Инж. Симидчиев представи проект на Хидролиа в рамките на международната водна конференция WEX Global във Валенсия

04.03.2025 г.7 мин.

От 10 до 12 февруари т.г. във Валенсия, Испания, се проведе поредното издание на ежегодната международна водна конференция WEX Global, посветена на инициирането на положителна промяна, стимулирането на иновации и трансформации за устойчиво управление на водите. Целта ѝ е да се осигури положително бъдеще за водата по целия свят. Традиционно участие във форума взе българската компания Хидролиа, представена от нейния изпълнителен директор инж. Добромир Симидчиев, който изнесе презентация в рамките на дискусионния панел „Холистична интеграция за изграждане на устойчиви водосборни басейни: Преодоляване на секторите за цялостни решения“. Каква бе темата на презентацията, какви са актуалните въпроси и иновациите във водния сектор, разказваме в днешната статия.

WEX Global 2025: Партньорства за свят на водно изобилие

WEX Global обединява общност от висококвалифицирани експерти от над 45 държави, ангажирани с разработката и реализацията на интегрирани дигитални и кръгови стратегии за смекчаване на въздействието на климата и осъзнаване на пълната стойност на водата. Форматът съчетава широкообхватна конференция с повече от 90 лектори, срещи лице в лице и други съпътстващи събития. Сред участниците са представители на европейски и държавни институции, ангажирани с водния сектор, на ВиК оператори, на компании, разработващи иновативни решения, и т.н.

През 2025 г. събитието премина под надслов: „Вода, енергия и изменение на климата: Партньорства за напредък към свят на водно изобилие“. По думите на организаторите „екстремните климатични явления са тук, за да останат“, а техните въздействия са явни във всяка сфера на човешката дейност и във всички области на света. И тъй като недостигът на вода е в основата на проблема, решението изисква холистичен подход, обединяващ бързото внедряване на цифрови технологии и AI, интегриране на решения за повторно използване на вода, възстановяване на енергия и създаване на стойност от отпадъците. Именно в този контекст бе и участието на инж. Симидчиев, управител на Хидролиа.

Добромир Симидчиев представи проект за повторно използване на отпадъчни води в българско предприятие

Дискусията, озаглавена „Холистична интеграция за изграждане на устойчиви водосборни басейни: Преодоляване на секторите за цялостни решения“, бе фокусирана върху изследването на междусекторното сътрудничество, принципите на кръговата икономика и интегрираните политики.

Презентирах проект, който изготвихме за българска компания, предприела смели стъпки към намаляване на своя воден отпечатък и зависимостта си от настоящия си водоизточник. Към момента предприятието черпи вода от местен язовир, предназначен за стопански нужди, но е ясно, че в случай на критична ситуация, водите от него ще бъдат пренасочени за покриване на питейно-битови нужди. А това би поставило дейността на компанията в риск. Ето защо направихме прединвестиционно проучване за възможността част от отпадъчните води да бъдат използвани повторно в производството. А резултатите са повече от красноречиви – ако сега се черпят около 600 m3/h, то след изпълнението на проекта, това водно количество може да бъде намалено наполовина. Нещо повече, ако се предвиди инсталация за обезсоляване на водата – потреблението ще бъде близо до 0“, разказа инж. Симидчиев пред екипа ни. „Инвестицията ще бъде в размер на милиони, но алтернативата – в даден момент да няма вода изобщо, я прави оправдана. Нещо повече, реализацията на проекта би „освободила“ водни количества за обезпечаването на 100 000 души с питейно-битова вода. Подобно начинание, освен сериозни средства, изисква и смелост“, коментира още той.

Тенденциите във ВиК сектора: новата Директива за отпадъчни води и отстраняването на PFAS

Друга основна тема на WEX Global се оказва новата Директива на Европейския съюз за пречистването на градските отпадъчни води. Публикуван на 27 ноември 2024 г., документът поставя нови, значително по-високи изисквания към количеството и качеството на заустваните отпадъчни води. „Тази Директива е изискваща и вменяваща задължения на всички участници в процеса. В рамките на конференцията няколко отделни модула бяха посветени изцяло на нейните изисквания и начините те да се спазват“, коментира инж Симидчиев.

Така например далеч по-строг ще бъде контролът върху водните количества, преливащи по време на дъжда при смесени канализационни системи, а също и върху съдържанието на азот и фосфор във водите.

Още един проблем, който се разглежда подробно в Директивата, е отстраняването на микрозамърсители чрез четвъртично пречистване, което става задължително за ГПСОВ с 150 000 ЕЖ и повече. Нещо повече: „производителите, които пускат на пазара на Съюза продукти, съдържащи вещества, които в края на жизнения си цикъл се откриват като микрозамърсители в градските отпадъчни води, да поемат отговорност за допълнителното пречистване, необходимо за отстраняването на веществата, генерирани в контекста на тяхната професионална дейност“, се казва в документа.

Пак в него, но не само, на преден план излизат и т.нар. вечни химикали, или PFAS. „Перфлуороалкилирани и полифлуороалкилирани съединения (PFAS) са изключително устойчиви, което ги превръща в проблем за природата и риск за човешкото здраве. Силно впечатление прави големият брой нови технологични решения за тяхното отстраняване – тенденция, която, по всичко личи, ще се запази. Дори по време на конференцията огромна част от представените новости касаеха именно отстраняването на PFAS”, посочи инж. Симидчиев.

След края WEX Global съм впечатлен от това колко добре организирано и приобщаващо бе събитието. Това действително бе среща на глобални лидери, експерти и организации с визия за бъдещето на управлението на водата. Специални благодарности на Марк Баркър и на целия му екип за тяхната упорита работа и ангажираност, за да направят събитието успешно. Очакваме с нетърпение да продължим тези въздействащи дискусии и да работим за интегрирани, устойчиви решения, които ще оформят по-добро бъдеще за всички“, допълни още инж. Симидчиев.

Източник на снимковия материал: Хидролиа, WEX Global

Тагове: ВиК, Хидролиа

Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!

Хидролиа АД
www.hydrolia.bg