Вебер Етикетен България: Индустриалното етикетиране е „ключ“ към повишаване на сигурността и проследимостта на продукцията
28.05.2024 г.6 мин.
In Albanian In Romanian In Macedonian In Serbian
Добре известно е, че етикетирането представлява процес на поставяне на етикет върху продукт с цел идентифицирането му за търговски или маркетингови цели, както и за повишаване осведомеността на потребителите. Сигурността и безопасността на технологията се гарантират от взискателните критерии за етикетиране и идентификация, дефинирани от съответните приложни регулации. Етикетирането гарантира проследимост и цялост на продукта по цялата верига на доставка. „Индустриалното етикетиране представлява процес на поставяне на етикет върху продукт, който се намира в производствените или опаковъчните линии на предприятията. То играе ключова роля във веригата на доставки, операциите, логистиката и производствените отдели, осигурявайки ефективност, ръст в производителността и спестявайки от най-важния ресурс – времето“, коментираха пред Инженер.bg от Вебер Етикетен България, утвърдено търговско дружество, създадено като резултат от партньорството между СИС 45 и Weber Marking Systems.
Днес индустриалното етикетиране се осъществява от високопроизводителни етикетиращи машини. Автоматичното етикетиране в промишленото производство изисква системи, които гарантират здравина, висока производителност и надеждност. „Апликаторите за етикети на Weber Marking Systems прилагат предварително отпечатани етикети върху продукти (отгоре, отдолу, настрани или около периметъра) с висока скорост. Системите за печат на компанията могат дори да отпечатват етикети автономно, непосредствено преди процеса на дозиране. Те се отличават с модулен дизайн и висока прецизност, позволяващи употребата им в широк спектър от приложения“, поясниха от екипа на търговското дружество.
Разновидности на използваните етикети
Етикетът е носител на съществена информация за идентификация на продукта и проследяването му от производството до доставката. Изборът на етикет следва да е съобразен с предмета на производственото предприятия, респективно със спецификите и изискванията към готовата продукция.
„Най-популярните методи са директно маркиране с мастиленоструйни принтери, RFID, самозалепващи се и етикети за безопасност. Разнообразието им е съобразено с конкретни регулации, така че да могат да удовлетворят оптимално приложенията, за които са предназначени“, коментираха професионалистите.
Индустриалните мастиленоструйни принтери позволяват директно маркиране на продуктите и опаковките чрез отпечатване на текст, последователно номериране и кодове. В зависимост от приложенията и материала, който ще се отпечатва, се предлагат различни технологии. „Мастиленоструйните принтери Drop-On-Demand (DOD) в комбинация с технологиите за печат от HP, Funai, Xaar и Trident изпълняват разнообразие от задачи за маркиране върху абсорбиращи и по-малко абсорбиращи материали, като се започне от малки отпечатъци с резолюция от 600 dpi до големи логистични маркировки. В зависимост от системите, технологиите за печат и приложенията е възможно да се постигне високо качество на баркода при голяма производителност“, обясниха от Вебер Етикетен България.
RFID е абревиатура на радиочестотна идентификация. Съдържанието на етикета може да се чете по производствената верига, но също така динамично да се редактира и интегрира, без визуален контакт. „RFID таговете, наричани още интелигентни етикети с интегрирани чипове, често се използват в производството и логистиката, за да осигурят бърза идентификация на стоките и автоматизация на процесите“, добавиха специалистите.
Самозалепващите етикети, предлагани от Вебер Етикетен България, са готови за употреба или частично предварително отпечатани. Употребата им най-често е свързана с маркетингови цели, като включват декоративно изображение, фирмено лого и допълнителна информация под формата на текст. Частично предварително отпечатаните етикети са предпочитани за визуализация на информация за регистрация по ДДС, партиден номер или дати на изтичане, като обикновено се прилагат по време на текущото производство.
Етикетите за безопасност са част от групата на т.нар. специални етикети и притежават видими и невидими функции за безопасност, които гарантират защитата на продукта. В тази категория попадат и UV-устойчивите етикети, които не се обезцветяват при излагане на слънчева светлина, както и водонепроницаеми етикети - не се отделят при наличието на влага.
Примерни приложения на промишленото етикетиране:
- Здравеопазване и фармация: фармацевтичните етикети, освен че предоставят подробна информация за лекарствата, гарантират целостта и проследимостта им, предпазвайки ги от фалшифициране и подправяне;
- Хранително-вкусова промишленост: етикетирането има ключова роля както за спазването на строгите разпоредби в областта, така и за информирането на потребителите, които обръщат все по-голямо внимание на информацията за продукта – състав, екологичен отпечатък, условия за съхранение и инструкции за употреба;
- Лозаро-винарски сектор: етикетирането се използва за идентификация и проследимост на бутилките за вино, които не само са етикетирани, но и маркирани с баркод и партиден номер;
- Химическа промишленост: когато става въпрос за опасни или чупливи продукти в различни форми и размери, кутии и палети, промишленото етикетиране е един от основните механизми за отговорно управление на химикалите в промишлеността и за безопасността на работниците и потребителите;
- Електроника и механика;
- Текстилна промишленост;
- Логистика и търговията на дребно, както и други производства и промишлени сектори.
„Индустриалното етикетиране в логистиката и търговията на дребно е ключ към повишаване на клиентската удовлетвореност“, допълниха още от доказаната търговска компания.
Източник на снимковия материал: Вебер Етикетен България, Weber Marking Systems, canva.com
Повече информация за компанията бихте могли да намерите в микросайта ѝ в Борса.bg!