Какви са основните етапи от изграждането на ефективна фотоволтаична инсталация – коментар на Smart Solar, част II
11.02.2025 г.5 мин.
BalkanEngineer Albania BalkanEngineer N. Macedonia BalkanEngineer Serbia
Специалистите от Smart Solar – водеща инженерингова фирма в областта на соларната енергетика, част от Smart Energy, имат богат опит в изграждането както на мащабни фотоволтаични инсталации, така и на покривни решения с по-малки мощности, предназначени за собствена консумация. В предишна публикация от компанията разясниха етапите за изграждане на покривни фотоволтаични инсталации. „След обстойната оценка на покрива и сградата преминаваме към предварителна оценка и симулация на централата, след което се заемаме с необходимата документация за техническия проект и изготвянето му“, коментираха пред Инженер.bg от дружеството.
Предварителна оценка и симулация на централа
В предварителната оценка и симулация се включват: разполагаемата площ, базовата оценка, симулацията на централата, ветровото и снеговото натоварване.
„Разполагаемата площ се изчислява на база изготвена ситуационна схема с размери и височини на обекти, с технически отстояния до тях и засенчване, отстояния до парапети, ограда или корниз/граница на покрива. При централи с монтаж върху скатен покрив (ламарина, сандвич панел, керемида) и липса на сериозни покривни елементи, пречещи на монтажа, като минимално базово съотношение на инсталиране се приемат необходими площи от 5 до 6 m2 за централа с мощност 1 kW. При централите, разположени на плосък покрив, това съотношение е от 8 до 9 m2 за 1 kW мощност, като се има предвид допълнителната конструкция и нейната модулност на свързване“, обясниха от екипа на Smart Solar.
Симулацията на централата се извършва в специализиран софтуер на базата на предоставената информация за размери, височини, чертежи на покривното пространство, ситуационна схема и налична площ, както и точните GPS координати и/или точка в Google Maps. „Симулацията се базира на 3D моделиране на бъдещата централа, с разполагане на точен модел и вид на соларните панели със съответната ориентация и наклон, вид конструкция (при плоски покриви), отчитане на засенчвания от околните обекти (на покрива или извън сградата), както и статистически данни за слънцегреенето в дадената локация на базата на сателитни измервания“, добавиха от Smart Solar.
След извършване на идейното разположение се изготвя изчисление на бъдещите средни и максимални ветрови и снегови натоварвания, като се оценява пригодността на покривното пространство и сградата за тяхното покриване. Това е важна стъпка, гарантираща надеждността на инсталацията.
Необходима документация за Технически проект:
- Документация на сградата: Подготвя се набор от документи, като проект на сградата, чертеж на покрива, конструктивен паспорт и/или доклад от обследване, геодезическо заснемане (при необходимост) и документи за собственост на сградата и терена;
- Виза за проектиране: Тя се издава от общината за проектиране на фотоволтаична централа на съответната сграда, на чиято база се изготвя техническият проект. При възможност се издава в дигитален вариант;
- Изготвена симулация: Тя включва предпроектни данни за инсталирана мощност, разположение, заложени модели соларни панели и инвертори, прогнозно годишно и месечно производство, отдавана електроенергия в мрежата и др.;
- Точка на присъединяване: Място за присъединяване, начин на достъп и разположение на кабелните трасета, специфика на прекарване и изграждане;
- Документация за свързване към електропреносната мрежа: Обхваща сключения договор с електроразпределителното дружество, с разписани технически условия и предоставена мощност. При централи за собствена консумация след изготвянето на идеен проект се сключва допълнително споразумение към договора за присъединяване, а при централи за продажба се подава заявление за становище за присъединяване.
Изготвяне на Технически проект (обект категория 6)
„Техническият проект за обекти от категория 6 е съставен от част „Електро“ и част „Конструктивна“. В електрическата част присъстват детайлни схеми и чертежи на разположението и свързването на соларните панели, връзки и трасета за правотокова и силова част, апаратура и техника в точката на присъединяване, измервателни трансформатори/токови сензори, управление и др. Конструктивната част включва конструктивно становище/проект на базата на разположението и използваната конструкция, документи за извършено конструктивно обследване и др.“, допълниха още от доказаното инженерингово дружество в областта.
Източник на снимковия материал: Smart Solar (Смарт Солар), ©Engineer BG via Canva.com
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!