Помпи MAGNA3 и дигитална платформа на Grundfos намаляват потреблението на енергия за отопление с 45% в китайски квартал

06.02.2025 г.6 мин.

Централното отопление е широко разпространено в китайския град Джънджоу (Zhengzhou), известен като „Зеления град“. През 2017 г. той е избран от китайското правителство като пилотна локация за внедряване на отопление от изцяло чисти източници на енергия. Докато добавя по-зелени и по-разнообразни източници към своя микс от отоплителна енергия, градът също така активно проучва нови начини за повишаване на енергийната ефективност и намаляване на въглеродните емисии на съществуващите съоръжения за централно отопление, като една от целите е и ограничаване на замърсяването на въздуха. Така, през 2021 г. в квартал Джонгуан (Zhongyuan) е завършен проект, който изпълнява тези цели, с помощта на решения от Grundfos. Повече за проекта и резултатите от него днес пред Инженер.bg разказаха от Грундфос България – дъщерно дружество на глобалния производител на помпено оборудване.

Квартал Джонгуан се състои от пет модула и девет единици, като всяка единица е разделена на две зони: с по-високи и с по-ниски етажи. Кварталът заема площ от 140 000 , върху които живеят 1594 домакинства. Още през 2016 г. местната топлофикационна компания реализира енергоспестяващ проект и подменя циркулационните помпи в абонатната станция с по-малки. През 2020 г. обаче става ясно, че консумацията на енергия от тази подстанция все още е по-висока в сравнение с други станции, експлоатирани от същата компания, като средната консумация на енергия е от около 1 kWh/m² на отоплителен сезон. Същевременно потребителите се оплакват от недостатъчно комфортни температури в домовете си през зимата, а разходите за поддръжка на отоплителната система продължават да нарастват. Това налага изпълнение на нови мерки за постигане на по-висока енергийна ефективност.

В решаването на предизвикателството се включва и екипът на Grundfos, предлагайки иновативно решение – а именно отопление, управляване от моментното търсене. „В този случай системата позволява регулиране на дебита и налягането въз основа на променливото търсене, а в допълнение операторите могат да наблюдават работата на циркулационните помпи в подстанцията и цялата система. В резултат на това потреблението на енергия може да бъде значително намалено, докато всяко домакинство се радва на оптимален отоплителен комфорт“, обясниха от Грундфос България.

Използвайки собствения си софтуер за хидравличен дизайн, Grundfos симулира хидравличните условия на цялата водна отоплителна система и избира най-подходящите помпи за проекта. Циркулационни помпи Grundfos MAGNA3 са инсталирани на входа на всеки модул, трансформирайки го в независим циркулационен контур. „Модулът разполага с вграден микропроцесор, който може не само да контролира температурата на връщащата тръба на отделния циркулационен кръг, но и да осигури необходимия напор и дебит за по-големите циркулационни контури. В същото време помпата в абонатната станция е синхронизирана със зоновата помпа чрез контролер и алгоритъм, което гарантира, че разпределителната система постига баланс между търсене и предлагане. Всичко това води до по-висока оперативна ефективност и до по-ниска консумация на енергия“, посочиха от българското дружество.

С новия дизайн на отоплителната система двете помпи в топлообменната станция са отговорни само за циркулацията на водата в нея, без да се налага те да отговарят на различното търсене на топлина от по-близко и по-далеч разположените части на квартала. В резултат необходимата мощност на помпите е значително намалена – две помпи от само 7.5 kW заменят предишните с мощности съответно 15 kW и 18.5 kW. По този начин потенциалът за енергоспестяване се разширява от ниво помпа до ниво система. „След двугодишен отоплителен сезон е постигната икономия на електроенергия от 45%, а на топлинна енергия – с 18%. Повишен е и комфортът на обитателите на жилищния комплекс, като в най-отдалечените части температурите през зимата вече могат да се поддържат устойчиво над 20 °С“, допълниха още от Грундфос България.

Инсталацията на циркулационната помпа Grundfos MAGNA3 е изключително лесно и удобно, тъй като Bluetooth интерфейсът позволява настройка и отчет чрез приложение. В този проект е внедрена и дигиталната платформа Grundfos iSolutions Suite, която позволява на операторите да оптимизират допълнително работата на помпената система чрез наблюдение в реално време и анализ на данните.

Източник на снимковия материал: Грундфос България, Grundfos, ©Engineer.BG via Canva

Тагове: Grundfos, Грундфос България, ОВК, отопление, помпено оборудване

Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!

Грундфос „Сградно строителство“
http://bg.grundfos.com