РС Електро: Новият локатор AFP на Baur позволява по-бързо трасиране и по-точна локализация на кабелните повреди
19.07.2024 г.5 мин.
In Serbian In Albanian In Macedonian
Къде преминава кабелът и къде точно се намира повредата? Това са двата въпроса, отговорите на които специалистите по отстраняване на кабелни повреди искат да получат възможно най-бързо. „Сега това вече е възможно с помощта на новия локатор AFP на Baur за системата protrac®, който притежава ценни функции за определяне на кабелните повреди и проследява кабелното трасе с помощта на аудиочестотен метод. Локаторът AFP (Audio Frequency Probe) разполага с триизмерна електромагнитна бобина за насочване, която опростява работата с уреда и дава по-точни резултати. Това, от своя страна, ускорява както проследяването на кабела, така и точното определяне на къси съединения между фазите“, съобщиха за Инженер.bg от фирма РС Електро, партньор на Baur за България.
Всъщност аудиочестотният локатор AFP има четири бобини, като четвъртата бобина се използва за измерване на дълбочината, на която се намира кабелът. Това може да се направи чрез директно измерване или по метода на ъгъл от 45°. С помощта на тези два метода на измерване е възможно надеждно да се определи дълбочината, на която са положени кабелите, дори при трудни условия. Така се намалява рискът от грешки в локализацията, водещи след себе си до трудоемки изкопни работи и вероятност за повреда на кабела.
„Локаторът AFP е изключително лесен за работа. Той няма нужда от ръчно коригиране на положението на бобините или приемника, като цялата важна информация може да бъде събрана и проверена в рамките на един работен процес. Операторите имат възможността да използват метода на минимума, максимума, метода C-Max или метода на кръстосаните магнитни полета и изкривеното магнитно поле, избирайки най-ефективния за изпълнение на конкретната задача“, поясниха от РС Електро. Функциите Tracing Compass и Deviation Alert осигуряват помощ по време на трасирането на кабела, предупреждавайки за смущения (например от въздушни електропроводи) и позволяват да се избегне отклонение от маршрута на кабелното трасе.
„Друга иновативна и полезна функция за визуализация е функцията 3D History Track. Тя представя данните от трите проследяващи бобини, опростявайки измерването по метода на кръстосаните магнитни полета и метода на изкривеното магнитно поле, както и определянето на дълбочината на положения кабел, разположението на свързването или мястото на повредата“, информираха от РС Електро.
Система от типа „всичко в едно“
Новият аудиочестотен локатор AFP допълва гамата от решения на Baur за проследяване на кабелното трасе и определяне на кабелни повреди. Сега системата protrac с контролния блок CU, наземния микрофон AGP, новия аудиочестотен локатор AFP, сондата за стъпково напрежение SVP и опционалните Bluetooth® слушалки предлага всичко, от което се нуждае операторът, поддържайки следните технологии:
- Точна локализация на мястото на повредата чрез акустичен и електромагнитен метод с използване на генератор на импулсно напрежение;
- Метод на кръстосаните магнитни полета за локализиране на къси съединения в трифазни кабели;
- Метод на изкривеното магнитно поле за локализиране на повреди в резултат на късо съединение в коаксиални кабели;
- Трасиране на кабелите с всички известни методи (минимум, максимум, C-Max);
- Измервателна сонда за метода на стъпковото напрежение за локализиране на повреди в кабелната обвивка и за контакт със земя.
Иновациите в аудиочестотния локатор AFP ускоряват трасирането и точното определяне на кабелните повреди, предоставяйки лесна и надеждна употреба. Това е от полза за всички потребители, а благодарение на новите функции, работата на място се извършва значително по-бързо, изкопните работи са прецизирани, времето за отстраняване на повредата е съкратено и най-важното – разходите могат да бъдат намалени. „Инвестицията в това оборудване се изплаща много бързо. Отсъствието на необходимост от корекция на положението на бобините и използването на функции като Tracing Compass и Deviation Alert прави работата на потребителите на открито много по-лесна и ги предпазва от загуба на време в проследяване и определяне на повреди в кабела“, допълниха още от РС Електро.
Източник на снимковия материал: РС Електро, Baur
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!