Smart Energy Group с коментар за пазара и очакваните регулации от Европейския съюз за производството на фотоволтаични панели
10.03.2024 г.5 мин.
In Albanian In Serbian In Macedonian
„Членовете на Европейския съвет на производителите на фотоволтаични панели (ESMC) са единодушни, че субсидиите за производството, респективно техния внос, са сериозна заплаха за съществуването на европейските производители. Настоящето положение е предпоставка за пазарна неравнопоставеност и сериозно пазарно предимство на Китай, елиминиращо конкурентоспособността на европейските производители. Важно е да има справедлив равен старт за европейските и азиатските производители, тогава ще съществува шанс за развитие на този бизнес в Европа“, коментира г-н Тодор Георгиев, съсобственик и изпълнителен директор на Smart Energy Group и управител на Smart Solar. Как г-н Георгиев, от позицията на дългогодишния си опит в сферата на фотоволтаичните инсталации, част от сектора на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), коментира настоящата ситуация в индустрията и очакваните регулации от Европейския съюз (ЕС). Вижте в следващите редове!
Smart Energy Group е във фотоволтаичния бизнес от над 15 години. Групата от компании е първата в България, която проектира, изгражда и поддържа фотоволтаични централи (ФЕЦ). За това време брандът е създал богато портфолио от успешно реализирани проекти в страната, Турция и в целия Европейски съюз. От 5 години Smart Energy се занимава и с производство на фотоволтаични панели. „Вече имаме 4 завода на територията на Турция, като съвсем скоро ще започнем да произвеждаме и клетки за фотоволтаични модули. Плановете ни за развитие в сектора включват обхващане на целия цикъл и разрастване на дейността ни, затова се стремим да се информираме непрестанно за новите тенденции, технологии, изисквания и регулации в сферата на ВЕИ. Липсата на субсидиране от страна на ЕС е належащ проблем за индустрията, чието решение очакваме в близкото бъдеще“, заяви г-н Георгиев.
„Ако има европейска регулация, а несъмнено ще има такава, това ще повлияе и на България. В Германия се говори много усилено за отпускането на държавна помощ при изграждането на заводи за соларни панели, както и за въвеждането на антидъмпингови мита по отношение на вноса на азиатски панели. Пълната забрана на вноса на азиатски панели е радикална мярка, която на този етап е нереализуема, тъй като ЕС не е в състояние да отговори на търсенето в следващите 5 години“, поясни още той.
Производствените мощности за фотоволтаични панели на Smart Energy, локализирани в Турция, са рентабилни, благодарение на преференциите, който държавата отпуска в това направление. Те се изразяват в данъчни и осигурителни облекчения за производителите и отделно антидъмпингови мита за китайските производители, вариращи между 40-100%, което нарежда Турция на второ място, след Китай, като вносител на фотоволтаични панели. Извън производствения сектор, южната ни съседка предоставя и субсидии за изграждането на ФЕЦ.
САЩ също предоставя данъчни и осигурителни облекчения, както и субсидии. Отделно, при влагането на панели местно производство, държавата осигурява допълнителни преференции, изразяващи се в това, че се покриват 10% от инвестициите във фотоволтаични централи, при условие, че в тях се използват над 40% панели местно производство. Именно поради това Smart Energy проучва възможностите за изграждане на заводи за фотоволтаични панели на територията на Съединените американски щати.
Цената на фотоволтаичните панели е пряко повлияна от икономически фактори, което е предпоставка за разликите по отношение на нея при производства в различни държави. „Страните от Европейския съюз са с пазарна икономика, затова респективно е неоправдано да претендираме за радикални действия по отношение на вноса. Исканията ни се фокусират върху лоялността на конкуренцията и справедливите пазарни условия. Производство на фотоволтаични панели и клетки на последващ етап на територията на България е напълно постижима цел. А с наличието на определени регулации и облекчения от страна на ЕС, смея да твърдя, че бихме могли да се превърнем в напълно конкурентоспособен на световните пазари производител“, допълни още изпълнителният директор на Smart Energy Group.
Информацията достигна до Инженер.bg с любезното съдействие на Smart Energy и Bloomberg TV Bulgaria.
Източник на снимковия материал: Smart Energy (Смарт Енерджи), Smart Solar, canva.com
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!