Искар България: Iscar разработи иновативни фрези с удължен канал EFC за грубо фрезоване на труднообработваеми материали
24.09.2024 г.8 мин.
Искар България ще вземе участие в MachTech & InnoTech 2024 – най-важното изложение в България за машини, металообработка, автоматизация и роботизация! От 1 до 4 октомври т.г. иновитвните инструменти за металообработка на Iscar ще бъдат изложени на щанд B12 в зала 4 на Интер Експо Център.
Iscar разшири обширното си портфолио с иновативната гама QuickXflute, включваща 90-градусови фрези с удължен канал и двустранни сменяеми квадратни пластини, размер 13. Тези фрези са специално проектирани за повишена ефективност и оптимизиране на грубото фрезоване на следните конструкционни материали: стомана (ISO P), неръждаема стомана (ISO M) и високотемпературни суперсплави и титан (ISO S). „Новата гама от фрези предоставя на производителите високоефективно и рентабилно решение, осигуряващо постоянно високо качество на обработката. Те се отличават с подобрена производителност и са предназначени предимно за фрезоване на труднообработваеми материали при производство на компоненти с висока себестойност, като например детайли с голямо натоварване в аерокосмическата и тежката промишленост. Разнообразната геометрия на рязане на новите фрези с удължени канали EFC (Extended Flute Cutter) осигурява ефективно фрезоване на широка гама от конструкционни материали“, коментираха за Инженер.bg от Искар България.
Новите инструменти Quick-X-Flute представляват монолитни челно-цилиндрични фрези с централен отвор за охлаждащата течност. Фрезите се отличават с оптимизирана геометрия на канала за подобряване на динамичните характеристики на инструмента. Формата и обемът на каналите са проектирани по такъв начин, че да се постигне оптимален компромис между твърдостта на фрезата и необходимостта да се осигури ефективно отвеждане на стружките при фрезоване с висока скорост на отнемане на метал (MRR) и с голям радиален контакт. Сменяемите пластини са изработени от твърдосплавни материали от различни класове, за да се оптимизира обработката на всеки конкретен тип материал.
Специфики на режещите пластини
Сменяемите двустранни квадратни пластини имат по 8 десни режещи ръба. Новите пластини разполагат с апарат за формиране на стружките с голям положителен ъгъл (HP) и специална обработка на ръбовете, осигуряващи гъвкава геометрия на рязане за високопроизводително фрезоване на стомана, неръждаема стомана, високотемпературни суперсплави и титан. Пластините са изработени от твърдосплавни материали на Iscar, включително IC5820 с MT CVD покритие и IC830, IC840 и IC882 с PVD покритие, които са допълнително обработени след нанасянето на покритието. Освен това се предлагат пластини, които са направени от най-новия твърдосплавен материал IC716 с PVD покритие, разработен специално за високоефективна обработка на титан и титанови сплави. Пластините се предлагат с ъглови радиуси от 0.8 (0.0315"), 3.2 (0.126") и 4 mm (0.1575").
Технически характеристики на фрезите с удължен канал:
- Уникалната геометрия на канала подобрява устойчивостта на вибрации, особено по време на проникване и излизане от детайла, осигурявайки по-добра стабилност на фрезоване и повишена производителност;
- Точното насочване на охлаждащата течност под високо налягане със сменяеми дюзи и челни изходни отвори улеснява директното й подаване в зоната на рязане. Това увеличава ефекта на охлаждане и смазване, допринасяйки за постигането на ефективен контрол на отвеждането на стружките;
- Новите удължени фрези се предлагат с диаметър на инструмента 63 и 80 mm.
Iscar е най-голямата от 15-те компании, влизащи в състава на IMC (International Metalworking Companies Group). Групата предлага пълно продуктово портфолио от прецизни твърдосплавни металообработващи инструменти. Това включва широка гама от твърдосплавни пластини и фрези, както и режещи инструменти, покриващи повечето приложения за металообработка. Голямото разнообразие от иновативни продукти, проектирани специално за изискванията на клиентите, превърнаха IMC в световен лидер за основните индустриални отрасли като автомобилостроенето, аерокосмическата промишленост и производството на матрици и пресформи.
Като част от групата, Iscar разработва непрекъснато нови продукти, всеки от които се стреми към 3-те P: по-висока продуктивност (productivity), по-големи приходи (profitability) и по-голяма производителност (performance). Някои от най-важните характеристики на тези нови продукти са:
- Нови класове и покрития, които позволяват на режещите инструменти да работят с по-голяма скорост, да намалят отделяната топлина, да не задържат материал върху режещите ръбове и да работят по-дълго;
- Нови геометрии за намаляване на силите на рязане, пестене на енергия, подобряване на контрола върху отвеждането на стружките и разработката на твърдосплавни пластини с повече режещи ръба;
- По-гъвкави многофункционални инструменти в подкрепа на тенденцията „пълна машинна обработка“ при комбинираните машинни центри с CNC управление;
- По-здрави самозатягащи се конструкции за стационарните машини, което им позволява да издържат на тежките експлоатационни условия на прекъсната металообработка.
„Като част от Iscar – един от водещите производители и доставчици на металорежещи инструменти – ние предоставяме пълен набор от инструменти и инженерингови услуги за повишаване производителността в металообработващото производство. Комбинирайки натрупания опит в сферата на металообработването и високоефективните твърдосплавни инструменти на Iscar за струговане, фрезоване и пробиване, тазгодишното ни участие на MachTech има за цел да запознае нашите настоящи и бъдещи клиенти с най-добрите високопроизводителни и висококачествени решения за металообработка, които да позволят на потрибетелите да увеличите рентабилността на своето производството. Очкаваме Ви от 1 до 4 октомври на щанд B12, зала 4 в Интер Експо Център!“, отправиха своята покана от Искар България.
Област на приложение на QuickXflute
Фрезите EFC са оптимизирани за бързо отстраняване на материала при груба обработка, специално на труднообработваема стомана с висока якост, неръждаема стомана и аерокосмически материали като високотемпературни суперсплави и титан.
„Типичните приложения на EFC са фрезоване на дълбоки квадратни отстъпи и широки ръбове при производството на конструктивни компоненти като корпуси на самолети, елементи за колесника, детайли за двигателя и др. EFC са подходящи също така за груба обработка на големи слотове по метода на трохоидалното фрезоване“, допълниха още от Искар България.
Източник на снимковия материал: Искар България, Iscar, ©Engineer.BG via Canva.com
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!