ЕТА-СИС: Системата ни за GSM/GPRS мониторинг е за 24/7 наблюдение и управление на СОТ и ПП системи, с гаранция за сигурност на обекта

14.06.2024 г.7 мин.

„Системата ни за GSM/GPRS мониторинг осигурява 24-часово наблюдение и управление на алармени и пожароизвестителни системи на обекти, включително и на такива, които са разположени на големи разстояния един от друг. Основните ѝ предимства са високата надеждност, голямата шумозащитеност и бързата комуникация с обектите“, съобщиха за Инженер.bg от екипа на доказаната българска компания, специализирана в производството на електронни системи за оповестяване и сигурност в сградите ЕТА-СИС.

Системата за мониторинг е собствена разработка и производство на българската фирма. Тя е WEB-базирана, което дава възможност за паралелно следене от няколко работни станции – стационарни или мобилни. По този начин на отделните оператори могат да се делегират различни права, в зависимост от йерархията на организацията, за чийто нужди е внедрена системата.

Подобни системи за мониторинг се използват в повече от 10 СОТ организации в страната, именно заради гъвкавостта и високата им надеждност. Решението на ЕТА-СИС разполага с графичн интерфейс за визуализиране на информацията, който позволява както моментална оценка на състоянието на всички наблюдавани обекти, така и детайлно проследяване на събитията за всеки обект поотделно във всеки момент от историята му. Също така има възможност и за дистанционно управление. „Когато на оператора са делегирани съответните права, той може да управлява дистанционно релейни изходи, които да задействат изпълнителни механизми в обекта за целите на сигурността му. Теоретично няма ограничение в броя на следените обекти. На практика, функциониращите в момента системи от този тип поддържат между няколко стотин и над 1 200 обекта, като непрекъснато се добавят нови обекти към тях“, поясниха специалистите.

Структура на системата за GSM/GPRS мониторинг, разработена от ЕТА-СИС

Сървър – основата на системата

Сървърът е собственост на клиента и се инсталира при него, като е съвместим с ОС Linux. Той може да бъде свързан в мрежата на клиента и/или във VPN мрежа на мобилния оператор, организирана за него. Сървърът трябва да има връзка с интернет през рутер или шлюз за връзка с отдалечени работни станции извън вътрешната мрежа – за бекъп и поддръжка на системата. „Възможно е дублиране на сървъра с второ устройство, разположено на друга географска или физическа локация, с цел намаляване времето за предаване на сигналите по интернет връзка, повишаване на сигурността на работа на системата и намаляване на риска от технически отказ. Двата сървъра са непрекъснато свързани през криптиран тунел, което синхронизира информацията в тях. Освен това двата сървъра могат да работят независимо един от друг, когато има проблем с връзката между тях, като при възстановяването ѝ информацията се уеднаквява“, добавиха специалистите от ЕТА-СИС.

„Към всеки сървър са свързани USB GSM/GPRS модеми (поне един), през които се осъществява връзка с обектите по CSD канал на мобилния оператор, който е тип Point-to-Point и не зависи от интернет връзката. Този канал се използва за първоначално програмиране на устройствата (дайлерите) при добавяне на нов обект (APN, IP, Port, ID и т.н.) и впоследствие за резервен канал за обмен на информация при проблем с интернет връзката“, заявиха те.

Дайлери – GSM устройства, осъществяващи връзка през мрежата на мобилния оператор със сървъра

В случай че в отделните обекти вече са изградени локални СОТ или противопожарна система, към техните изходи се свързват дайлери. Дайлерите нормално са непрекъснато свързани по GPRS/TCP към сървъра, така че могат да изпращат на момента сигнали от алармени събития или при промяна на състоянието на локалните системи. Ако няма промени, на всяка минута дайлерът изпраща текущото състояние на системата – наличие на 220 V захранване, напрежение на акумулатора, охраняемост на обекта и др.

„GSM устройствата се захранват с напрежение 12/24 V от локалната алармена или противопожарна (ПП) система, като консумацията им нормално е под 50 mA. Всеки дайлер разполага с 5 дискретни зони и 2 изхода 300 mA, тип „отворен колектор“. Към зоните е възможно да се свържат изходи от локалната СОТ/ПП централа, допълнителни датчици, защити и др. Към изходите могат да се добавят релета за управление на консуматори или изпълнителни механизми“, коментираха от българското дружество.

В случай че клиентът ще изгражда нова СОТ система, е възможно да се възползва от специализираните алармени централи Lynx с вграден GSM/GPRS дайлер или Puma SOD , също разработка на ЕТА-СИС. Изборът им, освен сигурност и надеждност с лесни за употреба функционалности, осигурява и лесна инсталация. „Puma SOD предоставя допълнителна и много изчерпателна информация за събитията на обекта, зона по зона във всеки момент. Освен това от мониторинг центъра може да се осъществи цялостното програмиране, както и да се нанесат необходимите корекции, без да е необходимо физическо присъствие на съответния обект“, информираха експертите.

Работни станции

При тях отново се наблюдава гъвкавостта на системата за мониторинг, тъй като за работна станция може да се ползва всеки компютър, таблет или телефон, който се свързва през интернет със сървъра. Потребителят се идентифицира чрез потребителско име и парола. В зависимост от правата, които са му предоставени, той може само да следи състоянието на обектите или да мониторира и управлява системата.

За допълнителни подробности относно архитектурата на системата, функционалността ѝ, както и специална оферта за нея, специалистите от ЕТА-СИС са на Ваше разположение.

Източник на снимковия материал: ЕТА-СИС, canva.com

Тагове: алармени системи, електроника, ЕТА-СИС, мониторинг, пожароизвестяване, производство, противопожарна система, сигурност, сигурност в сградите

Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!

ЕТА-СИС ООД
www.eta-sys.com