КМТ Сервиз: Неинвазивните ултразвукови разходомери Flexim са решение за тежки условия като производството на полиамид 12
07.02.2024 г.4 мин.
In Albanian In Serbian In Macedonian
Полиамид 12 е високоефективна пластмаса с приложение в множество индустрии – от нефто- и газопреработката до автомобилостроенето, медицинските технологии и 3D печата. Производството ѝ включва няколко етапа, започвайки с въглеводородното съединение бутадиен и завършвайки с мономера лауролактам, а когато отделните елементи се свържат, се образува веригата на полиамид 12. По време на тези процеси се развиват температури до около 280 °C, което представлява сериозно предизвикателство за измервателните инструменти, които се използват. Но надеждно и дългосрочно решение производителите намират с неинвазивните ултразвукови разходомери на Flexim. Повече за тях и конкретното им приложение Инженер.bg коментира със специалистите от КМТ Сервиз, официален партньор на Flexim у нас.
„Неинвазивните разходомери се монтират със скоби върху съответния тръбопровод и работят чрез излъчване на ултразвукови вълни, които преминават през течността вътре в тръбата. Те измерват времето, необходимо на тези вълни да преминат нагоре и надолу по течението, а разликата се използва за изчисляване на скоростта на потока. Тази неинвазивна технология предлага множество предимства, особено когато се работи с предизвикателни среди и условия на процеса като тези при производството на полиамид 12“, поясниха от КМТ Сервиз.
В завод на водещ световен производител на полиамид 12, продуктовият поток на основния полимер се разделя на два подпотока, като първоначално за проследяване на дебита на тях са монтирани кориолисови разходомери. Поради условията на процеса обаче е установено, че този вид контактна измервателна технология има сериозни недостатъци. „Температурата на топене на полимера е около 180 °C, така че потокът от продукти трябва да се нагрява непрекъснато. Това се оказа конструктивно предизвикателство за интегрирането на разходомери на Кориолис в изолацията. Минималната необходима скорост на потока за измерване на вибрациите налага стесняване на напречното сечение на тръбата от DN50 до DN25, като по този начин се причиняват значителни загуби на налягане. Освен това в зависимост от работните условия, полимерът може понякога да се втвърди, причинявайки непоправими щети на разходомера“, заявиха от българското дружество.
Именно в това приложение ултразвуковите разходомери на Flexim се оказват изключително гъвкаво решение. Те се отличават с лесно инсталиране, не изискват никакви промени в съществуващите тръбопроводи и не налагат спиране на технологичните процеси. Поради екстремните температури от около 280 °C, ултразвуковите разходомери Flexim са монтирани върху патентовано от компанията приспособление. Това устойчиво на високи температури устройство е проектирано да отделя термично измервателните уреди от горещата тръба, като същевременно осигурява оптимален акустичен контакт.
„Първоначално решението за измерване с неинвазивните уреди е замислено като временно, но се оказва толкова убедително, че производителят взема решение дебитът на двата полимерни частични потока да се измерва по този начин. Допълнително предимство е високата чувствителност, която технологията за акустично измерване има към ниски скорости на потока. Благодарение на това, може да се избегне рязкото стесняване на напречното сечение на тръбата, което означава и по-малки загуби на налягане. В резултат на това се намалява и консумацията на енергия на помпата“, допълниха още от КМТ Сервиз.
Източник на снимковия материал: КМТ Сервиз, Flexim
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!