Инженеринг ЕАД: Подмяната на силовата схема за захранване в завода на БиЕй Глас гарантира резервиране на захранващите линии

13.11.2024 г.6 мин.

Поредният успешно изпълнен проект от портфолиото на българската инженерингова компания Инженеринг ЕАД, специализирана в електрообзавеждането и електроизграждането, е в завода на БиЕй Глас България в Пловдив. Компанията е един от най-големите производители у нас на изделия от амбалажно стъкло, дъщерно дружество на португалската група BA Glass Group. През 2019 г. и 2020 г. в базата си в Пловдив дружеството въвежда в експлоатация нови високоефективни ванни пещи, проектирани на базата на най-строгите стандарти и технологии в областта. В същия период изгражда и нови складове за готова продукция. Година по-късно, през 2021 г., стартира подмяната на старата радиална схема на захранване в завода. За изграждането на нова силова пръстеновидна схема 20 kV, утвърденият производител се доверява на компетенциите на Инженеринг ЕАД. Мащабният проект е реализиран в две части. Първият етап е завършен през 2022 г. Повече подробности за изпълнението му ще Ви разкажем в следващите редове.

„През 2021 г. от БиЕй Глас България обявиха конкурс за главен изпълнител по проект за подмяна на силовата пръстеновидна схема за захранване на завода им в гр. Пловдив – затворена мрежа. Инвеститорът ни избра заради ефективността на решението, което предложихме. Всъщност, проблемът със старата радиална захранваща схема бе в невъзможността за резервиране на захранващите линии СрН до отделните трафопостове. Това би довело до големи загуби за производството при отпадане на захранването. Решението, което предложихме, включваше подмяната на схемата с пръстеновидна, която позволява захранване от две места – т.е. две електропроводни линии във възловата точка. Така при авария и отпадане на захранването от едната линия, заводът може да продължи работата си, тъй като остава захранван от втората линия“, поясниха за Инженер.bg от инженеринговото дружество.

Първият етап от изграждането на силовата пръстеновидна схема за захранване на завода на БиЕй Глас е осъществен в периода 2021 – 2022 г. Локацията му е в гр. Пловдив, а стойността на договора възлиза на 1 450 000 лв. без ДДС.

Силовата пръстеновидна схема се използва за изпълнението на затворена мрежа, при която към всяка възлова точка са присъединени две електропроводни линии. Във всяка от тези възлови точки мрежата може да се отвори и преобразува в две отворени мрежи. „Точката, в която затворената мрежа се отваря, трябва да се подбере така, че загубите на мощност и енергия да са минимални. За целта се правят необходимите икономически сметки при проектирането ѝ, като за удобство затворената мрежа може да се разглежда като двустранно захранвана от възли A и B с еднакви напрежения“, заявиха специалистите.

Старата радиална силова схема не позволява резервиране на захранващите линии СрН до отделните трафопостове, което може да доведе до големи загуби за производството при отпадане на някоя от линиите. Благодарение на многото успешно изпълнени проекти и на изградените отлични взаимоотношения, от Инженеринг ЕАД предлагат замяна на съществуващия тип силова схема на захранване на предприятието с нова пръстеновидна схема 20 kV. „На специалистите от екипа ни им бе възложено цялото електроизграждане и електрообзавеждане на проекта. Изграждането на силовия пръстен бе разделено на два етапа“, коментираха от компанията изпълнител.

Първият етап включва монтиране на първични уредби (КРУ – комплектни разпределителни уредби) PIX, предназначени за главна уредба за връзка на силовия пръстен с външните кабелни връзки към две подстанции на ЕСО. „По време на този етап е изграден и първият от деветте участъка на пръстена заедно с БКТП (бетонен комплектен трансформаторен пост), оборудван с КРУ SM6 на Schneider Electric и Simosec на Siemens за захранване на компресорните станции на завода“, допълниха още от дружеството.

За изпълнението на първия етап от проекта за подмяна на захранващата схема в стъкларския завод са доставени и монтирани следните видове системи:

  • Първични уредби СрН (средно напрежение) PIX на Schneider Electric;
  • БКТП с вторични уредби СрН (КРУ) – SM6 на Schneider Electric и Simosec на Siemens. Комплектните разпределителни уредби SM6 са произведени от Инженеринг на база притежавания от компанията лиценз;
  • Силови трансформатори;
  • Кабелоносеща система;
  • Тръбно-канална мрежа;
  • Кабелни линии средно напрежение.

BA Glass е мултинационалнален гигант в стъкларската промишленост. Той разполага с два завода на територията на България – в София и в Пловдив. Производствените мощности на БиЕй Глас България са изцяло модернизирани и оборудвани с най-съвременна автоматизирана техника и технологии за производство и контрол на продукцията. Към двете фабрики вече има изградени фотоволтаични инсталации за производство на електроенергия за собствена консумация, интегрирани към вътрешната екосистема и системата за енергиен мониторинг на дружеството.

Компанията е доверен партньор за производителите от хранително-вкусовата промишленост (ХВП).

Подробности за втория етап от изпълнението на мащабния проект и финализирането му можете да видите ТУК.

Източник на снимковия материал: Инженеринг ЕАД, БиЕй Глас България, ©Engineer.BG via Canva.com

Тагове: Schneider Electric, Siemens, електроенергия, електрозахранване, енергетика, инженеринг, кабелно оборудване, проектиране, стъкларска промишленост

Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!

Инженеринг ЕАД
filkab-eng.com