Чрез високотехнологични решения Унисист Инженеринг изгражда интелигентни измервателни мрежи, оптимизирани за различни среди
01.11.2024 г.6 мин.
Albanian Macedonian Romanian Serbian
Интелигентната мрежа представлява съвременно енергийно решение с интегрирана двупосочна цифрова връзка между доставчика и потребителя, която обединява интелигентни измервателни устройства, функции и системи за наблюдение и контрол. Интелигентните измервателни мрежи на Унисист Инженеринг осигуряват както на клиентите, така и на техните доставчици, интернет точка за достъп в реално време. Чрез стандартен браузер те получават достъп до изразходваните количества, цената и оповестяване на допълнителна информация.
„С цел да се намали енергопотреблението и да се премахне разхищението на енергия, като същевременно се предоставят услугите, от които се нуждаят обществото и икономиката, е необходимо на масовия пазар да се внедрят повече по-ефективни, рентабилни, екосъобразни и интелигентни уреди, продукти и услуги, и то по начин, по който интегрираните компоненти и устройства да спомогнат за оптимизиране на цялостното енергийно потребление на сградите и промишлеността“, коментираха пред Инженер.bg от водещата производствена, инженерингова и търговска фирма Унисист Инженеринг.
При всички смарт измервателни технологии критично технологично предизвикателство е комуникацията. Всеки измервателен уред трябва да е в състояние надеждно и сигурно да обменя информацията. „Сред предлаганите технологични решения е използването на клетъчни мрежи, сателитна връзка, радиоканал – лицензирани и/или нелицензирани радиочестоти. Други потенциални възможни реализации са безжична мрежа на принципа на GSM решенията, използването на Wi-Fi и други свързани с Интернет мрежи“, обясниха българските специалисти.
До този момент нито едно решение на пазара не изглежда оптимално за всички видове приложения. Например градските комунални услуги имат различни комуникационни затруднения в сравнение с комуналните услуги или съоръжения, намиращи се в трудно достъпни зони или области с лошо мрежово покритие. В тези случаи не само носителят, използван за целите на комуникацията, но също така архитектурата и комуникационният протокол на използваната мрежа са от решаващо значение. В допълнение към комуникацията с главната мрежа, интелигентната измервателна мрежа е желателно да има връзка с Home Area Network.
„За да се осигури надеждната връзка с потребителите и да се реализират всички предимства за тях, включително възможността да могат да следят своето собствено потребление, характеристиките на тези технологии и услуги трябва да бъдат приспособени и оптимизирани за съответната приложна среда. За целта следва да се постигне максимално териториално покритие с минимални разходи, да се осигури оперативна съвместимост и възможности за разрастване, както и сигурна връзка при всякакви условия“, категорични са от Унисист Инженеринг.
С интелигентните измервателни мрежи, които Унисист Инженеринг изгражда, всички тези изисквания са налице: дружествата имат достъп до онлайн справки за консумацията на абонат, район, баланс за произволен период от време и др., а абонатите бързо и удобно получават онлайн справки за собствената си консумация за определен период от време.
При реализирането на смарт мрежите българската компания предлага комбинация от технологични решения, оптимизирани за съответната приложна среда. С комуникационния модул CF800 е възможно да се обслужват както битови, така и индустриални разходомери и данните им да се предават бързо и надеждно посредством GSM или радио мрежа.
„GSM базираната мрежа е подходяща за големи градове или отдалечени един от друг потребители и изисква следните компоненти от страна на потребителите: сензор(и) за импулси, модул CF800, GSM модул и батерия. Предимствата на GSM базираните мрежи са, че не налагат поддръжка на мрежата, също така те осигуряват по-ниски разходи при отдалечени потребители и няма други компоненти освен тези при потребителите. От друга страна обаче се предполага по-висока консумация на ток на комуникатора от тип CF800 и налични разходи за GSM оператор“, поясниха експертите от Унисист Инженеринг.
Радио базираната мрежа е друг тип интелигента измервателна мрежа, която екипът на Унисист Инженеринг реализира, подходяща за малки населени места с компактно разположение на потребителите или отделни отдалечени групи от потребители. Тя обединява сензор(и) за импулси, комуникационен модул CF800 и радио модем от страна на потребителите, докато компонентите от страна на интернет доставчика включват антена, радио клетка и GSM модем. „Преимуществата при радио базираните мрежи са, че няма разходи за мрежови оператор, консумацията на ток от CF800 е ниска, налице е независимост от други мрежи, но същевременно се наблюдават по-високи разходи при отдалечени потребители и има необходимост от включване на допълнителни компоненти (радио клетки)“, допълниха от българското дружество.
Източник на снимковия материал: Унисист Инженеринг
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!