Шнайдер Електрик България: 100 години миниатюрният автоматичен прекъсвач е ключов елемент от електрическите инсталации
09.03.2025 г.6 мин.
BalkanEngineer N. Macedonia BalkanEngineer Albania
Присъединете се към екипа на Шнайдер Електрик България и бъдете част от иновациите, които създават бъдещето на енергийната индустрия!
През последните сто години електричеството се превърна в неизменна част от нашето ежедневие – от осветлението и домакинските уреди до сложните индустриални системи и съвременните технологии. И колкото по-широко е разпространението и по-голяма е сложността на електрическите инсталации, толкова по-критична като важност става безопасността им. Един от най-важните компоненти, който осигурява тази безопасност, е миниатюрният автоматичен прекъсвач (MCB). През 1924 г. той е патентован като средство за защита на електрическите вериги от претоварване и къси съединения, а днес – 100 години по-късно – еволюира до интелигентно устройство, интегрирано с цифрови технологии и IoT системи. Пред Инженер.bg специалистите от екипа на Шнайдер Електрик България разказаха повече за това как се развива MCB през годините, какви иновации са го направили по-надежден и ефективен, както и как страната ни заема ключова европейска роля в производството на тези устройства.
От идеята до глобалната необходимост
Концепцията за устройство, което може да прекъсва електрическата верига и да предпазва от инциденти, възниква още в края на 19-и век. Завършеният вариант на миниатюрния прекъсвач обаче получава своя официален патент през 1924 г. Оттогава той претърпява множество технологични подобрения. Първоначално проектиран с механично здрав корпус от изолиращ материал, днес конструкцията на MCB се изработва от съвременни полимерни материали и разполага както с магнитна, така и с термична защита.
„С развитието на технологиите възможностите на прекъсвачите се разшириха значително. В наши дни те не само защитават електрическите вериги от претоварване и късо съединение, но и се интегрират в цифрови платформи. Най-новите иновации включват IoT свързаност, която позволява дистанционно управление, анализ на потреблението на енергия и допълнителни функции за енергийна ефективност”, споделиха специалистите от Шнайдер Електрик България.
България – важен център в производството на MCB
Малко известен факт е, че един от водещите европейски центрове за производство на миниатюрни автоматични прекъсвачи се намира именно в България.
Високотехнологичната фабрика на Schneider Electric, разположена край Пловдив, е пример за модерно производство, интегриращо автоматизация, роботизация и дигитализация. Оттам прекъсвачите достигат до над 30 държави, утвърждавайки България като стратегически играч в световната индустрия за електрическата защита.
Свързаният свят изисква надеждна електрическа защита
С нарастващата електрификация и дигитализация, необходимостта от стабилно и безопасно електрозахранване става все по-критична. Освен миниатюрните прекъсвачи, друга ключова технология в тази сфера – непрекъсваемите захранвания (UPS), също отбелязват юбилей. През 2024 г. се навършиха 40 години от създаването на UPS системите на APC – производител, който от 2007 г. е част от структурата на Schneider Electric.
„В свят, зависещ от центровете за данни и постоянния интернет достъп, ролята на UPS устройствата също е решаваща за бизнеса и потребителите”, продължиха коментара си от българското дружество.
Schneider Electric: Лидер в устойчивите енергийни решения
Schneider Electric е призната за най-устойчивата компания в света според класацията на списание TIME. Компанията комбинира електрификация, автоматизация и дигитализация, за да осигури безопасност, ефективност и устойчивост. С над 150 000 служители в повече от 100 държави, Schneider Electric работи за изграждане на по-интелигентна и по-сигурна енергийна инфраструктура.
„Като глобален лидер в енергийния сектор, Schneider Electric предлага и широки възможности за професионално развитие. Компанията насърчава иновациите и устойчивостта, осигурявайки динамична работна среда, в която талантът и креативността се ценят високо“, категорични са от компанията.
В България Schneider Electric предоставя разнообразни възможности за кариерен растеж – от инженерни и производствени роли в умната фабрика край Пловдив до позиции в сферата на дигиталните технологии, автоматизацията и управлението на енергията. Със силен фокус върху приобщаването и развитието на служителите, Шнайдер Електрик България е привлекателен избор за професионалисти, търсещи вдъхновяваща и новаторска среда.
Ако искате да станете част от екипа на високотехнологична и иновативна компания, не пропускайте да следите актуалните обяви за работа в микросайта на Шнайдер Електрик България в Борса.bg.
„Сто години след появата на първия MCB, този скромен, но революционен компонент остава в основата на електрическата безопасност. С напредването на технологиите, неговата роля се разширява отвъд традиционната защита, превръщайки го в интелигентно устройство, което допринася за енергийната ефективност и устойчивото развитие. България е част от тази еволюция, доказвайки, че бъдещето на електрическата защита се изгражда тук и сега”, допълниха още от компанията.
Източник на снимковия материал: Шнайдер Електрик България, Schneider Electric
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!