ГоПроджект: Eфективна обработка на материали от химическата и пластмасовата промишленост с устойчивите решения на Qlar
06.10.2024 г.7 мин.
Стремежът към минимизиране на въглеродния отпечатък и увеличаване употребата на рециклирани материали в глобален мащаб налага компаниите изцяло да преосмислят своите досегашни стратегии за устойчив растеж и развитие. Това изисква засилено сътрудничество и обмяна на опит с контрагентите по цялата верига на доставките, за да се комбинира тяхната експертиза в различните процеси и продукти. А каква е ролята на качествената обработка на насипни материали за постигането на тези цели и кои са решенията, които спомагат за това, за Инженер.bg коментираха от водещата българска търговска и инженерингова компания ГоПроджект, оторизиран представител и дистрибутор за България на лидера в теглоизмервателните и процесни технологии Qlar.
„По данни, всяка година Европа генерира повече от 53 млн. тона пластмасови отпадъци. Настоящите тенденции предвиждат този брой да се удвои до 2060 г., подчертавайки необходимостта от по-устойчив подход и кръгов модел. Въпреки това делът на отпадъците, които се връщат повторно в производствения цикъл, остава сравнително нисък. Това отчасти произтича от факта, че обработената пластмаса, за разлика от необработените материали, носи със себе си известни предизвикателства“, заявиха от дружеството. „Пластмасовите отпадъци трябва да отговарят на строги изисквания, за да бъдат подходящи за повторна обработка, а преработката на големи обеми пластмаса, необходими за процеса на рециклиране, е скъпа. Освен това различните видове пластмаса се различават значително едни от други спрямо своето качество, което допълнително усложнява процеса“, уточниха те.
Обработените изходни суровини в повечето случаи имат много непредвидими и променящи се характеристики. Те се различават от партида до партида, както и от една страна или регион до друг. „Това налага много по-висока гъвкавост, здравина и надеждност на технологичното оборудване. Qlar е водещ доставчик на решения за обработка на насипни материали. С повече от 140 години опит в тази област, групата притежава обширни познания в работата с различни материали в отделните индустрии, включително химическата, каучуковата и пластмасовата промишленост“, поясниха от ГоПроджект.
Гъвкавост и прецизност: Предимства на интелигентните решения за обработка на насипни материали
Познаването на поведението на материала по време на обработка е от решаващо значение, когато става въпрос за гарантиране ефективността на рециклиращите процеси. „Традиционното оборудване и процеси трябва да бъдат адаптирани, за да са подходящи за работа с рециклирани материали. Това изисква дълъг период на разработка и тест по цялата верига на стойността. Посредством събиране на данни и познания за параметрите на процеса чрез измерване в реално време, например с помощта на вградени сензори за наблюдение на влагата, доставчиците на решения могат да реагират по-гъвкаво на промените и да поддържат процесите стабилни. По този начин дигитализацията на услугите и решенията играе основна роля, когато става въпрос за по-ефективни процеси“, обяснява Феликс Якоб, ръководител „Продажби на дозиращи решения“ в Qlar за Европа.
Добавянето на повече интелигентни функции към машините със сигурност води до по-стабилни условия. Интелигентните и свързани решения за обработка и подаване на материали например осигуряват по-голяма надеждност, точност и прецизност в процесите на дозиране, което е критично в приложения, при които дори малки отклонения в съотношенията на материалите или скоростта на подаване могат да повлияят върху качеството на продукта или ефективността на процеса.
Такива решения могат да помогнат за намаляване на отпадъците, подобряване на ефективността и възстановяване на ценни материали, които могат да бъдат пуснати в продажба или повторно използвани, като по този начин генерират нови потоци от приходи и намаляват въздействието им върху околната среда. Този подход е особено уместен в контекста на кръговата икономика, където целта е да се създаде система със затворен цикъл, при която отпадъците са сведени до минимум, а ресурсите се запазват и използват повторно във възможно най-голяма степен.
„Макар обаче много производители от пластмасовата индустрия и доставчици на решения вече да предприемат стъпки към по-зелено бъдеще, инициирането на устойчива промяна изисква повече от „просто идеи“. Това налага ангажираност на всички нива. Живеем във времена на непрекъснати промени и много неща няма да се върнат както са били. Глобалната пандемия увеличи тласъка за дигитализация, което предоставя огромна възможност пред европейските производители да увеличат максимално технологичното си лидерство в различни индустриални сектори“, продължава коментара си Феликс Якоб.
Системи за обработка на насипни материали за рециклирани материали на Qlar
Оборудването на Qlar влиза в действие още при първоначалното отделяне на повторно използваемите пластмаси от бракуваните материали. „С пълна гама от решения и технологии за пневматичен транспорт Qlar може безпроблемно да прехвърли рециклираните пластмаси и други основни и второстепенни материали към екструдера“, посочиха от ГоПроджект.
„Използвайки възможностите за гравиметрично подаване на системите MechaTron® или Simplex, проектирани за леки, пухкави материали като люспи, влакна, органични или неорганични, изходни или рециклирани материали, опциите за подаване на трудно обработваеми материали към екструдера са безкрайни. След като гранулирането приключи, оборудването на Qlar може пневматично да прехвърли материалите до станции за съхранение, опаковане или натоварване. Qlar разполага и с широко портфолио от системи за събиране на прах, които предпазват производствената среда от вредните отделяни във въздуха частици“, допълниха още те.
Източник на снимковия материал: ГоПроджект, Qlar, ©Engineer BG via Canva.com
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!