ЦЕТИН България: Дигиталното бъдеще е тук – и ние сме готови за него с проекта за цифрова свързаност София – Димитровград 5G Balkans
08.01.2025 г.5 мин.
През ноември 2024 г. Техническият университет в София бе домакин на специално събитие, което подчерта ключовата роля на България в дигитализацията на региона. Проектът 5G Balkans, представен от Боян Лазаров и Илиян Тумбев от екипа на ЦЕТИН България, представи амбициозния план на компанията за изграждане на съвременна 5G инфраструктура по коридора София – Димитровград (Сърбия), част от стратегическия транспортен маршрут Orient/East-Med TEN-T. Това амбициозно начинание, финансирано по програмата Connected Europe Facility (CEF2), е насочено към създаване на високоскоростна, надеждна и устойчива свързаност, подкрепяща Connected and Automated Mobility (CAM) – технологията, която ще бъде основополагаща за бъдещето на автономните превозни средства. Повече за проекта пред Инженер.bg разказаха специалистите от ЦЕТИН България.
Какво представлява 5G Balkans?
Проектът 5G Balkans ще бъде реализиран в периода януари 2024 – декември 2026 г. с общ бюджет над 13 милиона лева. Половината от средствата са осигурени от Европейския съюз, а останалите – от ключовите партньори по него: ЦЕТИН България, CETIN Сърбия и Технически университет – София, с участието на асоциирани партньори като Йеттел България и Yettel Сърбия.
Главната цел на проекта е значително подобряване на съществуващата инфраструктура и изграждане на нови оптични мрежи и базови станции, които да осигурят:
- Високоскоростен пренос на данни: критично важно за CAM приложенията;
- Надеждност и минимално закъснение: за безопасност и ефективност на автономните технологии;
- Широко покритие: което да отговаря на изискванията за свързаност в трансграничния регион.
Географски обхват на проекта
Той обхваща ключовата трансгранична транспортна връзка между София и Димитровград, включително:
- В България: ЦЕТИН България ще изгради 100-километрава нова високоскоростна оптична мрежа от София до Калотина, като надгради съществуващата инфраструктура;
- В Сърбия: CETIN Сърбия ще подобри свързаността между Калотина и Димитровград чрез интегриране на базовите станции в съществуващата високоскоростна мрежа.
Този подход не само ще подобри телекомуникационната свързаност, но и ще положи основите за по-сигурна и иновативна мобилност в региона.
За ролята на Технически университет - София
Техническият университет в София има ключова роля за успеха на проекта. Екип от висшето учебно заведение ще извършва независими измервания и анализи на новоизградените и подобрените маршрути, като ще се съсредоточи върху:
- Проверка на параметрите на оптичния маршрут;
- Изследване на потенциални смущения в честотните диапазони, предназначени за CAM и приложения за пътна безопасност.
Проф. Илия Илиев представи научната работа на университета по време на събитието. „С нашите анализи ние не само ще гарантираме качеството на инфраструктурата, но и ще предоставим ценни данни за бъдещите приложения на 5G технологиите в България“, коментира той.
„Тази съвместна работа между бизнеса и академичните среди е пример за това как науката и технологиите могат да си партнират, за да създадат устойчива цифрова екосистема“, заявиха на свой ред от ЦЕТИН България.
Значение за региона и бъдещето
Проектът 5G Balkans представлява стратегия за дигитална интеграция на Балканите с Европа. Чрез модернизиране на телекомуникационната инфраструктура в региона, инициативата ще:
- Подобри мобилността и логистиката по ключовите транспортни коридори;
- Създаде условия за внедряване на автономни превозни средства;
- Стимулира иновациите и икономическото развитие.
„Освен това, проектът е част от по-голямата визия на Европейския съюз за създаване на интегрирана цифрова инфраструктура, която да свързва държавите членки и съседните им региони”, разказаха още специалистите от ЦЕТИН България.
Какво следва?
„Очаква се 5G Balkans да отвори нови възможности за бизнес, наука и общество. България вече доказва, че има потенциала да бъде лидер в региона, като се позиционира на челни места в развитието на 5G инфраструктурата. С подкрепата на Европейския съюз и партньорите, проектът 5G Balkans е ясен знак, че дигиталното бъдеще е тук – и ние сме готови за него”, допълниха още от компанията.
Ако се интересувате от възможностите за професионална реализация, които ЦЕТИН България предлага, повече подробности за компанията и активните ѝ обяви за работа, бихте могли да научите, като следите нейния микросайт в Борса.bg.
Източник на снимковия материал: ЦЕТИН България, ©EngineerBG via Canva.com
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!