Индуматик: Безпроблемно изпомпване на долния слой от сгъстителя в миннодобивната индустрия с перисталтични помпи
11.03.2025 г.7 мин.
Сложните миннодобивни операции изискват щателна организация на всеки етап от процеса за оптимална ефективност и безопасност. В това отношение изпомпването на долния слой от сгъстителя създава проблеми, но предимствата на технологията, използвана в перисталтичните помпи, променят това. „Често за изпомпване на долния слой от сгъстителя се използват центробежни помпи с гумено покритие на работното колело и на корпуса. Такива помпи могат да пропускат големи частици, да осигуряват голям дебит и да работят със среди с високо съдържание на твърди вещества. Но такива помпи се нуждаят от ремонт, като често се налага смяна на салниковото уплътнение, смукателните и нагнетателните спирални накладки, вътрешната облицовка на корпуса, основните лагери и работното колело с гумено покритие“, коментираха за Инженер.bg от доказаната българска инженерингова и търговска фирма Индуматик, която предлага у нас изделията и цялостните решения с марката Flowrox, част от бизнес групата Valmet.
Ремонтът на центробежна помпа включваща множество части, изисква значително време. Оптималният диапазон за средна плътност, изпомпван от центробежна помпа с гумено покритие, е приблизително 35% съдържание на твърди вещества. Ако трябва да се изпомпва шлам с по-висока плътност от 55–60% към етапа на филтриране, степента на износване вътре в центробежната помпа е възможно драстично да нарасне, което значително увеличава оперативните разходи и времето за престой.
„Перисталтичните помпи придобиха популярност в миннодобивните операции за изпомпване на долния слой и шлам със средна до висока плътност, главно защото основният износващ се компонент е само гумения шланг. Перисталтичните помпи Flowrox нямат салникови уплътнения, така че не изискват постоянен поток от чиста вода към салниковото уплътнение“, информираха от Индуматик. Гуменият шланг на една голяма перисталтична помпа може да бъде сменен за няколко часа, което ограничава времето за престой и разходите. Перисталтичните помпи също така са отлично решение при пропускането на големи частици, без да повреждат гумения маркуч. Те могат да изпомпват шлам с до 80% твърди частици и не показват значително повишено износване при изпомпване на среди с по-високо съдържание на твърди частици.
„Сред най-важните фактори за дългата употреба на гумените маркучи е колко често се компресират. С развитието на минната индустрия иновативни технологии като тези на съвременните перисталтични помпи ще бъдат жизненоважни за оптимизиране на ефективността, намаляване на оперативните разходи и смекчаване на въздействието върху околната среда. Внедрявайки такива технологии, минните компании ще бъдат по-конкурентни и ще постигнат устойчив растеж в условията на глобална конкуренция“, заявиха от Индуматик.
Върху експлоатационния живот на маркуча, средното време на безотказна работа MTBF на помпата и оперативните разходи влияят и различните конструкции на перисталтичните помпи. Flowrox предлага ексцентрична перисталтична помпа, която компресира гумения маркуч само веднъж на всеки оборот от 360°. По принцип конструкции, които компресират маркуча два или повече пъти на всеки оборот от 360°, имат по-кратък живот на маркуча и могат сериозно да ограничат производителността на изпомпване заради триенето от металните компресиращи елементи в гумения маркуч, което води до генериране на топлина“, поясниха от Индуматик.
Дизайнът с един компресиращ елемент за 360° може да доведе до 5 пъти по-дълъг живот на маркуча в сравнение с перисталтични помпи с двойно компресиране. Благодарение на ексцентричната конструкция, е възможно да се използват помпи със значително по-малък диаметър, отколкото ако се прилагат помпи с многократна компресия, намалявайки по този начин разходите и заеманото пространство. „Тъй като дизайнът с една ролка не генерира топлина, често се използва по-евтина помпа с по-малък диаметър и по-малък отпечатък“, допълниха още от Индуматик.
С основание може да се твърди, че перисталтичната помпа е по-добро решение от центробежната помпа за изпомпване на долния слой от сгъстителя поради следните причини:
- Не се изисква вода за салниковото уплътнение;
- Постига се висока прецизност при малък и голям дебит – скоростта регулира производителността на помпата, а генерираният поток зависи линейно от скоростта;
- По-лесен ремонт – просто се сменя гуменият маркуч и помпата може да възобнови работата си;
- По-бързият ремонт съкращава времето за престой;
- По-ниски експлоатационни разходи;
- Помпа на обемен принцип – производителността на перисталтичната помпа няма да се намали с увеличаване на напора;
- Възможно е да се изпомпва среда със съдържание на твърди частици до 80% на практика без никакво повишаване на износването на гумения шланг.
Изпомпването на шлам с по-висока плътност от долния слой на сгъстителя има много предимства и за последващия процес. Ето някои от ползите, които могат да бъдат постигнати:
- Чрез изпомпване на среда със съдържание на твърди частици 80% срещу такава с 35% се постига намаляване на използваното количество вода, което след това трябва да бъде регенерирано и пречистено за бъдеща повторна употреба;
- Броят на използваните тръбопроводи, клапани, помпи, уреди и друго оборудване може да бъде намален, тъй като през процеса преминава по-малък обем;
- Изпомпването на сгъстен шлам към етапа на филтриране подобрява работата на филтъра. Периодът на задържане на филтъра е възможно да бъде съкратен, подобрявайки неговата дневна производителност, а чрез подаването на по-суха среда към филтрите се генерира по-суха утайка;
- На базата на всички тези предимства могат да се намалят оперативните и капиталовите разходи с до 50%.
Източник на снимковия материал: Индуматик, Valmet, ©Engineer BG via Canva.com
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!