HTI България: Геотекстилът Naue Combigrid® осигурява стабилност на пътищата за достъп в соларен парк в Англия

11.03.2025 г.5 мин.

Соларните паркове обикновено изискват изграждане на трасета за достъп до фотоволтаичните панели и допълнителните съоръжения както по време на строителството, така и на по-късен етап – за осигуряване на поддръжката на компонентите. Подходящо решение в много случаи е полагането на геотекстил, а за да онагледят този подход, от HTI България представят конкретен проект, изпълнен от техният партньор Naue. „При изграждането на соларния парк Higher Stockbridge в близост до Шерборн, Англия, е използван геотекстил Naue Combigrid®. Благодарение на свойствата си, този композитен материал осигурява необходимата стабилност на широките 4-метрови пътеки за достъп на обекта“, поясниха пред Инженер.bg от българското дружество, част от групата GC-HTI. Подробности вижте в следващите редове.

Разположен на Северозападен Дорсет, южно от Шерборн, соларният парк Higher Stockbridge се изгражда върху полета, главно пасища, с площ около 80 ha. Проектът включва фотоволтаични модули и подстанции, достъпът до които се осъществява чрез широки 4 m пътеки с обща дължина 3 km. Тези „пътни“ участъци трябва да се използват за движение на превозни средства по време на строителството, както и за бъдеща поддръжка на съоръженията. „Тъй като пространството на обекта е достатъчно, се взима решение трасетата да бъдат изградени в окончателен вид още в началния етап на строителството, вместо да бъдат изграждани временни такива“, обясниха от HTI България.

Площта, върху която се изгражда фотоволтаичният парк, е класифицирана като земеделска земя от степен 4 и подклас 3b, която представлява едни от най-бедните земеделски земи в окръга. Централните и югозападните части на обекта имат повърхностни отлагания от глина, тиня, пясък и чакъл, а скалната основа за целия обект е кал и пясъчник. Почвата е определена като „глинеста и глинеста с леко затруднен дренаж“. Всичко това представлява предизвикателство при осигуряването на здрава и стабилна мрежа от пътеки за достъп и изисква внасянето на големи количества инертни материали. Нещо повече, голяма част от изкопите, направени на обекта, бързо се превръщат в реки и езера.

Изпълнителите от Aider UK обаче вече имат опит с продуктите на Naue при предишни свои проекти, което им дава увереност, че геосинтетично решение е подходящо за този проект. Изборът им се спира на Combigrid® – комбинация от геотекстил и слой от георешетка в един продукт, която опростява монтажа и осигурява разделяне, филтриране, стабилизиране и подсилване на настилката. В допълнение, отличната якост на опън на георешетката при малки удължения намалява значително необходимата дебелина на слоя инертен материал“, разясниха от българското дружество на HTI.

Combigrid® съчетава георешетка, изработена от високоякостни, монолитни, предварително напрегнати полипропиленови или полиестерни пръти с непрекъсната молекулярна ориентация и механично свързан и каландриран филтърен геотекстил, заварен в структурата на геомрежата. Материалът се използва за стабилизиране и укрепване на почви в инфраструктурата, опазването на околната среда и хидротехниката. „Монтиран директно върху мека основа, този композит действа като разделителен слой между финозърнестите почви и основния слой от груби инертни материали. Той подобрява носещата способност на инертния слой, намалява повърхностната деформация от движението на превозното средство и осигурява дългосрочна стабилност на филтъра и удължен експлоатационен живот“, допълниха още от HTI България.

За нуждите на соларния парк Higher Stockbridge Naue доставя 50 ролки, всяка от които е с дължина 100 m и с ширина 4.75 m, оптимално оразмерена за 4-метровите пътеки.

Източник на снимковия материал: HTI България, Naue, ©Daril Govan

Тагове: HTI Group, Naue, геотекстил, Ейч Ти Ай България, фотоволтаична инсталация

Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!

Ейч Ти Ай България ЕООД
www.hti-bulgaria.com