APS Pipes България: GRP тръбните системи на Subor са предпочетени в мащабни проекти за напояване – в САЩ и в Нова Зеландия
29.11.2024 г.4 мин.
Напоителните системи са едни от най-древните инженерни съоръжения в света. Именно сложните мрежи от канали са дали тласък на развитието на цивилизациите в Месопотамия и Древен Египет. Днес, при цялото технологично развитие, напояването на земеделски площи остава ключова дейност за обществото, изискваща надеждни инженерни решения. Именно такива се постигат с тръбните системи от стъклопласт GRP на турския производител Subor. „Проекти за напояване с продукти на Subor са изградени по целия свят, включително в САЩ и в Нова Зеландия“, посочиха пред Инженер.bg от APS Pipes България – официален търговски партньор на Subor у нас.
Надеждният пренос на вода и устойчивостта на GRP решенията са водещите фактори, заради които тръбните системи на Subor са предпочитани за големи напоителни проекти. В допълнение, влияние за избора именно на тези тръби оказват ниското им тегло и лесният монтаж – 300 m тръбопровод с диаметър DN1200 например може да бъде положен в рамките на само един ден.
Два от най-новите проекти, чийто доставчик е турският производител, се намират в Орегон, САЩ, и в Нова Зеландия.
Проект за напояване в щата Орегона, САЩ
Subor доставя общо 25 km тръбопроводи, разпределени както следва:
Участък Хермистън, Орегон:
-
Диаметър: DN 1700/1800/1900 mm;
-
Налягане: 12/16/20 bar;
-
Коравина: SN 5000 N/m2;
-
Дължина на изпълнения участък: 13km.
Участък Бордман, Орегон:
-
Диаметър: DN 1800/1900 mm;
-
Налягане: 16 bar;
-
Коравина: SN 5000 N/m2;
-
Дължина на изпълнения участък: 12 km.
„С избора на стъклопластови тръбни системи Subor се гарантира лесно и рентабилно транспортиране на материалите, безпроблемна и лесна инсталация, но най-вече – дълъг и ефективен експлоатационен живот на цялата напоителна мрежа“, коментираха от APS Pipes България.
Проект за напояване Куроу – Дунтрон, Нова Зеландия
„Проектът предвижда замяна на 44 km открити канали за напояване с GRP тръбни системи, като се сменя и водоизточникът – вода ще се черпи от язовира Уайтаки, най-малкият от трите, разположени на едноименната река, вместо от притоците по-надолу. По този начин ще се разшири и напояваната площ – от 1983 ha до 4000 ha, с капацитет за нарастване до 5500 ha“, обясниха от българското дружество.
Параметри на тръбните системи за проекта:
-
Диаметър: DN 400 – 1600 mm;
-
Налягане: 6-16 bar;
-
Коравина: SN 5000 N/m2;
-
Дължина на мрежата: 38.5 km.
„При логистиката на тръбите и фитингите е използван т.нар. Nesting метод. Целта е отделните елементи да се поставят един в друг, като по този начин се оптимизира пространството, което те заемат, а от там се намаляват и транспортните разходи, както и екологичният отпечатък на дейността. При дълги и обемни елементи, каквито са тръбите, това оказва изключително влияние както върху ресурсната ефективност, така и върху екологичното въздействие на проекта“, допълниха още от APS Pipes България.
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!