Независимият от налягането 6-пътен вентил на Belimo осигурява оптимална работа на ОВК системата в био инкубатор в Белгия
28.10.2024 г.4 мин.
Електронният независим от налягането 6-пътен зонов вентил (EPIV) на Belimo е решение, осигуряващо автоматичен постоянен хидравличен баланс и правилното количество вода при промени в диференциалното налягане и при частични натоварвания в отоплителни и охладителни системи. Този вентил успешно замества функциите на шест отделни устройства, оптимизирайки работата и на инсталацията, и на монтажниците, и на екипите по поддръжката. Именно по тази причина е предпочитано решение в съвременните ОВК системи. Поредната сграда, възползвала се от предимствата и богатата му функционалност, е новият био инкубатор към Фландрския институт за биотехнологии (VIB) в Белгия, а повече за проекта пред Инженер.bg разказаха от Белимо България.
Фландрският институт за биотехнологии (VIB) в Белгия насърчава изследванията в областта на естествените науки. Сред тях са новаторски биомолекулярни изследвания в научна и обществена полза. За да отговори на бързо нарастващото търсене на инфраструктура за стартиращи фирми в биотехнологичния сектор, VIB изгражда чисто нов биоинкубатор в Гент. „С 8 етажа и над 6 000 m2 модерна лабораторна инфраструктура и офис пространство, сградата може да поеме от 10 до 15 стартиращи биотехнологични компании, работещи както на вътрешните, така и на международните пазари. За да се осигури на всички тези пространства здравословен вътрешен климат по въглеродно неутрален начин, инвеститори и изпълнители полагат максимални усилия. В резултат на това сградата получава сертификат за устойчивост на BREEAM „Отличен“. А Belimo допринася за високата оценка със своите електронни независими от налягането 6-пътни зонови вентили“, поясниха от Белимо България.
Т.нар. биоинкубатор се отоплява и охлажда чрез система от таванни тела, като именно EPIV устройствата на Belimo осигуряват правилния дебит както за охлаждане, така и за отопление. Всеки 6-пътен вентил гарантира възможно най-висок комфорт с възможно най-ниска консумация на енергия.
„Това, което прави електронният независим от налягането 6-пътен зонов вентил на Belimo необикновен, е способността му да разпознава нуждите на системата и да намира нетрадиционни решения. С помощта на съвременна електроника Belimo създаде от своя EPIV вентил универсално контролно устройство от тип „всичко в едно“, приложимо за 4-тръбни отоплителни и охладителни инсталации. Така, вместо 4 отделни вентила със задвижки, е необходимо да се монтира само един модул, което не само опростява монтажа и намалява времето за него, но и улеснява контрола на системата, а възможните източници на грешки се свеждат до минимум“, заявиха от компанията.
Чрез непрекъснато измерване на дебита, мултифункционалният вентил на Belimo го определя в реално време, в резултат на което желаното ниво на комфорт в помещението е осигурено дори и при частични натоварвания и флуктуации на диференциалното налягане. Устройството използва ултразвукова технология, като прецизността се гарантира чрез бързия и устойчив цикъл на измерване. Освен това то е устойчиво на замърсяване и износване.
„Вентилът може да бъде интегриран директно в системата за сградна автоматизация (BMS) чрез MP-Bus от Belimo, BACnet, MS/TP, Modbus или конвенционален метод. С конвенционално управление чрез аналогов управляващ сигнал, BACnet или Modbus е възможно да се получава комуникативна обратна връзка“, допълниха още от Белимо България.
Източник на снимковия материал: Белимо България, Belimo
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!