Стела Георгиева от GreMa 3D: AI не може да измести човека напълно, влиянието му върху висококвалифицираните професии е ограничено
21.08.2024 г.4 мин.
Свидетели сме на изключително дълбокия фокус върху устойчивостта, който си поставя индустрията днес. А ключова роля в него има адитивното производство. Ето защо днешният гост в рубриката ни „Инженер.bg пита: Ще се промени ли пазарът на труда под влиянието на AI?“ е г-жа Стела Георгиева, която се занимава с маркетинг и продажби в GreMa 3D – доказано търговско и инженерингово дружество в сферата на 3D технологиите, което доставя иновативни технически решения на българския пазар. Какво е мнението на г-жа Георгиева относно трансформацията на пазара на труда под въздействието на изкуствения интелект, вижте в следващите редове.
Г-жо Георгиева, ще доведе ли според Вас развитието на изкуствения интелект (AI) до нова индустриална революция?
Напълно е възможно. Относно това кога и как, въпросът остава отворен.
Наблюдава ли се вече промяна на пазара на труда под влиянието на изкуствения интелект?
В много ключови позиции изкуственият интелект не може да измести човека, така че не бих казала, че би повлиял върху пазара на труда в областта на инженерните позиции, както и по отношение работата на счетоводители, икономисти и други висококвалифицирани кадри.
Очаквате ли промени на пазара на труда в България във връзка с AI в бъдеще?
Със сигурност е възможно развитието на AI да окаже влияние както върху подбора на кадри, така и върху трансформацията на работните позиции. Този процес обаче ще отнеме доста време, от порядъка на десетилетия. Специално за българския пазар, не очаквам фрапантна промяна, поне в близкото бъдеще.
Какво според Вас трябва да предприеме един специалист сега, за да остане конкурентоспособен в бъдеще? Какви умения трябва да развие?
Технологиите се справят отлично с рутинните задачи в работата, но това, което ще остане наистина ценно в бъдеще, е творческото мислене – процес, свързан с генерирането на нестандартни решения, със способността за справяне с конфликтни ситуации и създаването на иновативни продукти и услуги.
Уменията, които трябва да развият специалистите, за да са конкурентоспособни в бъдеще, са: неспирно желание за надграждане на знанията, стремеж към развитие, креативност и гъвкавост.
Как AI би повлиял на процеса по подбор?
Тук ще дам аналогия с електронната търговия. Онлайн магазините използват AI алгоритми, посредством които изпращат продуктови препоръки на потребителите, селектирани въз основа на търсенията им в мрежата. Предполагам, че подобна практика може да се внедри и в подбора на кадри – селектиране на подходящи кандидати чрез AI алгоритми, въз основа на зададени от работодателя критерии.
Източник на снимковия материал: GreMa 3D (Грейт Мастър), ©Engineer.BG via Canva.com, ©Traitov via Canva.com, ©Tony Studio via Canva.com
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!