Два пъти по-малко работа за проектиране и монтаж на смесителни контури в сградни ОВК инсталации с решението MIXIT на Grundfos
31.08.2023 г.4 мин.
In Romanian In Serbian In Macedonian
Смесителните контури в ОВК инсталациите регулират температурата на потока в съответствие с нуждите от охлаждане или отопление в различните зони на сградата. Тяхното оптимално планиране и инсталиране оказва значително влияние върху инвестиционните и експлоатационните разходи на системата, както и върху енергийната ефективност и постигнатия комфорт. „Конвенционално проектираните смесителни контури, използващи много на брой отделни компоненти, обаче имат редица недостатъци. Затова инженерите на Grundfos създадоха алтернативно интегрирано решение от типа „all-in-one“ – иновативния продукт MIXIT“, коментираха пред Инженер.bg от Грундфос България, дъщерно дружество на доказания производител на помпени решения у нас.
В зависимост от приложението и конкретната хидравлична система, смесителните контури се нуждаят от редица компоненти, сред които помпа, контролер, сензори за контрол на температурата, контролна и дроселна клапа, изпълнително устройство, вентил за диференциално налягане и др. Така един смесителен контур обикновено се състои от около 10 устройства, които индивидуално се оразмеряват, доставят и инсталират на място. От практическа гледна точка, този метод на изпълнение е свързан с някои технически проблеми и недостатъци, като например усложнен дизайн и оразмеряване, различия в производителността на отделните компоненти, както и трудности при тяхната интеграция в единна система.
„Разработеното от Grundfos решение Ви позволява да избегнете всичко това и да изградите бързо и лесно смесителен контур само с два компонента – контролното устройство MIXIT в комбинация с помпа Grundfos – модел MAGNA3 или TPE3. Така получавате цялостно високоефективно ОВК приложение в три варианта – като двупътна система под налягане и трипътна система под/без налягане”, поясниха от българския офис на производителя.
Резултатът е интеграция и инсталиране само на две устройства вместо на 10, без необходимост от допълнителни сложни тръбопроводи и окабеляване между отделните компоненти. Връзка от помпата до контролното устройство също не е необходима, тъй като комуникацията между тях е безжична. Свързването към система за сградна автоматизация (BMS) също е улеснено, благодарение на осигурения необходим хардуер, интегриран в MIXIT.
Технически предимства на системата MIXIT при изграждането на смесителни контури:
- Състои се само от 2 компонента вместо от 10;
- 50% по-малък обем от работа за проектиране в сравнение с индивидуално проектираните смесителни вериги с повече компоненти;
- 50% по-малко време за инсталиране в сравнение с монтажа, окабеляването и свързването на смесителни вериги с повече компоненти.
Отдалечен мониторинг и управление с Grundfos GO
За оптимална настройка с помощта на ръководство, производителят препоръчва пускане на устройствата в експлоатация чрез Grundfos GO. Това е комуникационно решение, което се използва за дистанционно наблюдение и управление на широка гама от помпени системи на Grundfos, състоящо се от Bluetooth интерфейс и безплатното приложение Grundfos GO Remote, съвместимо с iOS и Android операционни системи.
„Бързият безжичен интерфейс на контролното устройство MIXIT, помпата MAGNA3, както и на мн.др. продукти от портфолиото на Grundfos позволяват на потребителите да имат достъп до оперативните си данни в реално време. Така чрез Grundfos GO те могат да коригират настройките на своята система и да използват широкия набор от функционалности, независимо къде се намират“, допълниха още от Грундфос България.
Източник на снимковия материал: Грундфос България, Grundfos
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!