APS Pipes България: Subor достави биаксиални GRP тръби за електроцентралата Ptolemais V в Гърция
28.10.2024 г.3 мин.
Електрическата централа Ptolemais V се намира в Западна Македония, Гърция, и е един от най-значимите инфраструктурни проекти през последните две десетилетия в южната ни съседка. Съоръжението е с капацитет 660 MW и е въведено в експлоатация през 2023 г., като доставчици на оборудването са утвърдени в международния енергиен бранш имена, включително турския производител на стъклопластови тръбни системи Subor. Повече за проекта и решенията на Subor, внедрени в него, пред Инженер.bg разказаха от APS Pipes България, търговско дружество, което е официален представител на бранда на българския пазар.
Ptolemais V е електроцентрала на лигнитни въглища и представлява ултрамодерно енергийно съоръжение, собственост на гръцката електроенергийна компания Public Power Corporation. По време на Шестата конференция за инфраструктура и транспорт в Гърция централата е призната за най-големия проект за десетилетието 2012 – 2022 г., за което получава специална награда.
„Доставчици и изпълнители по проекта са производители като Mitsubishi и Hitachi, а доставчик на тръбопроводите за системата за десулфиризация е Subor. Стъклопластовите тръби и фитинги на Subor са интегрирани в инсталациите за рециркулация на вода, за рециклирана вода и за мокър гипс в станцията за десулфиризация. Инсталирани са биаксиални GRP тръби с обща дължина 3 km, както и 2200 фитинга. Всички дейности по проектирането на тръбните системи и монтажа на терен са осигурени от Subor“, поясниха от българската компания.
Тръбите са със следните технически характеристики:
-
Диаметър: от DN25 до DN1400;
-
Налягане (PN): 6 – 16 bar:
-
Коравина (SN): 5000 N/m2.
„Тъй като тръбопроводите в енергетиката са подложени на едни от най-сериозните натоварвания в индустриалните приложения, то изборът им трябва да бъде безкомпромисен по отношение на здравината и качеството. В този контекст биаксиалните тръби Subor са специално решение, което осигурява издържливост както на аксиални, така и на радиални натоварвания, като по този начин се елиминират нуждите от използването на опорен блок. Натоварванията се прехвърлят от една тръба към друга с фиксирани съединения – такива могат да бъдат ламиниране с челно обвиване, заключващо съединение или фланци. Освен това те са изработени с винилова естерна смола и имат специален слой за устойчивост на абразия“, допълниха още от APS Pipes България.
Източник на снимковия материал: APS Pipes България (Ей Пи Ес Пайпс), Subor, ©Engineer.BG via Canva
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!