Д-р инж. Димчев: Въздухообработващите камери с двустепенно оползотворяване на топлината са енергийно по-ефективни
30.09.2024 г.4 мин.
Енергийната ефективност е ключов приоритет за Европейския съюз (ЕС). По тази причина се предприемат различни стратегии за повишаването ѝ във всяко направление. В рубриката на Инженер.bg, реализирана благодарение на експертния анализ от страна на д-р инж. Иван Димчев – изследовател, преподавател и проектант със специалност „Топлотехника“, ще разглеждаме актуалните тенденции и изисквания по отношение на енергийната ефективност в контекста на все по-големите климатични проблеми. Първата тема, която бе подробно разгледана от специалиста, засягаше ефективността на термопомпите „въздух-вода“ при различни климатични условия в страната (Вижте ТУК). В следващите редове ще Ви разкажем повече по темата за ефективността на въздухообработващи камери с двустепенно оползотворяване на топлината на изхвърляния въздух, като подробности по нея предстоят в следващи материали.
Въздухът е неизменна част от съществуването ни, затова и качеството му е от съществено значение за респираторната система и здравето ни като цяло. Освен проблемите, свързани с вентилацията, главно с циркулацията и филтрацията на въздуха, ОВК секторът (отопление, вентилация и климатизация) е изправен и пред предизвикателството за повишаване енергийната ефективност на системите за поддържане на микроклимата.
„В жилищните и обществените сгради изхвърляният в атмосферата отработен въздух от вентилационните системи има голям потенциал за енергийни спестявания и намаляване на енергопотреблението“, коментира д-р инж. Иван Димчев, основател и управител на Димчев Дизайн, новаторска консултантска фирма в сферата на отоплителната, вентилационната, климатичната техника и енергийната ефективност.
Специалистите от компанията отдавна работят върху решения на инженерния проблем за повишаване на енергийната ефективност. „От десетилетия за частично оползотворяване на тази енергия се използват различни топлообменни апарати – рекуперативни или регенеративни (за възстановяване на енергията), както и системи с междинен топлоносител“, добави той.
Термопомпите също имат значителен потенциал за оползотворяване на топлината, имайки предвид сравнително постоянната температура на изхвърляния въздух. „Най-честото им приложение е за обработване на външен въздух, който трябва да бъде подаван в помещенията от общообмените вентилационни системи за поддържане на параметрите на микроклимата. За тази цел термопомпите се използват в комбинация с рекуперативни или регенеративни топлообмени апарати“, поясни д-р инж. Димчев.
На фиг. 1 е представена примерна схема на въздухообработваща камера с двустепенно оползотворяване на топлината на изхвърляния въздух.
Фиг. 1 – Въздухообработваща камера с рекуперативен топлообменен апарат и вградена термопомпа
В следващата статия ще бъдат разгледани подробности по темата. Важният въпрос, на който експертът ще отговори, е: Колко по-ефективни са системите с двустепенно оползотворяване с рекуперативен топлообменен апарат и вградена термопомпа спрямо конвенционалното решение – рекуперативен вентилационен блок с термопомпен агрегат от разделен тип, работещ при постоянно променящата се температура на външния въздух?
Следете Виртуалните страници на Инженер.bg за още полезна информация по темата за енергийната ефективност, добрите практики и актуалните тенденции в изграждането на ОВК системи. За професионална консултация и съдействие по отношение на актуалните наредби и съвременните тенденци, архитектите и проектантите в областта биха могли да се обърнат към Димчев Дизайн.
Източник на снимковия материал: Димчев Дизайн, ©Engineer.BG via Canva.com