In love with the world: Плаващите „аероби“ на Аника Ий, които размиват границите между човек и машина

15.02.2025 г.4 мин.

Инженерни истории

Аника Ий: „Какво би било чувството да споделяш света с машини, които могат да живеят в дивата природа и да се развиват сами?“

Връзката между наука, технологии и изкуство, която в Инженер.bg често сме изследвали, добива все по-голяма дълбочина благодарение на турбулентното развитие на технологиите. В днешната статия разказваме за поредния такъв пример – и това е инсталацията In love with the world на концептуалната художничка Аника Ий (Anicka Yi), представляваща плаващи машини, които тя нарича „аероби“. Въпросите, които инсталацията поставя, занимават човешкото възприятие за граница между машина и човек, за сетивност, за изкуствен интелект и за начина, по който машините могат да населяват света и познатата ни екосистема. И така, нека видим...

Самостоятелните плаващи „аероби“

In love with the world е представена през 2021 г. в британския музей за модерно изкуство Tate Modern в Лондон. „Аеробите“ на Аника Ий населяват залата Turbine Hall, провокирайки зрителите да осмислят по нов начин симбиозата между живи организми и самостоятелно съществуващи машини. Тези „същества“ всъщност са безпилотни летателни апарати (UAV), чиято форма се основава на океански форми на живот и гъби. Те са пълни с хелий и се задвижват от ротори, захранвани от малък пакет батерии, а освен това разпространяват различни аромати, например на подправки и море, които са тясно свързани с различни моменти от човешката история.

Вместо да се пилотират от хора, „аеробите“ следват собствена траектория на полета, генерирана от широк набор от опции в техния софтуер. Нещо повече, индивидуалното и груповото им поведение търпи развитие във времето, повлияно от околната среда, включително топлинните сигнатури на хората наблизо. По този начин „създанията“ на Ий демонстрират нови вариации на хибридни машинни видове и биоразнообразни форми на изкуствен интелект.

А от какво е провокирана тази концепция?

Традиционната форма на AI функционира като ум без тяло. Същевременно живите организми научават много за света именно чрез сетивата си, т.е. от физическото съществуване произтича знание, основано на взаимодействието с други същества и средата. „Ами ако AI също можеше да учи чрез сетивата? Това ли би бил начина машините да развият собствено знание за света и да станат независими от хората? Биха ли могли тогава да обменят интелект с растения, животни и микроорганизми?“, пита Аника Ий.

За Аника Ий

Родена в Сеул, Южна Корея, през 1971 г., днес Аника Ий живее и работи в Ню Йорк, САЩ. В работата си преплита научни изследвания, биология, технологии, като за целта си сътрудничи с инженери, производители, микробиолози, парфюмеристи и философи. Чрез произведенията си тя оспорва идеята, че хората се различават от другите форми на живот. Инсталациите, които създава, често се основават на несъвместими материали – като в крайна сметка резултатът е среда, изследваща културните възприятия за сетивата и задаваща остри въпроси за човешката психология и функционирането на обществото.

Работата на Yi е обект на множество самостоятелни изложби в институции по целия свят.

За да подготвим този материал, използвахме информация от: www.anickayistudio.biz, https://www.tate.org.uk/, https://www.stirworld.com/

Източник на снимковия материал: www.anickayistudio.biz

Тагове: изкуствен интелект