2024 г.7 мин.
В сферата на интралогистиката ефективността и безопасността при движението на продукти и стоки са от съществено значение. Една от ключовите технологии, допринасящи за оптимизацията на вътрешни логистични процеси, е т.нар. натрупване при нулево налягане (Zero Pressure Accumulation, ZPA). Тази система позволява временно съхранение на стоки върху конвейерни линии без прилагане на допълнително налягане или сила за придвижване, което предотвратява сблъсъци, а оттам и повреждане на продуктите, участващи в процеса. „ZPA не е нова концепция. С помощта на усъвършенстваните ни софтуерни алгоритми, правим нашата ZPA технология по-ефективна във всеки нов проект и ускоряваме обработката на поръчките”, коментираха пред Инженер.bg от ЛогиСофт – водеща българска компания, която разработва и внедрява интегрирани и надеждни решения за изграждане на персонализирани конвейерни системи и решения за складова автоматизация.
Как работи ZPA?
ZPA системите разделят конвейерната линия на отделни зони, всяка от които е оборудвана със сензори и задвижващи механизми. Когато продукт навлезе в дадена зона, сензорът засича присъствието му и спира движението в тази зона, докато следващата зона не се освободи. Това гарантира, че продуктите не се докосват един до друг, което елиминира риска от повреди и брак. Този подход е особено полезен при транспортиране на продукти с различни размери и тегло, при които по-големите или по-тежки артикули могат да повредят по-малките или по-леките, ако не се управляват правилно.
Предимства на ZPA в интралогистиката:
-
Предотвратяване на повреди: Като елиминира контакта между продуктите, ZPA намалява риска от повреди, особено при крехки или деликатни стоки;
-
Енергийна ефективност: Зоните на конвейера се активират само при наличието на продукт, което намалява общата консумация на енергия и оперативните разходи;
-
Понижаване на шума: Тъй като задвижващите механизми работят само при необходимост, нивата на шум в работната среда се понижават, създавайки по-комфортни условия за служителите;
-
Гъвкавост и мащабируемост: ZPA системите могат лесно да се адаптират към различни конфигурации и изисквания, което ги прави подходящи за широк спектър от приложения в интралогистиката.
„В ЛогиСофт ZPA технологията е в основата на нашата ефективност. Всички наши конвейерни линии са сегментирани на зони, като всяка от тях е оборудвана с индивидуални сензори и контролери. Когато пакет достигне празна зона, той активира сензор, който спира движението й. Ако следващата зона е заета, движението в предходните зони се задържа, за да се предотврати контакт между пакетите. Щом зоните напред се освободят, движението на пакетите се възобновява, което позволява контролирано натрупване без никакъв натиск. Това осигурява плавен, безопасен и оптимизиран поток от поръчки във всеки един момент“, разясниха приложението на ZPA от компанията.
Какви са приложенията на т.нар. натрупване при нулево налягане ZPA
ZPA системите намират широко приложение в различни индустрии, включително:
-
Дистрибуционни центрове: Използват се за управление и организиране на продукти преди тяхното изпращане до крайните дестинации;
-
Пощенски и куриерски услуги: Ефективно обработват и сортират пратки с различни размери и тегло, осигурявайки навременна доставка;
-
Производствени линии: Контролират потока на компоненти и продукти между различните етапи на производство, предотвратявайки задръствания и оптимизирайки производствения процес.
„Изиграхме ключова роля в модернизацията на бизнеса на куриерската компания Спиди (Speedy) в България. За автоматизацията на разпределителните й хъбове интегрирахме около 10 000 конвейерни зони, включващи механика, електроника и софтуер. В рамките на проекта внедрихме 15 системи в разпределителните центрове на компанията, някои от които със значителни мащаби”, разказаха накратко за един от най-големите си проекти от ЛогиСофт.
Технологични аспекти на технологията ZPA
Съвременните ZPA системи използват усъвършенствани контролни технологии, които управляват спирането и привеждането в движение на продуктите в зоните на натрупване. Тези системи осигуряват прецизен контрол, подобрявайки общата ефективност на материалния поток.
„Съвсем наскоро внедрихме нашата патентована иновативна конвейерна система на три нива в работния поток на най-големия онлайн супермаркет в България eBag. Това е решение, което значително повиши ефективността в складовата и дистрибуционната база на търговеца“, продължиха коментара си от ЛогиСофт и допълниха: „Преди време успешно реализирахме мащабен проект и за друг голям онлайн търговец – Ozone.bg. Системата там включва идентификация на пратки, проследяване на данни и високопроизводителна сортираща линия. Проектът, изцяло разработен и изпълнен от ЛогиСофт, обхваща механиката и софтуерната интеграция. Системата, уникална с четириетажната си компактна и стабилна структура без вибрации, е и най-бързата конвейерна система в страната за онлайн търговия към момента на инсталиране“.
Натрупването при нулево налягане е ключова технология в съвременната интралогистика, която осигурява безопасно, ефективно и гъвкаво управление на материалните потоци. Чрез елиминиране на контакта между продуктите, намаляване на енергийната консумация и шума, както и посредством лесна адаптация към различни приложения, ZPA системите допринасят значително за оптимизацията на вътрешните логистични процеси.
Тази технология не само повишава ефективността и надеждността на логистичните процеси, но също така минимизира загубите и оптимизира управлението на материалните потоци. Чрез персонализирани проекти, като тези за Спиди и Ozone.bg, ЛогиСофт демонстрира своите способности да предоставя висококачествени решения, които комбинират механика, електроника и усъвършенстван софтуер. „Основен приоритет в развитието на фирмата е създаването на напълно нови системи за управление на високостелажни автоматизирани складове и конвейерни системи за комисиониране, както и модернизацията на съществуващи”, допълниха още от ЛогиСофт.
Източник на снимковия материал: ЛогиСофт (Logisoft), ©Engineer BG via Canva.com
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!