Какви са предимствата на хибридните термопомпени системи, комбинирани с котел? Коментират от ТермоДизайнТотал

30.10.2024 г.6 мин.

Наложили се като ефективна технология за отопление през последните години, термопомпените системи еволюират, за да предложат още по-оптимизирани параметри и по-високи нива на комфорт и независимост на потребителя. Едно от възможните решения в тази посока са хибридните системи, представляващи комбинация между термопомпа и котел, като такива присъстват в портфолиото на утвърдения производител на ОВК решения Ferroli. На българския пазар те са представени от ТермоДизайнТотал, от чийто екип коментираха пред Инженер.bg предимствата и добавената им стойност. Да видим.

Хибридните термопомпени системи са предназначени за предоставяне на максимална енергийна ефективност при отопление на жилищни сгради, като целта е да се намалят разходите и да се осигури максимален комфорт целогодишно. Работата на системата се основава на синергията между двата ѝ основни компонента – термопомпа и котел, извличайки максималните ползи от двете технологии“, поясниха от ТермоДизайнТотал.

Най-общо, системата работи по следния начин: термопомпата извлича топлинна енергия от околния въздух, осигурявайки ефективно отопление дори при ниски температури. Когато метеорологичните условия станат особено сурови и търсенето на топлина се увеличи, се включва и котелът, за да се осигури необходимата топлина.

А ето и основните предимства на хибридното решение:

  • Оптимизирана енергийна ефективност: Термопомпата използва енергия от външния въздух, намалявайки разходите за отопление. Котелът от своя страна поддържа системата само когато това е необходимо, като подобрява общата ефективност.

  • Спестяване на разходи: „Инвестицията в хибридна термопомпа може да доведе до значителни спестявания на разходите за отопление в едно домакинство. Причината е, че термопомпата, в ролята си на основен източник на топлина, е изключително ефективна, а активирането на котела само в периоди на по-голямо потребление води до по-икономично управление на отоплението на дома“, поясниха от българското дружество.

  • Намалено въздействие върху околната среда: Термопомпата сама по себе си е технология, използваща възобновяеми енергийни източници. Комбинацията на термопомпа с котел оптимизира използването на енергийните ресурси, като спомага за намаляване на емисиите на CO2 и за подобряване на екологичната устойчивост на сградата.

Монтаж и поддръжка на хибридната система

Инсталирането на хибридна термопомпа изисква предварителна оценка на жилището, за да се определи най-подходящата конфигурация. Необходимо е да се вземе предвид местоположението на уредите, както и интеграцията им със съществуващата система за разпределение на топлината“, заявиха от ТермоДизайнТотал. „За ефективната и надеждна работа на системата и с цел удължаване живота на компонентите важна роля играе поддръжката. Тя включва почистване на филтрите на термопомпата, периодична проверка на котела и проверка на топлоразпределителната система“, допълниха от компанията.

Как се извършва преходът от един генератор на топлинна енергия към друг в хибридна система?

Хибридните системи на Ferroli използват усъвършенствана интелигентна електронна система за управление, за да се определи кой генератор е най-изгоден за активиране въз основа на текущите условия. Цялата инсталация може да работи в три различни режима: само термопомпа, само котел, хибриден режим, а преходът между тях се извършва във основа на специфични критерии“, коментираха от ТермоДизайнТотал.

Въпросните критерии, заложени в системата за управление, включват:

  • Външната температура, отчетена от сонда;

  • Желаната вътрешна температура;

  • Цената на 1 kWh електроенергия, използвана от термопомпата;

  • Цената на 1 m3 газ, консумиран от котела.

Системата за управление анализира показателите, изчислява необходимото топлинно натоварване и определя кой генератор е най-икономичен за използване в конкретния момент. Така например, ако външната температура е твърде ниска или е под предварително определен праг, се активира само котелът, ако обаче е междинна – работят и двата уреда. Ако температурата е близо или над зададената стойност, най-икономично е да функционира само термопомпата. Тук е важно да се отбележи, че ефективността на термопомпата въздух-въздух или въздух-вода може да се влияе не само от външната температура, но и от относителната влажност. При температури близки до 0 °С може да се образува скреж, който временно да прекъсне работата на машината за размразяване. В такива случаи системата за управление активира котела.

За още по-големи икономически предимства хибридната термопомпена система може да се комбинира и с фотоволтаична система, което ще доведе до допълнителни спестявания“, допълниха още от доказаната българска компания, партньор на Ferroli, у нас.

Източник на снимковия материал: ТермоДизайнТотал, Ferroli

Тагове: Ferroli, котел, ОВК, отопление, ТермоДизайнТотал, термопомпи

Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!

ТермоДизайнТотал ООД
http://thermodesigntotal.com