Вебер Етикетен България представя пет метода за устойчиво и екологично отпечатване на етикети и спестяване на ресурси

13.02.2025 г.7 мин.

Колко хора се замислят дали процесът на отпечатване на етикети в производствените и логистичните линии е оптимизиран от гледна точка на устойчивостта? А това е важен аспект от съвременния бизнес, тъй като всеки продукт се нуждае от етикет, а всяка компания има собствени и глобални цели за устойчивост. Във Вебер Етикетен България вярваме, че тези пет устойчиви метода за отпечатване на етикети могат да спестят ресурси и да помогнат на планетата”, споделиха пред Инженер.bg от доказаната компания, която е съвместно предприятие на Weber Marking Systems, член на групата Bluhm Weber Group, и българската фирма СИС 45.

А ето и 5-те метода от списъка на Вебер Етикетен България:

  1. Намаляване на материалите за етикети

Продуктовите мениджъри, екипът за проектиране на етикети и доставчикът на етикети е добре да обсъдят следните въпроси:

  • Отговаря ли текущият формат на етикета на изискванията на проекта?

  • Използва ли се пълноценно и наистина ли е необходимо да се използва текущия размер на етикета?

  • Възможно ли е да се направи етикетът по-малък?

  • Може ли да се постигне по-тясна ролка с етикети, като се завърти формата на етикета?

  • Използва ли се правилният материал за етикетиране за съответното приложение?

Чрез намаляване на размера на етикетите и избора на по-тънък тип подложка или етикет, както и чрез оптимизиране на разположението на ролката с етикети, потреблението на суровини може да се намали значително. Тази икономия, разбира се, ще се отрази и на цената на етикета. Така печелят всички”, коментираха от Вебер Етикетен България.

  1. Преминаване към етикети с екологичен характер

Всички обичат устойчиви опаковки, които не съдържат пластмаса или са произведени от рециклирани материали. Но често пъти етикетите, които се поставят върху тях, не са такива. Знаете ли, че съществуват иновативни екологични етикети, базирани на естествени материали като трева или ябълкови кори? Те са изработени от възобновяеми суровини. Някои от тях дори могат да се компостират. Друг чудесен вариант е да се използват рециклирани етикети. Възможно е също така да се закупят термотрансферни ленти без разтворители, които помагат за опазването на природата, човешкото здраве и Вашия етикетен принтер”, посъветваха от Вебер Етикетен България.

  1. Използване на етикети без подложка

Съществуват ли етикети без подложка или подложна хартия? Етикетите без подложка нямат подложка със силикон, от която да ги отстраните. Вместо това те разполагат със сух лепилен слой. Овлажняването прави сухия лепилен слой мек и активен. В сравнение със стандартните етикети можете да поставите почти два пъти повече етикети на една ролка. Етикетите без подложка са подходящи за абсорбиращи повърхности, като например картон.

  1. Рециклиране на отпадъци от хартия за отделяне

Освен ако не се използват варианти без подложка, всеки чувствителен на натиск етикет се предлага с подложка, която служи като носител и защитава лепилото. Т.нар. разделителна подложка представлява тънък лист със силиконов слой, който позволява на лепилото да се свали от ролката непокътнато и да се нанесе върху друга повърхност.

След поставянето на етикетите хартията за освобождаване обикновено се изхвърля като отпадък, който се депонира, изгаря или рециклира. Но има и по-добър начин да се намали използването на първични суровини и да се намалят емисиите на CO2. Weber Marking Systems например е партньор на компании, които са специализирани в рециклирането на хартия за печат. Отпадъците се отделят от хартията за освобождаване, като се събират в определени контейнери директно на линията за производство на етикети. Съгласно графика за събиране, отпадъците се събират безплатно и се транспортират до площадка за рециклиране, на която отпадъците от хартията за освобождаване се десиликонизират и хартиените влакна се използват за производството на рециклирани хартии”, заявиха експертите от Вебер Етикетен България.

По този начин Weber Marking Systems пренасочвт около 60 t хартиени отпадъци за рециклиране, което води до спестяване на 120 t CO2. Компанията се опитва активно да привлича вниманието на клиентите си към рециклирането на линеен материал и да подкрепя техните цели за постигане на нулеви отпадъци”, категорични са българските специалисти.

  1. Обмисляне на алтернативни технологии

Възможно е да няма нужда от етикети за отпечатване на текст, кодове и графики върху различни повърхности. Добро решение тогава са икономичните мастиленоструйни принтери, които отговарят на изискванията и на много приложения за етикетиране. Някои от тях наистина се отличават с по-висока максимална скорост на печат, както и с по-ниски разходи за печат и поддръжка – ключови характеристики, които са полезни не само в моменти на недостиг на етикети”, допълниха още от Вебер Етикетен България.

Устойчивото отпечатване на етикети предоставя множество възможности за намаляване на разходите и за оптимизиране на процесите, като същевременно допринася за опазване на околната среда. Чрез намаляване на материалите, преминаване към екологични етикети, използване на решения без подложка, рециклиране на отпадъците и внедряване на нови технологии, компаниите могат не само да намалят своето въздействие върху планетата, но и да подобрят ефективността на своите производствени и логистични процеси.

Източник на снимковия материал: Вебер Етикетен България, ©Engineer.BG via Canva

Тагове: Вебер Етикетен България, етикетен принтер, етикетиране, маркиране

Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!

Вебер Етикетен България ООД
www.weberetikettenbg.com