Инженерни истории
-
Volkswagen Beetle – малкият автомобил с голямо място в автомобилната индустрия
Зародилата се през 20-те години на миналия век идея за автомобил за масова употреба прави все по-актуална концепцията за „автомобил за народа“, който впоследствие светът ще познава като Volkswagen Beetle. Преминавайки през противоречиви помежду си десетилетия, с помощта на добрите си технически характеристики, умела маркетингова стратегия и без да изневерява на стила си, малкият „бръмбар“ преобръща възприятията за атрактивност, свързвана с мощта и бързината на автомобилите, и смело затвърждава своята популярност.
12.09.2020 г.Прочетете статията
-
Бижута или осветителни тела? Представяме Ви емблематичните лампи на Tiffany и Salviati
Когато в навечерието на Нова година през 1879 г. Томас Едисън провежда първата публична демонстрация на крушката с нажежаема жичка в Менлоу Парк, САЩ, той прави революционна промяна в ежедневието на хората по цял свят. След появата на електричеството, производството на лампи се превръща не само в активна индустрия, но и в демонстрация на стил и креативност. А днес ще обърнем внимание на някои от корифеите в тази сфера и част от най-емблематичните им творения.
05.09.2020 г.Прочетете статията
-
Железопътната линия Юнгфрау – когато инженерните успехи достигнат алпийски върхове
Планинските жп маршрути трудно остават извън страниците на вълнуващите пътеписи или фотообектива,... а също и далеч от пътешественическия ни дух. Затова днес ще Ви разкажем за линията Юнгфрау в Бернските Алпи в Швейцария, която освен че впечатлява с живописни гледки, е първенец по надморска височина и истински връх – буквално и преносно – на жп строителството в разгара на т. нар. „планинска железопътна треска“ в страната.
29.08.2020 г.Прочетете статията
-
Vespa: Когато вечната младост и „сладкият живот“ се качат на скутер
Предприемчивост или силна доза късмет? Или комбинация от двете? Тези въпроси възникнаха в съзнанието ни, когато се замислихме за успеха на италианските скутери Vespa. Замислени като практично средство в градски условия, те се превръщат в иконичен знак за волност, младежки дух и dolce vita („сладък живот“). Непрекъснато усъвършенстваните технически параметри, дизайн и функционалности им отреждат достойно място сред съвременните транспортни средства. В днешния слънчев летен ден тръгваме по следите на този неостаряващ бранд, към който, признаваме, трудно можем да скрием пристрастието си.
22.08.2020 г.Прочетете статията
-
Древните техники за коване на легендарните викингски мечове в увлекателния разказ на фирма Кимекс
Металургичната индустрия в Скандинавия има дълга история и продължава да играе важна роля в стоманодобивната промишленост в Европа и до днес. Скандинавските компании от Финландия, Швеция, Дания и Норвегия са фокусирани върху производството на висококачествени стоманени изделия и с право са водещи на металургичния пазар на континента. „Компаниите от Финландия и Швеция се считат за лице на металургията в региона. Затова не е случайно, че един от водещите производители на заваръчно оборудване, финландската компания Kemppi, счита себе си за наследник на трупаните през вековете опит и техника за заваряване на металите, разказвайки историята за изработването на легендарните викингски мечове. На българския пазар техниката и техническите изделия на Kemppi предлага утвърдената българска търговска и инженерингова фирма Кимекс.
19.08.2020 г.Прочетете статията
-
Слънце и метални йони – всичко необходимо, за да превърнем солената вода в питейна
Ще решим ли най-накрая проблема с недостига на питейна вода? Учени от цял свят ежедневно си задават този въпрос и не спират да се борят за това всеки човек да има достъп до чиста вода. Един от успешните прийоми в тази посока е обезсоляването на морска вода. И въпреки че вече се прилага на много места, технологията все още търпи развитие. В усилията си да оптимизира този процес, международна изследователска група от университета Монаш (Monash University) в гр. Мелбърн, Австралия достига до енергийно ефективно, евтино и устойчиво решение. Чрез него в рамките на 30 минути те успяват да превърнат солената вода в питейна посредством метало-органични рамки и слънчева енергия.
16.08.2020 г.Прочетете статията
-
Внушителните концертни зали, или как музиката намира своя дом с помощта на креативни архитектурни концепции
Какво е общото между музиката и архитектурата? Несъмнено това е непреходното културно наследство, което те оставят след себе си. Любопитни сме да разберем как архитектурните похвати и нестандартните концепции свързват в симбиоза традициите от миналото с бъдещето, в резултат на което се раждат някои от най-забележителните концертни зали. За целта нека заедно да изминем пътя от Азия до Северна Америка... под акомпанимента на любимите ни песни, разбира се!
08.08.2020 г.Прочетете статията
-
Нестандартните къщи по света – между архитектурното наследство и съвременните концепции
В разгара на лятото пътешественическият ни дух е в своята върхова форма. Затова с днешната история ще посетим виртуално няколко дестинации, за да опознаем част от техните необичайни жилищни сгради. От трулите в слънчевия южноиталианския регион Пулия, ще се пренесем в света на филма „Хобит“ чрез архитектурната традиция на Исландия, за да стигнем до нестандартен планински комплекс в префектурата Кагава в Япония. Заповядайте с нас!
01.08.2020 г.Прочетете статията
-
Създаденият през 1993 г. соларен хладилник на Liebherr изпреварва своето време и дава тласък за иновации и днес
Вече 20 години заводът на Либхер-Хаусгерете Марица създава школа от специалисти по хладилна техника на европейско ниво у нас. „Освен с иновативни функционалности и отличителен дизайн, продуктите на пловдивския завод поставят нови стандарти по отношение на енергийната ефективност“, коментираха за Инженер.bg от Либхер-Хаусгерете Марица. Доказателство за това е соларният хладилник Liebherr KT 1580 от 1993 г., дело на специалистите от завода в гр. Оксенхаузен, Германия.
30.07.2020 г.Прочетете статията
-
Когато инженерният дух не познава граници – историята на създателя на автомобилния автопилот Ралф Тийтър
Безпилотните автомобили вече придобиват съвсем ясно измерение в представите ни. А възможността днес да прогнозираме подобен технологичен пробив дължим на основите в автомобилното инженерство. Ето защо решихме да Ви разкажем вдъхновяващата история на инж. Ралф Тийтър, който успява да преодолее физическите изпитания, пред които го изправя съдбата, а неговият прототип на съвременния автопилот отрежда заслужено място в техническата история.
25.07.2020 г.Прочетете статията
-
Да произвеждаш щастие в опаковка – историята на българската шоколадова индустрия и основателя ѝ Велизар Пеев
Помните ли историята с Карлсон, който си представя как ще пребори високата температура с „цяла планина шоколад“ и куп сладкиши? Докато тези „лечебни“ свойства на любимия ни какаов десерт са присъщи само за света на художествената литература, то ние неоспоримо вярваме в силата му да ни доставя щедри дози щастие и да лекува лошото ни настроение. Зад производството на шоколада стои силна световна индустрия с утвърдени традиции, а неин основател у нас е предприемчивият Велизар Пеев.
18.07.2020 г.Прочетете статията
-
La Dolce Vita, или как да се насладим за по-дълго на любимите си ястия – методите в миналото и днес
Вкусната храна е истинска наслада за сетивата. В отговор на изискванията за по-дълготрайно и надеждно съхранение на храните, промишлените компании намират оптимални решения в лицето на новаторски машини и технологии. Поинтересувахме се обаче какви методи за запазване на хранителните продукти са прилагали нашите предци. С днешната история ще върнем лентата назад, за да проследим някои любопитни методи за съхранение на храната в миналото.
11.07.2020 г.Прочетете статията