Здравка Атанасова от Адара Инженеринг: Когато отива на работа, човек трябва да остави егото си вкъщи

05.03.2025 г.5 мин.

Винаги ли конфликтът в работна среда е с негативен привкус? Според г-жа Здравка Атанасова, управител на специализираната в помпеното оборудване компания Адара Инженеринг, конфликтите могат да се окажат ключ към задълбочена дискусия, а от там и към възможно най-доброто решение в дадена ситуация, особено ако това касае разликите между поколенията в даден екип. Какво още сподели тя по темата вижте в специалното интервю, част от рубриката на Инженер.bg „От Boom до Z: Поколенията на пазара на труда”.

Здравейте, г-жо Атанасова. Колко поколения работят съвместно във Вашата организация към момента?

Към настоящия момент екипът ни се състои от хора между 30- и 68-годишна възраст.

Кои са предимствата и недостатъците на Всяко от тях?

Младите хора са по-новаторски настроени, по-енергични и по-мотивирани за развитие, но и по-прибързани, по-нетърпеливи и по-недипломатични, което е нормално за младостта.

Възрастните от своя страна са по-улегнали и по-опитни. На тях може да се разчита в трудни и предизвикателни ситуации, но те също така са „по-уморени“, инициативността им е притъпена в известна степен и по-трудно свикват с нововъденията.

При всяка възраст има изключения, разбира се, затова за мен всичко зависи от характера на човека, а не от възрастта му.

Има ли зависимост между поколението и начина, по който даден служител изпълнява определен тип дейности?

Донякъде да – на едните им липсва опит, при другите има рутина, която обаче при новите изисквания на пазара не винаги е адекватна и от там идват някои противоречия. По-зрелите колеги понякога отказват да чуят съвет от можещ млад човек; младите пък разбират, че даден съвет от по-опитен колега за сегашната ситуация не е напълно адекватен, и това е нормално.

Възникват ли конфликти или недоразумения между поколенията и ако да, как ги разрешавате?

Разбира се, че възникват! Конфликтът обаче в повечето случаи не е чак толкова лошо нещо, защото предизвиква дискусии. В такива ситуации ние винаги си говорим и си казваме всичко помежду си – дори понякога да е по-остро. Разрешаваме конфликтите с разговори, което ни позволява да достигаме до информирано и обмислено решение. И така до следващия път.

Как според Вас можем да създадем по-ефективна работна среда, която да обединява различните поколения?

Мисля, че няма универсален подход, но със сигурност е необходимо да се говори, да има чуваемост. Друго правило е, че когато отива на работа, човек трябва да остави егото си вкъщи и да се опита да мисли и да действа съобразно проблема, а не според настроението, предубежденията или възрастта си. Защото както резултатът, така и грешката се „плащат“ от всички в екипа, независимо от тяхното поколение. Но това е трудно – и за осъзнаване, и за изпълнение.

За целта в Адара Инженеринг провеждаме събирания, обучения и т.н. Според мен е необходимо и от двете страни да се проявявят търпимост и толерантност, да се използват ум и съобразителност, комбинативност; с огромна тежест е и възпитанието. И все пак, никой и никога не трябва да забравя, че сме на работа.

Какво могат да научат едно от друго различните поколения, за да се подобри съвместната работа?

Младите биха могли да се научат на похвати, опит, отношение, търпение, а по-възрастните – на инициатива, амбиция и всякакви новости. Когато се слушат едни други, ще се получи доста прогресираща и приятна за работа среда. В крайна сметка екипът на всяка компания е съставен от личности, чиято колаборация води до съответните резултати.

Източник на снимковия материал: Адара Инженеринг©Engineer.BG via Canva.com

Тагове: HR, Адара Инженеринг, кариера, От boom до Z, помпено оборудване

Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!

Адара Инженеринг ЕООД
www.adara-bg.com