Помпите като турбини (PAT) на Saer понижават консумацията на ел. енергия от мрежата в пречиствателна станция и в мина

18.06.2024 г.4 мин.

Използването на помпи като турбини, монтирани на съществуващи тръбопроводни системи, е един от начините за генериране на евтина електроенергия от наличната вече инфраструктура в различни съоръжения. Този подход е в унисон със стремежите на индустрията и строителството за постигане на максимална енергийна ефективност и разумно оползотворяване на ресурсите, а утвърденият италиански производител на помпени системи Saer предоставя цялостно портфолио от подходящи решения за целта. Повече по темата пред Инженер.bg разказа инж. Александър Георгиев, регионален търговски представител на Saer Elettropompe за България, Северна Македония, Албания, Косово, Гърция и Кипър.

В предишния материал, посветен на помпите като турбини (pump as turbine (PAT)), вече разказахме какъв е принципът на действие на технологията и какви предимства предоставя тя. А ето и кои конкретни продукти от гамата на Saer са проектирани специално за това приложение:

  • E-NCB (K): Помпи тип „крайно засмукване“, които се предлагат в няколко конфигурации и материали, като супер дуплекс, неръждаема стомана AISI 316, бронз или лято желязо;

  • E-NCA: Помпи тип „крайно засмукване“, налични с многоканално или затворено работно колело;

  • E-MG: Серия помпи, които се характеризират с твърдо присъединяване и се отличават със солидна и надеждна конструкция, позволяваща лесна поддръжка;

  • E-L: Инлайн (in-line) помпи за монтаж на съществуващи прави водопроводи;

  • E-TM/TMB/TMV: Помпите от тези серии са предназначени за работа при високо налягане. Отличават се с нисък шум и висока устойчивост на износване благодарение на големите сачмени лагери. Стандартно се предлагат с меко уплътнение на вала, но са възможни и различни видове механични уплътнения;

  • E-SKD: Помпи с разделен корпус и двойна спирала, които намаляват напреженията и респективно удължават живота на оборудването, като освен това осигуряват опростена поддръжка.

Приложение на PAT в пречиствателна станция за вода

Инсталиран модел PAT: E-NCB;

Напор : 55 m;

Дебит: 15-35 l/s;

Максимална мощност: 10 kW;

Годишно производство: 50-60 Mwh.

Един от успешно изпълнените проекти касае пречиствателна станция за вода. Преди инсталацията на PAT, захранващата тръба просто се е изливала гравитачно в приемния резервоар. Но след монтажа на E-NCB, енергията на водата вече генерира до 10 kW електричество. Тази мощност се използва за собствени нужди на съоръжението, като значително намалява сметките за електропотребление, необходимо за пречиствателния процес“, обясни инж. Георгиев.

Приложение на PAT в мина

Инсталиран модел PAT: E-TMZ;

Напор: 210 m;

Дебит: 22 l/s;

Максимална мощност: 30 kW;

Годишно производство: 200 Mwh.

Мините също са възможно приложно поле на PAT. Така например многостъпалната турбина E-TMZ е инсталирана 300 m под земята на тръбопровод DN 150, който пренася охлаждаща вода от повърхността в дълбочината на мината като част от система за намаляване на налягането. Вместо просто да се разсее водното налягане чрез редуцир вентилите, PAT генерира енергия, което помага на оператора на мината да намали потреблението на електроенергия от мрежата“, допълни още г-н Георгиев.

Продуктите на Saer Elettropompe в България предлага утвърденото българско дружество Електра Помп.

Източник на снимковия материал: Saer, canva.com

Тагове: Saer, ВиК, Електра Помп, енергетика, помпено оборудване

Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!

Електра Помп ООД
www.electrapomp.com