APS Pipes България: Мащабно разширение на ТЕЦ в Узбекистан се реализира с помощта на биаксиалните GRP тръбни системи на Subor
29.08.2024 г.4 мин.
Топлоелектрическата централа Talimarjan в Нуристон, малък град в Узбекистан, чиято мощност е 1700 MW, ще бъде сериозно разширена. Две нови газови турбини с комбиниран цикъл ще добавят поне 900 MW мощност към съоръжението. Доставчик на тръбопроводите за този проект е утвърденият турски производител на стъклопластови тръби Subor. „Тръбопроводите в енергетиката са подложени на сериозни натоварвания и това е може би едно от най-взискателните приложения по отношение на здравината и надеждността им. За целите на проекта ще бъдат използвани биаксиални тръбни системи и фитинги с облицовки и структури от полиестерна смола на Subor”, информираха за Инженер.bg от APS Pipes България, утвърдено търговско дружество в областта на тръбните системи и официален партньор на турския бранд у нас.
Проектът за разширение на ТЕЦ Talimarjan, чиято стойност е 1 млрд. щатски долара, има за цел да въведе модерни технологии за климатична устойчивост, които по-късно могат да бъдат възпроизведени в целия сектор. Чрез добавянето на 900 MW енергиен капацитет ще бъдат подобрени ефективността и надеждността на енергийния сектор. Благодарение на високоефективния дизайн на новите съоръжения, се очаква проектът да постигне въглероден интензитет от около 350 kgCO2/MWh, което е почти половината от текущия среден интензитет на сектора, като по този начин значително ще се намали общият коефициент на емисии на парникови газове в мрежата. Проектът ще позволи на Узбекистан да напредне в изпълнението на своята програма за нисковъглероден преход, като осигури гъвкаво нисковъглеродно енергийно снабдяване. Очаква се всички дейности да приключат през 2024 г.
Доставката на Subor за разширението на ТЕЦ Talimarjan включва GRP тръби с:
-
Диаметър от DN 450 до DN 2100 mm;
-
Обща дължина: 4 000 m;
-
Работно налягане: PN 16;
-
Фитинги: 800 бр.
„Биаксиалните тръби Subor са проектирани и произведени да издържат на сили както в аксиална, така и в радиална посока, за да се елиминират нуждите от опорен блок. Натоварванията се прехвърлят от една тръба към друга с фиксирани съединения като ламиниране с челно обвиване, заключващо съединение или фланци. Този вид тръби са изключително подходящи за различни приложения в индустриални процеси, включително за системи за охлаждаща вода и обезсоляване“, поясниха от APS Pipes България.
Технически характеристики на гамата биаксиални тръби Subor:
-
Диапазон на диаметъра (DN): 200 – 4 000 mm;
-
Налягане (PN): До 32 bar;
-
Стандартни дължини: 1 – 12 m;
-
Коравина (SN): 2.500, 5.000 и 10.000.
„GRP (Glassfiber Reinforced Plastic) тръбите се отличават с ключови предимства, включително ниско тегло, устойчивост на корозия, абразия и UV лъчение, отлични хидравлични свойства, лесен монтаж и дълъг експлоатационен живот. Всичко това ги превръща в оптимално решение за пренос на вода и други флуиди в индустрията, енергетиката, водоснабдяването, канализацията и напояването“, допълниха от българското дружество.
APS Pipes България е дъщерно дружество на румънската компания APS Pipes, която от своя страна е собственост на Subor.
Източник на снимковия материал: APS Pipes България (Ей Пи Ес Пайпс), Subor
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!