Инж. Кристиан Стоименов от Евеликс България: Удовлетворен съм от крачката да напусна Швейцария, за да живея и работя в България

28.09.2024 г.6 мин.

Какво е технологичното бъдеще на България и заслужава ли си младите хора да останат и да се развиват в страната? Има ли смисъл нашите сънародници в чужбина да се връщат, обогатени със знания, добро образование и нови идеи, за да градят кариера в българския технически сектор и да работят в родната индустрия? Според Кристиан Стоименов – инженер в Евеликс България, водеща компания в производството на най-съвременни технологии за линейни движения – отговорите на тези въпроси са безспорно да. Специалното интервю с г-н Стоименов, което Ви представяме днес, е част от дългосрочната ни кампания „Инженер в BG: Върни се у дома и бъди част от технологичното бъдеще на България!“. Историята на успеха на завърналия се инженер ясно показва и доказва, че в България има отлични възможности за кариера дори и за млади хора. А сега Ви оставяме с неговите думи, които, вярваме, ще Ви вдъхнат мотивация и позитивизъм.

Здравейте, г-н Стоименов, бихте ли се представили за читателите на Инженер.bg?

Казвам се Кристиан Стоименов, на 23 години съм и работя като инженер в отдел „Бизнес развитие“ на Евеликс България. Завършил съм бакалавърска степен „Машиностроене“ в Швейцария преди 1 година, след което започнах кариерата си в компанията. Роден и израснал съм в Цюрих, Швейцария, и съм много доволен от крачката да се преместя да живея в България. Животът тук напълно ме удовлетворява и не бих се върнал скоро обратно в Швейцария.

Кога и как стартира кариерният Ви път в Евеликс България?

Започнах работа в България през ноември 2023 г. Това е моето първо работно място след успешното завършване на висшето ми образование и съм много благодарен на екипа на Евеликс България, че ми гласуваха доверие и ми дадоха шанс да започна кариерата си на толкова престижна и отговорна позиция.

Какви са впечатленията Ви по отношение на обществото, образованието и работната култура в Швейцария?

Тъй като съм роден и израснал в Цюрих, до сега не съм познавал нищо друго освен обществото там. На 23 години реших, че е време за промяна, за да мога да постигна желаното развитие – така се преместих в София. В началото бях скептичен относно живота тук, предвид факта какво се говори в чужбина за България. Но след близо една година в страната мога да кажа, че съм изключително позитивно изненадан от обществото и работната култура, тъй като те почти не се различават от тези в Швейцария.

Образованието в Швейцария е изключително взискателно и трябва да си готов на много компромиси, за да бъде възможно да завършиш висше образование там.

Какви са разликите в нагласите относно живота в Швейцария спрямо този в България?

Израснал съм в Швейцария и смея да твърдя, че познавам отлично настроенията и нагласите там. Категорично мога да заявя, че в сравнение с българския начин на живот, швейцарският е много „по-студен“. Общо взето, хората в Швейцария са по-интровертни от тези в България и доста трудно приемат нови хора като приятели.

Какво Ви мотивира да се завърнете в България?

Най-вече ме мотивираха възможностите за развитие в България. Тук дъщерни дружества и клонове имат почти всички световноизвестни фирми, съответно те предлагат същите възможности за развитие както в чужбина.

Голямото предимство на българския пазар на труда е, че конкуренцията е по-малка и е по-лесно да се стигне до атрактивни позиции за работа.

Какво бихте посъветвали всички онези българи в чужбина, загърбили дом и родина в търсене на по-добри възможности за реализация?

Бих им казал, че този начин на мислене вече не е актуален. България не е такава, каквото е била преди време. Тук има същите възможности за развитие, както и в чужбина от гледна точка на изграждане на кариера в техническия бранш. Според мен дори е по-лесно да се постигне до желаното ниво на реализация.

По моему животът в България е много сладък.

Какъв според Вас е пътят, по който бихме могли да привлечем обратно към България хилядите „избягали“ от страната ни млади хора и специалисти? Какво е нужно да се промени, за да предпочетат самите те да градят своето бъдеще у дома?

Според мен най-важният стимул на хората, които остават в чужбина, е възнаграждението. Заплащането в България – най-вече на млади специалисти с не много богат професионален опит – не може да се сравни с това в чужбина и има много голяма разлика в доходите от трудови правоотношения на квалифицирани кадри в различните сфери.

Смятам, че е необходимо да се актуализира възнаграждението на стартови позиции в инженерната сфера. Ако това може да се оптимизира, вероятно много повече хора от чужбина биха се прибрали в България.

Източник на снимковия материал: Евеликс България, ©Engineer BG via Canva.com

Тагове: Евеликс България, кариера, линейни технологии, машиностроене, образование

Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!

Евеликс България ЕООД
www.ewellix.com/bg