СиТийм: Новите правни реформи за равенство в заплащането и в областта на ИИ ще променят бизнес средата в Европейския съюз

27.10.2024 г.6 мин.

„Въвеждането на Директива (ЕС) 2023/970 за равенството в заплащането и Законодателния акт за изкуствения интелект (ИИ) ще изискват от компаниите да адаптират своите политики и стратегии“, коментираха пред Инженер.bg от СиТийм, водеща българска компания в областта на управлението и развитието на човешките ресурси. Екипът от експерти на компанията счита последните законодателни реформи в Европейския съюз като ключов момент, който ще преобрази бизнес средата, но и като възможност за по-справедлив и прозрачен пазар на труда и по-етично използване на технологиите. Вижте повече по темата в следващите редове.

Директива (ЕС) 2023/970: Край на неравенството в заплащането между половете

Директивата за равенството в заплащането между половете, приета на 10 май 2023 г., въвежда изисквания за прозрачност и отчетност, които целят да премахнат неравенствата в заплатите между мъжете и жените. Според СиТийм тази нова рамка ще насърчи работодателите да създадат по-прозрачни системи за възнаграждение, което е в синхрон с международните практики и специфичните условия на местния пазар, познати на съответната компания.

„Разпоредбите за задължителната прозрачност на заплатите при обявите за работа ще променят значително процеса на наемане. Информацията за заплащането ще трябва да бъде достъпна преди провеждане на интервютата за дадена позиция, което ще намали неравенството в началните възнаграждения, често наблюдавано при жените”, обясниха експертите.

Компаниите с над 100 служители ще бъдат задължени да публикуват годишни отчети за разликите в заплащането между половете. Според експертите на СиТийм, това ще наложи създаването на нови вътрешни структури и грейдинг системи, които да осигурят по-добра отчетност и равенство. Фирмите, които не спазват тези изисквания, ще бъдат изправени пред санкции, което прави навременната подготовка ключова.

Законодателен акт за изкуствения интелект: Етично използване на технологиите

През 2021 г. Европейската комисия предложи и Законодателен акт за изкуствения интелект, който цели да регулира използването на високорискови ИИ системи в Европейския Съюз (ЕС). „Това законодателство ще промени начина, по който компаниите използват ИИ, като въведе строги правила за прозрачност, сигурност и защита на личните данни”, споделиха от СиТийм.

„Високорисковите системи, като тези, използвани за биометрично разпознаване и правоприлагане, ще бъдат подложени на строги предварителни тестове. Това ще наложи нови стандарти за технологичните компании, които ще трябва да гарантират, че техните ИИ решения не нарушават основните права на гражданите”, допълниха те.

От СиТийм подчертаха и че новите правила ще изискват от бизнеса да адаптира не само своите технологични решения, но и да инвестира в етични политики и практики. Европейският съвет по изкуствения интелект, който ще бъде създаден за надзор на прилагането на тези правила, ще играе централна роля в осигуряването на съответствие. И в този случай компаниите, неспазващи изискванията, ще срещнат сериозни санкции.

Какво означават тези реформи за индустрията?

От СиТийм предвиждат, че и двете законодателни инициативи ще доведат до значителни промени в начина, по който компаниите управляват своите човешки ресурси и технологични решения. За да бъдат успешни в новата правна среда, работодателите ще трябва да въведат нови подходи за прозрачност и отчетност, както и да адаптират технологиите си, за да отговарят на етичните стандарти, наложени от ЕС.

„Ние разполагаме с необходимата експертиза, за да помогнем на компаниите да се подготвят за тези промени. Специалистите ни предлагат консултации и анализи, свързани с възнагражденията и грейдинг системите, както и обучения, насочени към подготовката на мениджърските екипи за новите изисквания. Освен това можем да съдействаме и при внедряването на ИИ решения, които отговарят на новите регулации за безопасност и етика“, заявиха от българското дружество.

Повече информация за СиТийм, услугите, които предлага, и работните позиции, които координира, бихте могли да намерите в микросайта на фирмата в Борса.bg!

СиТийм вижда в новите правни реформи на ЕС значими възможности за компаниите в България и Европа да подобрят своята конкурентоспособност и да изградят по-справедливи и прозрачни модели за управление на човешкия капитал. Директива (ЕС) 2023/970 и Законодателният акт за изкуствения интелект поставят високи стандарти, които ще изискват стратегическа адаптация и навременни действия.

„С богатия ни опит в управлението на човешките ресурси, ние сме подготвени да подкрепим бизнеса в този преход, като предложим решения, съобразени с новите изисквания и специфичните нужди на компаниите. Тези реформи не само ще подобрят бизнес средата, но и ще създадат по-справедливи и етични работни условия в целия Европейски съюз“, допълниха още от фирмата.

Тази статия е съставена въз основа на приети нормативни актове на Европейския съюз. Благодарности на Димитрова, Чолаков и партньори (Innovires) за съдействието при анализа на правните актове.

Източник на снимковия материал: СиТийм, ©Engineer BG via Canva.com 

Тагове: HR, кариера

Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!

СиТийм ООД
www.cteambulgaria.com