САТ: Модернизирахме ел. разпределителната уредба СрН и внедрихме система за енергиен контрол в завод на Heidelberg Cement във Франция

10.06.2025 г.4 мин.

Присъединете се към САТ и изградете кариерата си в компания с дългогодишен опит и доказана експертиза в автоматизирани технологични системи!

През юли 2023 г. доказаната българска инженерингова компания Системи Автоматика Технологии (САТ) подписа договор с Heidelberg Cement за изпълнение на проект в циментовия завод Ciments Calcia в Бюсак-Форе, Франция. Пред Инженер.bg от дружеството разказаха, че задачата е обхванала модернизация на електроразпределителната уредба за средно напрежение (СрН) и внедряване на нова система за енергиен контрол и мениджмънт, базирана на платформата SICAM PAS на Siemens. Подмяната на остарялото оборудване е другата изключително важна част от проекта, целяща повишаване на експлоатационната сигурност и прецизността при управлението на енергийните потоци в производствената инфраструктура.

1_36

Проектът е изпълнен изцяло „до ключ“ и обхваща пълния инженеринг – от проектирането и производството на оборудването, до доставката, монтажа и пускането му в експлоатация. „Преходът към новата система трябваше да се случи без да се нарушава производственият процес, затова работихме с ясно планирани етапи и с предварително симулирани сценарии“, коментираха специалистите от екипа на компанията.

Доставеното оборудване за средно напрежение е проектирано така, че да се впише в съществуващата инфраструктура на обекта, без да се налагат конструктивни промени или сериозно спиране на технологичните линии.

На място екипът на САТ отговаря за демонтажа на старите разпределителни съоръжения, както и за изграждането на нова кабелна система, инсталиране и конфигуриране на автоматизираната система за наблюдение и контрол на енергопотреблението. „Решението със SICAM PAS предостави по-голяма прозрачност за операторите, като същевременно даде на техническия екип гъвкавост за бъдещи разширения и адаптации“, добавиха от САТ. Въведената система позволява наблюдение на параметрите в реално време, задаване на алармени прагове и по-бърза реакция при отклонения в захранващите секции.

2_46

Проектът е завършен в срок и пуснат успешно в експлоатация още през юни 2024 г. Всички дейности са извършени в координация с местния екип на завода, с акцент върху сигурността и синхронизацията на фазите по внедряване. „Работата с френския екип беше изключително лесна, подпомагайки бързото преминаване към експлоатация без нужда от допълнителна адаптация или настройки след старта“, посочиха от българската компания.

Проектът във Франция се нарежда сред значимите международни реализации на САТ в областта на индустриалната автоматизация. И при този проект, както при останалите от портфолиото на компанията, подходът е технически издържан, но гъвкав към условията на конкретната производствена площадка. „За нас приоритетът е винаги да съчетаваме надеждност с реална приложимост – не просто да внедрим система, а да я направим ефективна, устойчива и комфортна за хората, които ще работят с нея всеки ден“, допълниха още от САТ.

Ако желаете да научите повече за кариерната реализация в инженерингова компания със стабилен опит в процесната автоматизация, посетете микросайта на САТ в Борса.bg. Там можете да се запознаете подробно с дейността на фирмата, профила на търсените специалисти, както и с начина на кандидатстване.

3_37

Източник на снимковия материал: Системи Автоматика Технологии (САТ), ©Engineer BG via Canva.com

Тагове: Siemens, електроенергия, електрозахранване, електроизграждане, САТ, система за управление

Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!

САТ ЕООД
www.satbg.com