Кастива: Роботи постигат първокласно финишно покритие с финеса на художник, благодарение на PC-базирани технологии от Beckhoff
21.11.2024 г.6 мин.
Перфектното финишно покритие е отличителен белег на всеки висококачествен компонент. Постигането на подобен завършек обаче последователно и в серийното производство е огромно предизвикателство, пред което са изправени много производители от индустрията. „Точно това подтиква италианската компания Lesta srl да разработи иновативни гъвкави роботи за боядисване, оборудвани с компютърно-базирано управление от Beckhoff. Благодарение на него, автоматизираните помощници са подходящи за извършването на широк спектър от задачи в процеса на боядисване, допринасяйки до голяма степен за оптимизиране на довършителните операции и за постигане на идеалния завършек на детайла“, информираха за Инженер.bg от водещата българска инженерингова и търговска фирма Кастива, официален представител на Beckhoff за България.
Основаната през 2010 г. в Дайраго, близо до Милано, компания Lesta е специализирана в производството на индустриални роботизирани системи за боядисване. Към момента около 700 робота Lesta са в експлоатация, като ръководителят на отдела за автоматизация на дружеството Фабио Ферарио отбелязва, че „всяка година около нови 100 системи се интегрират в производствени процеси от различни промишлени сектори“. Спектърът варира от производство на метал, дърво, пластмаса, стъкло и керамика до приложения в текстилната и хранително-вкусовата промишленост. За да покрият изискванията на различните целеви пазари, роботите се предлагат в няколко варианта, включително с ATEX и UL сертификация за работа в опасни зони.
Италианският производител също така е разработил автообучаващи се антропоморфни роботи, като Lebot MV A5 и MV A6. Тези модели са способни да записват предварително ръчно зададени движения по всички оси в реално време и след това точно да ги възпроизвеждат в автоматичен режим. Операторът-бояджия движи ръката на робота с изключени двигатели благодарение на пневматична компенсационна система, която практически работи без съпротивление и без тежест.
Компютърното управление на Beckhoff прави разликата
За Фабио Ферарио сериозният растеж и развитие на компанията е явно доказателство за широката приложимост на роботите: „Винаги сме имали отлична репутация в сектора, но това, което наистина ни отличава, е изключителната производителност на нашите компютърно базирани системи за управление“. Що се отнася до разработката на приложенията за автоматизация и контрол, Lesta разчита на TwinCAT 3 технологията на Beckhoff.
„TwinCAT 3 е гъвкаво и отворено решение, което предлага множество ключови предимства и функционалности. Една от тях е възможността Lesta да надгражда библиотеките на TwinCAT и да ги комбинира със собствения си опит и знания, които включват специфична координация на интерполираното движение на осите на робота. По този начин технологията на Beckhoff позволява на италианската компания да изгради ефективна високопроизводителна система, която може да бъде разширена по всяко време с компоненти на трети страни или при необходимост с допълнителни алгоритми“, поясниха от Кастива.
Плавни движения като на истински художник
В зависимост от приложението, роботите Lesta разполагат с между пет и над дузина интерполиращи оси. „Но истинското предизвикателство се състои в постигането на онова леко, отмерено и плавно движение на художник“, подчертава Фабио Ферарио. Постигането на равномерно повърхностно покритие на детайлите обаче изисква повече от просто прецизно позициониране.
„Ето защо инженерите и техниците в Lesta използват TwinCAT 3 PLC/NC PTP (TC1250) и TwinCAT NC Camming (TF5050), за да копират оптимално движенията на художник-бояджия. Ръчното обучение на антропоморфните роботи също е интегрирано в TwinCAT, докато функциите за безопасност се изпълняват чрез системата TwinSAFE. Lesta използва основно .Net framework от Microsoft за целите на визуализацията. Приложението HMI работи паралелно с изпълнявата задача на същия компютър – вграден компютър CX5140 с четириядрен процесор Intel Atom®. Приложението за визуализация и управлението са свързани чрез протокола ADS, а като HMI хардуер се използва вграден контролен панел с мултитъч CP2915“, поясниха българските специалисти.
Когато става въпрос за интеграцията на последователността на движенията, генерирани в TwinCAT, Lesta разчита на многоосната серво система AX8000, тъй като тя може да реализира сложни профили на движение с висока динамика, като същевременно поддържа плавно и прецизно изпълнение.
Мащабируемостта като конкурентно предимство
Без значение дали даден проект включва 6-осен робот или 12-осен портален кран, система за прахово или мокро покритие, всички решения са базирани на една основна конфигурация от функции, които се активират в зависимост от типа на робота. Тази гъвкавост се дължи на отворената и лесно мащабируема платформа на Beckhoff. Както изтъкват от Lesta: „Няма съмнение, че мащабируемостта на нашите системи е тяхна ключовa характеристика, която ни отличава от конкурентите“.
„Системите за боядисване често са интегрирани в мрежата на клиента за обмен на данни с други системни компоненти или системи за управление на процесите. Нещо повече, наличието на комуникационния стандарт OPC UA в TwinCAT осигурява необходимата свързаност и прави машините Lesta готови за завода на бъдещето“, допълниха още от Кастива.
Източник на снимковия материал: Кастива, Beckhoff, Lesta
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!