РС Електро: Преносимият прогарящ трансформатор със здрава конструкция ATG 6000 на Baur за локализиране на сложни повреди
30.08.2024 г.6 мин.
In Serbian In Macedonian In Abanian
Въпреки безспорния прогрес в електротехниката, все още в кабелните системи често се появяват повреди поради най-различни причини. Освен обучен персонал, за отстраняването на повредите е необходимо и високоефективно оборудване. В този контекст фирма РС Електро представя ATG 6000 на Baur – прогарящ трансформатор за намаляване на импеданса при трудни за локализиране кабелни повреди в мрежи ниско и средно напрежение. „ATG 6000 е високомощен уред, при който изходното напрежение може да достигне до 15 kV DC, а максимална консумирана мощност 5.75 kVA”, посочиха пред Инженер.bg от утвърдената българска компания, която е партньор на Baur за България.
Устройствата и системите за локализиране на кабелни повреди на Baur обхващат всяка стъпка от този процес. Първоначалният анализ на повредата осигурява основата за определяне на последващата процедура в процеса на локализиране. По време на предварителното локализиране се извършва приблизително определяне на мястото на повредата. Последващото точно локализиране позволява прецизно установяване на кабелната повреда. След като се намери и разкрие точното място, дефектният кабел трябва да бъде надеждно идентифициран. „Това е така, защото обикновено в едно кабелно трасе се полагат няколко кабела. Идентификацията на кабелите се използва за разпознаване на едножилни и многожилни кабели в кабелен канал. Инженерът по измерванията получава точна информация за това кой кабел трябва да бъде тестван и ако е необходимо, прекъснат. В зависимост от вида на повредата и типа кабел могат да се използват различни методи на измерване”, поясниха от РС Електро.
ATG 6000, както и другите прогарящи трансформатори, подава високо напрежение към повредения кабел, което води до контролирано „прогаряне“ на изолацията около мястото на повредата – или с други думи, преобразува високоомни, трудни за локализиране повреди в нискоомни, които могат лесно да се открият с метода за измерване и анализ на отразените електромагнитни сигнали – т.нар. импулсна рефлектрометрия.
ATG 6000 представлява защитен от късо съединение трансформатор с мощност 5.75 kVA, който доставя максимално напрежение от 15 kV DC и е монтиран в напълно затворен корпус. „Изходното напрежение при ATG 6000 може да се регулира в 8 различни нива, които е възможно да се превключват дори при пълно натоварване. Това позволява настройка на изходното напрежение спрямо конкретните кабелни повреди. Освен това токът и напрежението могат да бъдат ограничавани електронно независимо едно от друго на всяко ниво чрез използването на потенциометри”, добавиха от РС Електро.
Външен омметър, който може да се свърже към ATG 6000, позволява да се определи съпротивлението на повредата след процеса на прогаряне и да се оцени дали е необходимо допълнително прогаряне.
Други функционални характеристики на ATG 6000:
- Изходен ток до 90 A;
- Автоматично изключване при повишаване на температурата;
- Акустична аларма при повишаване на температурата;
- Напълно автоматизирано разрядно устройство;
- Блокиращо устройство за високото напрежение;
- Управляващ блок за безопасност съгласно изискванията на EN 50191;
- Изходна букса за опционално външно аварийно изключващо устройство със сигнални лампи;
- Възможност за свързване на външен омметър.
„Прогарящият трансформатор ATG 6000 (подобно на модела ATG 2) е възможно да се използва като самостоятелен модул или като вграден модул в системи за откриване на повреди в кабели на Baur”, заявиха от РС Електро.
Технически данни на ATG 6000:
-
Мрежово захранване: 220 – 260 V, 50/60 Hz;
-
Опционално: 100 – 130 V, 50/60 Hz с външен автотрансформатор;
-
Максимална консумация на мощност (при късо съединение): 5 750 VA;
-
Максимално изходно напрежение: 15 kV;
-
Изходен ток AC (ефективен ток):
-
90 A при AC 60 V;
-
23 A при AC 230 V;
-
11 A при AC 500 V;
-
3.5 A при AC 1500 V;
-
2.0 A при AC 2600 V.
-
-
Изходен ток DC (постоянен ток):
-
1.0 A при DC 5000 V;
-
0.65 A при DC 8500 V;
-
0.35 A при DC 15000 V.
-
-
Максимален капацитет на натоварване: 14 μF;
-
Вътрешно разрядно съпротивление: 15 kΩ;
-
Температура на околната среда: от -20 °C до +55 °C;
-
Температура на съхранение: -30 °C до +70 °C;
-
Габаритни размери на корпуса (ШхВхД): 519x656x400 mm, както и
-
Тегло: 92 kg.
„Преносимият прогарящ трансформатор ATG 6000 на Baur използва доказан метод за локализиране на повреди на кабели в труднодостъпни места. Уредът се отличава със здрава конструкция за продължителна надеждна работа. Изключително удобство е наличието на независим контрол на тока и напрежението на всяко ниво на прогаряне“, допълниха още от РС Електро.
Източник на снимковия материал: РС Електро, ©Engineer BG via Canva.com, ©Engineer BG via ©Killian EON and Tomfisk via Pexels.com
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!