Бетелгиус: 6 основни причини да пристъпите към автоматизация на опаковъчните операции посредством кашонираща машина

20.02.2025 г.6 мин.

Ръчното запечатване на кашони в различните производства е не само тежък и трудоемък процес, но и значително нерентабилен в дългосрочен план. Автоматизацията на опаковъчните операции е стратегическа стъпка, която носи със себе си редица преимущества, сред които повишаване на ефективността, подобряване на производителността и намаляване на производствените разходи. „Благодарение на автоматизираното оборудване за запечатване с тиксо, времето, необходимо за този процес, се съкращава наполовина, което води до спестяване на хиляди работни часове годишно. Автоматизираните технологии още елиминират загубите на материали, причинени от човешки грешки, тъй като машината използва точно необходимото количество тиксо“, коментираха пред Инженер.bg от утвърдената компания Бетелгиус, специализирана в предоставянето на цялостни решения в областта на първичното и вторичното кодиране, маркирането, етикетирането, опаковането и автоматизацията.

Продуктовата гама на Бетелгиус от автоматични и полуавтоматични системи за  опаковане е изключително обширна. Но как да разберете коя е най-подходящата за Вашите производствени нужди? Принципът на работа на машините за кашониране се изразява в преминаването на кашоните през диспенсъри, които автоматично поставят, притискат и отрязват тиксото. Те се разделят на няколко основни типа:

  • Автоматични машини за еднакви кашони, които работят без оператор и са предназначени за големи производствени обеми;
  • Автоматични машини за различни кашони, които разпознават размера на всеки кашон и се настройват спрямо него;
  • Полуавтоматични машини за еднакви кашони, подходящи за линии с дълги серии от кашони с един и същ размер. Те налагат присъствието на оператор.
  • Полуавтоматични машини за различни кашони, които автоматично се настройват според размера на кашона, което ги прави идеални за опаковане на разнообразни продукти;
  • Системи за опаковане, представляващи иновативно решение, което оптимизира операциите, повишава ефективността и подобрява работната среда.

6 основни причини, поради които е добре да преминете към автоматизирани опаковъчни процеси с помощта на кашониращо оборудване:

  1. По-висока производителност

„Съвременният бизнес се стреми към по-голяма ефективност с използването на по-малко ресурси. Машините за запечатване на кашони работят много бързо. Например, един оператор с такава машина може да извърши за 5 min това, което ръчно би отнело 30 min“, поясниха от Бетелгиус.

  1. Оптимизирано използване на тиксо

Машинното запечатване на кашони използва точно толкова материал, колкото е необходимо, без излишни загуби.

  1. По-нисък риск от наранявания и прекъсвания в работния процес

Ръчното затваряне на кашони изисква повтарящи се, монотонни движения, които могат да създадат неблагоприятни за здравето на служителите условия на работа, причиняващи например физически натоварвания и травми. Автоматизирането на този процес елиминира всички тези рискове за операторите.

  1. По-добра визия на опаковките

Автоматизираният процес изключва криво поставеното или лошо застъпено тиксо, което осигурява чист и професионален вид на кашоните.

  1. Надеждно и здраво затваряне

За разлика от ръчното запечатване, при което количеството тиксо може да не прилепне достатъчно добре за кашона, машините осигуряват равномерно и оптимално залепване при всяко затваряне.

  1. По-добра защита на продуктите

„Известно е, около 8-11% от кашоните пристигат до крайната дестинация с повреди, като неправилното облепяне на кутиите с тиксо е една от основните причини за това. Автоматичното запечатване предоставя по-добра сигурност и защита при транспортиране и съхранение“, уточниха от българската фирма.

Основни предимства на машинното запечатване на кашони:

  • Икономия на материали

Преминаването към автоматизирано запечатване на кашони води до намаляване на разходите за опаковъчни материали с до 30% на кашон, или средно между 2 и 4 cm спестяване на тиксо от всяка лента.

  • Многократно по-висока производителност

На пръв поглед ръчното затваряне на кашони изглежда лесна и проста задача, но всъщност е изключително трудоемка. Кашониращата машина работи до 600% по-бързо от човек, което многократно повишава производителността и освобождава работна сила за други задачи.

  • Подобрена безопасност на работното място

Автоматизацията подобрява ергономичността и намалява физическото натоварване на производствениците, като премахва нуждата от навеждане, повдигане и повтарящи се движения.

„Ако искате да оптимизирате и автоматизирате опаковъчните си процеси, но не сте сигурни кое е най-подходящото оборудване за Вашите нужди, екипът на Бетелгиус е на Ваше разположение за професионална консултация и съдействие“, допълниха още от компанията.  

Източник на снимковия материал: Бетелгиус, @Engineer BG via Canva.com

Тагове: Бетелгиус, индустрия, опаковане, производство, процесна автоматизация

Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!

Бетелгиус ООД
www.betelgeus.com