ФАНУК България: На изложението FAKUMA 2024 FANUC ще покаже най-новите си постижения при шприцмашините от гамата ROBOSHOT
14.09.2024 г.5 мин.
През 2024 г. FANUC отбелязва 40-ата годишнина на своята високопроизводителна напълно електрическа шприцмашина ROBOSHOT. Дългогодишният опит на компанията, непрекъснатите иновации в областта на леенето под налягане, както и новостите в гамата ROBOSHOT ще бъдат демонстрирани по време на изложението FAKUMA 2024 във Фридрихсхафен, което ще се проведе от 15 до 19 октомври т.г. в Германия. „На своя щанд B3-3211 FANUC ще представи най-новите решения в областта на технологията за леене под налягане и автоматизацията, отделяйки специално внимание върху устойчивостта, енергийната ефективност, компактния дизайн, надеждността и конкурентната обща цена на придобиване (TCO)“, съобщиха за Инженер.bg от ФАНУК България.
Сред многото интересни експонати на форума ще бъде напълно автоматизирана производствена клетка, демонстрираща ефективната и прецизна обработка на устойчиви биополимери. Клетката ще включва ROBOSHOT a-S150iB със сила на затваряне на пресформата 150 t и компактен 6-осен робот LR-10iA. Установката ще бъде пример за безпроблемна интеграция на клетките с цел увеличаване на производителността на формовъчните процеси. Благодарение на надлъжния монтаж на допълнителната линейна ос, заеманата площ от експоната е сведена до минимум.
В основата на най-новите шприцмашини от серията ROBOSHOT a-iB е изкуственият интелект (AI). Устройството за шприцване например, включва система за дозиране с AI, която използва контрола върху въртящия момент (вместо скоростта), за да компенсира промените във вискозитета на материалите, например в резултат на условията на изсушаване и измененията при повторното смилане. Освен това системата за защита на пресформата и ежектора с Al на FANUC предотвратява повреда на пресформата и скъпи ремонти/престой, ако възникне проблем по време на цикъла на отваряне и затваряне. Тя дори показва кога е необходимо смазване или дали пресформата показва признаци на износване. Същата технология защитава ежектора по време на движението напред и назад.
Друг интересен експонат на FAKUMA ще бъде шприцмашината ROBOSHOT a-S100iB на FANUC, която ще бъде представена заедно с робот SEPRO Success 11. Тази комбинация ще демонстрира гъвкавостта и многофункционалността на решенията за леене под налягане на японския производител, позволявайки прецизно и бърза манипулиране на пластмасови детайли чрез безпроблемна интеграция на роботи на трети страни.
„FANUC предлага една от най-конкурентните общи цени на придобиване (TCO) на пазара, подкрепена от изключително устойчива изцяло електрическа операционна платформа. Това прави компанията надежден технологичен партньор за процеси на леене под налягане сега и за в бъдеще“, категорични са от ФАНУК България. Усъвършенстваната сервотехнология и интелигентната система за рекуперация на енергия позволяват на потребителите на ROBOSHOT да намалят потреблението на електроенергия до 70% в сравнение с хидравличните шприцмашини, както и с 5-10% в сравнение с другите електрически машини за леене под налягане. Освен това задачи като преработката и утилизирането на маслото остават в миналото.
За да помогнат на потребителите да увеличат максимално възможните икономии, машините ROBOSHOT са оборудвани стандартно с екран за консумацията на енергия. Той включва страница за енергиен анализ, който определя къде се използва енергия по време на цикъла, съдействайки за оптимизацията на процеса. Допълнителните характеристики, допринасящи за ниската обща цена на придобиване (TCO), включват максимална надеждност и дълго време на безотказна работа за този клас машини, както и ниската степен на износване, механизмите с по-малко компоненти и високата наличност на резервни части.
„На щанда на FANUC по време на FAKUMA 2024 посетителите ще се убедят лично и в това колко бързо могат да автоматизират стъпките в процеса на леене под налягане с лекия колаборативен робот CRX-iA на FANUC, който е лесен за програмиране с помощта на таблетен компютър и функцията за плъзгане и пускане. Коботът CRX е гъвкав, лесен за използване и безопасен за работа без необходимост от предпазни заграждения или бариери, което го превръща в оптимално решение за интегриране в голямо разнообразие от производства“, допълниха още българските специалисти.
Източник на снимковия материал: ФАНУК България, FANUC
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!