Алмекс-БГ: Филтърната система за активна утайка Sanitaire Taron™ запазва дейността на важна ПСОВ по време на ремонт в Болоня
14.04.2025 г.5 мин.
В стремежа си към отговорно потребление на водните ресурси, все повече региони по света използват рециклирани отпадъчни води за напояване, което отрежда още по-важна роля на пречиствателните станции за отпадъчни води в контекста на екологията. Именно такъв е случаят с ПСОВ Castel San Pietro Terme в Болоня, Италия. Съоръжението обслужва 25 000 жители, а пречистените води се използват за селскостопански нужди. През изминалата 2024 г. обаче се налага реконструкция на станцията, а за да не се прекъсва нейната работа, е използвана временна филтрираща система за активни утайки Taron™ на Sanitaire, бранд на Xylem. Повече за проекта пред Инженер.bg разказаха от Алмекс-БГ, официален пазарен партньор на Xylem за българския пазар.
ПСОВ Castel San Pietro Terme е построена в средата на 80-те години на миналия век и е разширена между 2005 г. и 2006 г. Съоръжението разчита на традиционна технологична схема с активна утайка, като се управлява почти изцяло автоматизирано. Една от линиите обаче се поврежда – бетонът се оказва износен с годините и се налага да бъде напълно възстановен. „С проекта се заема Hera Group – международна ютилити компания, като инвестира в него 250 000 евро. Дейностите започват през април и завършват през юни 2024 г., а това е част от по-мащабен инвестиционен план. Hera Group предвижда вложения от 2.1 милиарда евро до 2027 г., от които 1.2 милиарда евро са предназначени за интегриран воден цикъл, като целта е да се подобри устойчивостта и цифровизацията на инфраструктурата в региона“, обясниха от Алмекс-БГ.
За да продължи работата на пречиствателната станция и по време на ремонта, на мястото на дефектиралата линия е инсталирана модерна временна система, която не само поддържа непрекъснато пречистване на отпадъчните води, но и подобрява качеството и резултатите от процеса. Това се оказва особено полезно през по-топлите месеци, тъй като полученият филтрат може да бъде рециклиран и използван за напояване. „ПСОВ Castel San Pietro рециклира почти 1 милион кубически метра пречистена отпадъчна вода годишно, които се отвеждат към резервоар, подпомагащ напояването. Това е необходимо, тъй като районът, чиято икономика зависи във висока степен от селското стопанство, е изложен на риск от недостиг на вода поради липсата на традиционни повърхностни водоизточници“, добавиха от българското дружество.
За целта се взема под наем Sanitaire Taron™ – компактна филтърна система за активна утайка, разработена от Xylem, която позволява висококачествено пречистване на отпадъчните води, надхвърлящо регулаторните стандарти, на които инсталацията е отговаряла преди. След приключване на ремонтните дейности временните филтриращи системи са изведени от експлоатация.
„Филтърът за активна утайка Taron™ е иновативна технология, която опростява процесите на пречистване и намалява изискванията за пространство чрез замяна на традиционното вторично избистряне и третично филтриране, като същевременно поддържа подобно качество на отпадъчните води. Той може също така да работи заедно с вторични утаители, за да подобри качеството на отпадъчните води и да увеличи капацитета за биологичното третиране в остарели пречиствателни съоръжения, облекчавайки натоварването от суспендирани твърди вещества при вторичното избистряне“, посочиха от Алмекс-БГ. Taron™ ефективно намалява общия фосфор (TP) и общия азот (TN), осигурявайки рентабилно решение за пречистване, което свежда до минимум необходимостта от ново строителство и позволява пренасочване на съществуващата инфраструктура по време на модернизация и ремонтни дейности.
„ПСОВ Castel San Pietro е жизненоважно съоръжение за района. Чрез решението си Taron™ Xylem успява да подкрепи местната общност, тъй като пречиствателната станция остава в експлоатация и същевременно гарантира високите стандарти за качество на водата, необходими за напояване през топлите месеци на годината“, допълниха още от българската компания.
Източник на снимковия материал: Алмекс-БГ, Xylem, ©Engineer.BG via Canva
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!