Качеството и безопасността на помпеното оборудване на Saer се гарантира от собствените лаборатории на компанията
13.03.2025 г.5 мин.
BalkanEngineer N. Macedonia BalkanEngineer Albania BalkanEngineer Serbia
Италианският производител на помпено оборудване Saer Elettropompe предоставя помпи, помпени електродвигатели и аксесоари за тях от 1951 г., като качеството на продуктите се гарантира от собствените лаборатории в заводите на компанията. Тестовете и изпитванията обхващат целия процес – от прототипирането до пускането на пазара на готовия продукт – и се извършват както за потопяеми, така и за наземни модели, като обхващат тестване на хидравликата, на мощността, на ефективността и на редица допълнителни параметри. Повече по темата пред Инженер.bg разказа инж. Александър Георгиев – регионален търговски представител на Saer Elettropompe за България, Северна Македония, Албания, Косово, Гърция и Кипър.
„Saer разполага с две лаборатории за изпитване и проверка на помпи и електрически двигатели. Това е решаваща фаза от производствения процес, на която компанията обръща специално внимание, тъй като именно тя играе основна роля в създаването на конкурентно предимство на бранда на международния пазар. Лабораториите на Saer представляват високоспециализирани помещения, оборудвани с най-съвременно технологично и техническо оборудване, които са проектирани да провеждат точни и надеждни тестове. Те са организирани така, че да симулират действителните работни условия на помпите и двигателите, дори при условия на висок стрес, позволявайки на инженерите и техниците да оценят производителността, ефективността и надеждността на продуктите“, поясни инж. Георгиев.
Благодарение на различните конфигурации, налични в тестовите помещения на SAER, е възможно да се тестват:
-
Помпи и двигатели за сух монтаж;
-
Потопяеми помпи и двигатели;
-
Помпи за отпадъчни води;
-
Помпи със соларно захранване;
-
Електрически табла и инвертори.
Капацитетите на тестовите установки са съответно:
-
Максимален дебит: 4 500 m³/h;
-
Максимална мощност: 1 500 kW;
-
Максимално налягане: 100 bar;
-
Максимално захранващо напрежение: Ниско напрежение 1000 V/Високо напрежение 11 kV;
-
Захранваща честота: 50/60 Hz VFD до 1 500 kW;
-
Въртящ момент на двигателя: до 5 000 Nm.
„Двете лаборатории са оборудвани със специализирани инструменти и оборудване за наблюдение и измерване на различни параметри по време на тестовете, подходящи за съответния вид помпа или двигател, които се оценяват. Освен това при поискване тестовете могат да се извършат в присъствието на контролни органи, акредитирани за сертификационни тестове, или на клиента“, заяви инж. Георгиев.
Saer извършва хидравличните изпитвания съгласно стандарт: EN ISO 9906:2012, а изпитванията на двигатели – съгласно EN 60034. Химическият анализ на състава на металите може да се извърши с помощта на оптичен емисионен спектрометър или рентгенов квантометър, със сертификат 3.1, издаден в съответствие с изискванията на EN10204. Инструментите в лабораториите са калибрирани с цикли в съответствие с препоръките, посочени в ISO 9906. „Тестовият екип разполага с гами калибрирани мотори, генератори за подаване на необходимата мощност, два честотни регулатора (един за изходна мощност до 300 kW и другият за изходна мощност до 1500 kW), контролна стая, оборудвана със свързани в мрежа компютри и специален софтуер за наблюдение на хидравличните линии и спирачките за моторите, както и със слънчеви панели за тестване на соларните помпи“, информира регионалният представител на компанията.
Освен тестовете на хидравличните и електрическите характеристики на помпата, Saer извършва и допълнителни специални тестове, включително:
-
Изпитвания с променлива скорост;
-
Хидростатично изпитване (до 100 bar) съгласно EN 12162;
-
Tест за издръжливост;
-
Tест за шум съгласно EN 12639;
-
Вибрационен тест.
„Въпреки че се използват автоматизирани системи за контрол, наблюдение и регулиране на параметрите на теста в реално време, това не изключва наличието на висококвалифицирани специалисти, които са в състояние да провеждат правилно тестовете, да оценяват работата на помпите, да изготвят окончателните доклади и да анализират получените данни, за да управляват евентуални грешки или критични проблеми. Крайната цел е ясна – да се осигурят най-високи нива на стандарти за безопасност и качество в съответствие с приложимите стандарти и разпоредби“, допълниха още инж. Георгиев.
Продуктите на Saer Elettropompe в България предлага утвърденото българско дружество Електра Помп.
Източник на снимковия материал: Saer
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!