Инженерни истории
-
Устойчивите мостове Sölvesborg и Söderström в Швеция – най-големите „дълголетници“ сред тежките инфрастуктурни съоръжения
Редица индустриални и технически направления днес насочват руля на развитието си по посока на решения, подчинени на концепциите за „устойчивост“ и „екосъобразност“. Поводи за широка изява в този аспект имат архитектурата и строителството, а за да илюстрираме това, ще посетим Швеция, чийто географски облик включва множество острови и водни басейни. Това налага мостовете като ключови инфраструктурни елементи и архитектурни забележителности, следващи съвременните тенденции – факт, който ще потвърдим чрез две от многобройните съоръжения в скандинавската страна – Sölvesborg и Söderström. Какво обуславя избора на материал за тяхното изграждане и защо те се превръщат в истински „приятели“ на природата, ще разкрием в днешната история...
05.12.2020 г.Прочетете статията
-
Маските, които търсим: LEGIO.pro Maske от LEGIO GROUP – защита, комфорт и мода в един продукт
Живеем в ситуация, в която носенето на предпазни маски е част от ежедневието ни. Това е причина редица производители да модифицират своята дейност, за да отговорят на пазарното търсене. А изискванията на потребителите стават все по-високи – както по отношение на нивото на безопасност, така и от гледна точка на комфорта и практичността. Затова компаниите, които не правят компромис с тези критерии, заслужено привличат нашето внимание. Една от тях е LEGIO GROUP, която представи своите иновативни маски LEGIO.pro Maske. Повече за тях предстои да Ви разкажем в следващите редове...
28.11.2020 г.Прочетете статията
-
Miraikan (Токио) и Deutsches Museum (Мюнхен) – музеите, които ни срещат с традициите и иновациите в техниката
Страстта ни към света на науката и техниката ни провокира да потърсим някои от най-любопитните и провокиращи музейни пространства, в които иновации от различни епохи намират едновременно своя дом и място за изява. Открихме ги в две от ключовите за световното технологично развитие страни – Япония и Германия. А с какво могат да изненадат своите посетители, ще научите в следващите редове...
21.11.2020 г.Прочетете статията
-
Градът, нашият приятел, или как архитектът Ян Геел създава „градове за хората“
Архитектурата е взаимодействие между живота и формата, а добрата архитектура е следствие от тази интеракция. Това е философията, върху която развива своята дейност световно известният архитект Ян Геел. Определящ себе си като специален вид архитект, който не строи сгради, Геел усъвършенства умението си да приспособява градската среда според търсенията на населението, превръщайки ги в „градове за хората“.
14.11.2020 г.Прочетете статията
-
„Бог създаде Земята, но нидерландците създадоха Нидерландия“ или как страната овладява водните стихии
„Бог създаде Земята, но нидерландците създадоха Нидерландия“. Този популярен в страната на лалетата израз илюстрира постиженията на населението в „издигането“ на земята над морското равнище и култивирането ѝ. Географските особености поставят условие пред населението на „Ниската земя“ да развие своя богат опит в рекултивацията на площите и в търсенето на ефективни инженерни съоръжения за защита срещу природните бедствия.
07.11.2020 г.Прочетете статията
-
Роботът Roomy – първият хотелски помощник в България
Нека си представим следната ситуация – Вие сте гост на хотел и на входа сте посрещнат от робот. Вероятно ще се запитате, какво да очаквате от необикновения служител? Ние ще Ви подскажем – ефективно и бързо обслужване. Именно с това се отличава роботът на име Roomy, който от ноември 2019 г. е пълноправен член на екипа на хотел „Бест Уестърн Премиер хотел летище София“. Запознайте се с него в следващите редове...
31.10.2020 г.Прочетете статията
-
Sketchpad – началото на CAD системите, или как започва всичко с компютърното чертане
Днес трудно можем да си представим създаването на иновативни решения в редица технически направления без усъвършенстваните инструменти за компютърно проектиране. Тяхното възникване обаче дължим на американския инженер Иван Съдърланд, станал популярен като бащата на къмпютърната графика. Създадената от него първа интерактивна графичната програма Sketchpad се счита за порвообраз на съвременните CAD системи. Начинът на визуализация и моделиране на обектите в нея се превръща в основата на съвременната графика, използвана в рекламата, архитектурата, уеб дизайна и др.
24.10.2020 г.Прочетете статията
-
Пивоварната на братя Прошек – промишлени иновации в сърцето на Стара София
В края на 19-ти век пивоварната промишленост е една от най-бързо развиващите се в хранително-вкусовата индустрия у нас. Благодарение на усиленото производство и разпространение на пивото, бирариите придобиват специален статут и стават център на социалния живот в столицата, а значим принос за това имат небезизвестните братя Прошек. Първоначалното им малко производство не след дълго добива широк мащаб в емблематичната и модерна за времето си пивоварна, за която ще Ви разкажем в днешната история.
17.10.2020 г.Прочетете статията
-
„Конструираните“ диаманти, или как се създава блясък с помощта на иновативните технологии
От древността до наши дни величественият статут на диамантите е константен и мнозина от нас, както героинята на Одри Хепбърн от „Закуска в Тифани“, трудно устояват на техния блясък. В днешната история обаче ще погледнем отвъд витрините, за да научим повече за т.нар. синтетични, познати още като „култивирани“ или „конструирани“ диаманти, както и какви са методите и технологиите за тяхното производство.
11.10.2020 г.Прочетете статията
-
Саграда Фамилия – архитектурният шедьовър на Гауди, превърнал се в глобална кауза
В слънчевия испански град Барселона вече повече от век величествено се издига една от най-впечатляващите културни и архитектурни забележителности – базиликата Саграда Фамилия. Днес строителството на сградата е на финалната права, а за да разберем повече за внушителната ѝ история, ще се върнем обратно в 19-ти век, когато преди 136 години са положени основите на нейното изграждане.
03.10.2020 г.Прочетете статията
-
Лазар Парашкеванов – архитектът зад Софийската опера и палата „Света София“
Началото на 20-ти век е особено специален период за младата българска столица. С предизвикателството да превърнат града в европейска икона, се заемат талантливи архитекти, чиито произведения в стилове като неовизантика, модернизъм и сецесион са истинско културно богатство, което провокира любопитството ни към тези майстори на архитектурата. Ще посветим днешната история на арх. Лазар Парашкеванов и неговите неповторими и смели за времето си проекти.
26.09.2020 г.Прочетете статията
-
Акустиката – една физична и архитектурна магия, която превръща нотите в изящество
Приглушени светлини, изострени сетива и притаен дъх – така започват концертите за истинските ценители на музиката, които очакват първите акорди на инструментите, с които музиката неусетно ги пренася в своя магичен свят... Но за да се насадим на изкуството, е необходима и добра акустика, която се основава на умелата комбинация от архитектурни решения. Повече за тях ще Ви разкажем в днешната история.
19.09.2020 г.Прочетете статията