Вентех: Събирането и използването на дъждовните води е крачка към по-устойчивото отношение към водните ресурси
21.11.2024 г.4 мин.
Редица анализатори днес посочват, че климатичните промени изменят моделите на валежите, като по този начин нарушават наличността на вода в някои региони, но същевременно причиняват наводнения в други. Това превръща събирането на дъждовна вода в критична стратегия за устойчиво управление на водите. От своя страна организациите и отговорните институции по целия свят все повече признават нейната роля в политиките за опазване на водата и инициативите за градско планиране. Повече по темата пред Инженер.bg разказаха от екипа на Вентех – доказана българска компания, специализирана в решенията за водообработка.
„Добре развитото водоснабдяване в по-напредналите държави по света е причина дъждовната вода, в ролята ѝ на възобновяем ресурс, да бъде пренебрегвана. От другата страна обаче застават изменението на климата и неговите последици, които включват крайни явления като наводнения, покачване на морското равнище или продължителни засушавания. А към това можем да добавим и нарастващия брой на населението. Ето защо е все по-необходимо да възприемем управлението и използването на дъждовната вода като необходима мярка към по-устойчивата употреба на водните ресурси“, коментираха от Вентех.
Събирането на дъждовна вода не е нова идея. Цивилизациите са третирали дъждовната вода като оскъден, но важен ресурс от хилядолетия, като съоръжения за тази цел са открити в някои древни градове. Събирането на дъждовна вода в населени територии включва улавяне на водните количества по време на дъжда от покриви и повърхности с помощта на улуци и тръбопроводи и съхранението им в резервоари, откъдето могат да се използват за различни непитейни цели, като напояване, промиване на тоалетни и промишлени процеси. Такива практики не само намаляват зависимостта от общинското водоснабдяване, но и облекчават натиска върху водните ресурси. Според експертите използването на дъждовната вода би довело до:
-
Подобрено управление на дъждовните води;
-
Намалено замърсяване в райони в близост до земеделски обекти;
-
Намалени сметки за вода за битовите и индустриалните потребители;
-
Осигуряване на аварийно снабдяване по време на засушаване.
„От технологична гледна точка системите за събиране на дъждовна вода се сегментират на надземни и подземни. Надземните системи, включително резервоари и събирателни басейни, доминират поради тяхната рентабилност и лесен монтаж. Също така напредналите технологии за филтриране и пречистване повишават ефективността на тези системи, подпомагат и улесняват утвърждаването на практиката“, поясниха още от Вентех.
„Масовото използване на дъждовна вода обаче може да се натъкне на законови проблеми. Така например в САЩ, където през 1994 г. е създадена Американската асоциация за водосборни системи за дъждовна вода (ARCSA), има някои щати, в които събирането на дъждовна вода е забранено. Други пък дори предлагат финансови стимули за използването ѝ“, разказаха от българската компания.
„По всичко личи, че практиките за събиране на дъждовни води ще продължат да се развиват оптимистично, като това се очертава като едно от основните решения на фона на глобалните предизвикателства, свързани с водните ресурси“, допълниха още от Вентех.
Източник на снимковия материал: ©Engineer.BG via Canva
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!