Спектаклите на дигиталната ера: Как се трансформират холограмните концерти и виртуалните изпълнители в реалност
24.08.2024 г.15 мин.
Представете си, че влизате в концертна зала, където легендарен изпълнител, който отдавна си е отишъл, изпълнява любимите Ви хитове на живо пред очите Ви, или пък виртуална поп звезда впечатлява публиката с шоу, което размива границите между реалност и фантазия. Това всъщност е съвсем възможен сценарий, или с други думи казано светът на холограмните концерти – ослепителна комбинация от технология и изкуство, която се противопоставя на времето и пространството. Холограмните концерти са повече от грандиозно шоу, те са революция в развлеченията. От съживяване на икони като Уитни Хюстън и Майкъл Джексън до вдъхване на живот на дигитални звезди като Хацуне Мику, тези изпълнения създават изживявания, които публиката може да почувства като удивително истински. В следващите редове заедно ще разгледаме инженерните чудеса зад тази дигитална магия, предизвикателствата, пред които те са изправени, и етичните въпроси, които възникват, докато „съживяваме“ виртуално идоли.
Науката за холографията: Как работят холограмите?
В основата на холограмните концерти лежи науката за холографията. За разлика от традиционните 2D изображения, холограмите се създават чрез записване и реконструиране на светлинни вълни, за да се генерира триизмерно изображение. Това се постига чрез процес, наречен интерференция, при който лазерните лъчи се пресичат, за да уловят дълбочината и структурата на даден обект.
В повечето концерти това, което обикновено наричаме „холограми“, всъщност са сложни илюзии, често базирани на техниката Pepper’s Ghost. Този метод използва комбинация от прозрачни екрани, огледала и проектори, за да създаде илюзията за 3D фигура на сцената. Светлината на проектора се отразява върху прозрачна повърхност, наклонена към публиката, създавайки призрачен образ, който сякаш се носи в пространството.
Докато истинските 3D холограми – тези, които могат да се гледат от всякакъв ъгъл без нужда от специални екрани – все още са в процес на разработка, техниките, използвани в момента на концерти, са много ефективни за създаване на убедителна илюзия особено когато са съчетани с усъвършенстван сценичен дизайн и осветление.
Създаване на виртуални идоли: Ролята на CGI и Motion Capture
Създаването на виртуални идоли, или дигитални изпълнители, започва много преди да „излязат“ на сцената. Процесът започва с разработката на компютърно генерирани изображения (CGI), където художници проектират и анимират изпълнителя. Това включва създаване на подробен 3D модел, пълен с текстури, осветление и засенчване, за да изглежда образът възможно най-реалистичен. След това моделът е оборудван с дигитален скелет, който позволява на аниматорите да движат героя естествено и плавно.
За да се гарантира, че тези движения са реалистични, често се използва технология за улавяне на движение (mocap/Motion Capture). В mocap сесия изпълнител носи костюм, оборудван със сензори, които проследяват движенията му в реално време. След това тези движения се прилагат към виртуалния модел. Изражението на лицето също се улавя с помощта на усъвършенстван софтуер за разпознаване, което позволява на дигиталния изпълнител да предава и емоциите убедително.
Комбинацията от CGI и mocap е от съществено значение за създаването на виртуални изпълнители, които могат да ангажират публиката толкова ефективно, колкото и реален изпълнител. В някои случаи изцяло нови изпълнения са хореографирани, докато в други се използват записи от минали изпълнения, за да се пресъздадат например движенията на починал артист.
Създаване на перфектната сцена: Осветление, звук и визуални ефекти
Сценичната среда играе решаваща роля за това холограмата да изглежда правдоподобна. Осветлението е особено важно, тъй като подобрява 3D ефекта на холограмата и гарантира, че се интегрира безпроблемно с физическите елементи на сцената. Инженерите проектират внимателно настройката на осветлението, за да избегнат хвърлянето на сенки върху прозрачния екран или причиняването на отражения, които биха могли да нарушат илюзията.
Звуковото инженерство е също толкова критично. В холограмен концерт аудиото трябва да бъде перфектно синхронизирано с визуалното изпълнение, за да се запази илюзията. Инженерите използват техники за пространствено аудио, за да гарантират, че звукът изглежда като излъчван от позицията на холограмата на сцената, създавайки по-завладяващо изживяване за публиката. Системите за съраунд (заобикалящ) звук често се използват за подобряване на този ефект, което кара холограмата да се усеща като осезаемо присъствие в залата.
В допълнение към звука и осветлението, визуални ефекти като пиротехника, лазери и елементи на добавена реалност (AR) често са включени в изпълнението. Тези ефекти трябва да бъдат точно синхронизирани и съобразени с движенията на холограмата, за да се създаде безпроблемно изживяване. В някои случаи AR се използва за подобряване на момента чрез наслагване на цифрови елементи върху физическата сцена, което прави холограмата да изглежда взаимодействаща с околната среда.
Техническите предизвикателства: Преодоляване на латентността и мащабируемостта
Въпреки че технологията зад холограмните концерти е впечатляваща, тя идва със значителни предизвикателства. Забавянето е основен проблем, особено при изпълнения на живо, където може да се наложи холограмата да взаимодейства с човешки изпълнители или да отговаря на публиката. Дори леко забавяне между аудио и визуалните компоненти може да наруши илюзията, така че инженерите работят неуморно, за да минимизират забавянето.
Друго предизвикателство е разширяемостта. Холограмните концерти се провеждат на разнообразни места, от интимния театър до обширни арени. Инженерите трябва да гарантират, че холограмата остава видима и убедителна от всякакъв ъгъл, дори от разстояние. Това изисква щателно планиране и често включва мащабиране на прожекционната система и размера на екрана, за да пасне на мястото.
Издръжливостта и транспортирането на оборудването също са критични аспекти. Технологията, използвана в холограмните концерти, често е деликатна и скъпа, което затруднява транспортирането и монтажа ѝ на различни локации. Инженерите трябва да проектират системи, които са достатъчно здрави, за да издържат на изискванията на турнето, като същевременно поддържат високото ниво на качество, необходимо за изпълнението.
Етични предизвикателства: Навигиране на границата
Холограмната технология повдига няколко етични въпроса, които развлекателната индустрия трябва да разгледа:
Съгласие и наследство: Един от основните етични проблеми е получаването на съгласие от наследниците на починалия артист. Изпълненията, включващи отишли си артисти, като Тупак Шакур и Уитни Хюстън, изискват внимателно разглеждане на желанията на изпълнителя и въздействието върху неговото наследство. Решението за използване на изображението на починал изпълнител трябва да бъде взето прозрачно и с уважение към тяхната памет.
Комерсиализация и експлоатация: Използването на холограми за търговска печалба повдига въпроса за експлоатацията. Съществува риск подобието на починали артисти да бъде използвано по начини, които дават приоритет на печалбата пред художествената стойност и уважението към оригиналната работа. Важно е да се балансират търговските интереси с етичните съображения, като се гарантира, че използването на холограми е в съответствие с ценностите и приноса на артиста към тяхното наследство.
Въздействие върху изпълнители на живо: Друг проблем е потенциалното въздействие върху живи артисти и изпълнители. Тъй като холограмите стават все по-разпространени, съществува риск те да засенчат или обезценят приноса на „реалните“ музиканти. Гарантирането, че холограмните изпълнения допълват, а не се конкурират с таланти на живо, е от решаващо значение за поддържането на справедлива и подкрепяща среда за артистите.
Автентичност и емоционална реакция: Способността на холограмите да предизвикват силни емоционални реакции от публиката повдига въпроси относно автентичността. Въпреки че холограмите могат да пресъздадат образа и гласа на изпълнителя, те не могат напълно да възпроизведат емоционалната връзка и спонтанността на изпълнение на живо. Важно е публиката да осмисля разликата между виртуално представление и истинско преживяване на живо.
Емблематични холограмни концерти
През годините немалко холограмни концерти привличат вниманието на света, демонстрирайки потенциала на тази технология в развлеченията на живо.
Тупак Шакур на Coachella (2012):
Един от най-известните примери за холограмен концерт е холограмата на Тупак Шакур (Tupac Shakur) на фестивала Coachella през 2012 г. Използвайки усъвършенстван CGI и техниката Pepper's Ghost, инженерите успяват да „върнат“ към живота покойния рапър на сцената по начин, който остави публиката зашеметена. Това изпълнение често се определя като основен катализатор на широкия интерес към холограмната технология в музикалната индустрия.
Глобалните турнета на Хацуне Мику:
Хацуне Мику (Hatsune Miku) е виртуална поп звезда от Япония, която е била хедлайнер на концерти по целия свят. За разлика от холограмата използвана за представлението на Тупак, Мику е изцяло дигитално творение без физически изпълнител зад нея. Нейните концерти използват комбинация от CGI, mocap и Pepper’s Ghost техники, за да създадат реалистично изпълнение, което размива границата между реалността и цифровата фантазия. Успехът на Мику демонстрира потенциала на виртуалните идоли да завладяват глобалната публика, което води до все по-честото явление на подобни проекти.
Посмъртните изпълнения на Майкъл Джексън:
Кралят на попа Майкъл Джексън (Michael Jackson) също е върнат на сцената чрез холограмна технология. Тези изпълнения, които включват забележително му появяване на наградите Billboard Music Awards през 2014 г., предизвикаха страхопочитание и противоречия, повдигайки множество етични въпроси относно използването на образа на починал артист. Въпреки дебата обаче, тези „участия“ подчертават силата на холограмната технология да предизвиква силни емоционални реакции от публиката.
Уитни Хюстън във „Вечер с Уитни" (2021):
Холограмата на Уитни Хюстън (Whitney Houston) пък е главният герой в представлението „Вечер с Уитни: Турнето на холограмата на Уитни Хюстън“. Спиращото дъха турне отново „оживява“ Хюстън, която дарява феновете си с изпълнения на класическите ѝ хитове. Холограмното турне е предназначено да отпразнува наследството на Уитни и да предложи на феновете нов начин да изпитат нейната музика, демонстрирайки потенциала на холограмната технология за почитане на емблематични артисти.
Турнето „Voyage” на ABBA:
Шведските поп легенди ABBA стартират турнето си „Voyage“ през 2022 г., което включва виртуални аватари, закачливо наречени още АББАтари (ABBA-tars), които участват заедно със самата група на живо. Дигиталните аватари са създадени с помощта на авангардна CGI и технология за улавяне на движението, за да пресъздадат емблематичния външен вид и стил на изпълнение на групата от 70-те години на миналия век. Това турне отбеляза важен крайъгълен камък в смесването на носталгията с модерните технологии, позволявайки на феновете да изпитат класическите хитове на групата по напълно нов начин. Шоуто „Voyage” е пример за това как холограмната технология може да се използва за празнуване и запазване на наследството на легендарни артисти, като същевременно предоставя свежо и иновативно концертно изживяване.
Бъдещето на холограмните концерти: какво следва?
Тъй като технологиите продължават да напредват, бъдещето на холограмните концерти е още по-обещаващо. Едно от най-вълнуващите развития на хоризонта е създаването на истински 3D холограми, които не разчитат на екрани или отразяващи повърхности. Тези холограми биха могли да се гледат от всякакъв ъгъл и биха могли да взаимодействат по-естествено с околната среда, предлагайки по-завладяващо и реалистично изживяване.
Интерактивните холограми са друг потенциален напредък. С интегрирането на AI и машинно обучение, бъдещите холограми могат да реагират в реално време на взаимодействията с публиката, създавайки по-персонализирано и ангажиращо концертно изживяване.
Освен това продължаващото развитие на технологиите за добавена реалност (AR) и виртуална реалност (VR) може да доведе до изцяло нови форми на забавление, където физическите и цифровите изпълнения са безпроблемно интегрирани. Представете си, че присъствате на концерт, където сцената и изпълнителите са подобрени с AR елементи, или където феновете у дома могат да изживеят концерта във VR, като се чувстват така, сякаш са точно там, на първия ред.
Холограмните концерти представляват завладяващо сливане на изкуство и дигитално инженерство, разширявайки границите на възможното в развлеченията на живо. Използвайки силата на CGI, улавяне на движение, усъвършенствани системи за прожектиране и прецизно звуково инженерство, тези изпълнения съживяват изпълнителите по начини, които пленяват и вдъхновяват публиката по целия свят.
Източник на информацията: howstuffworks.com, indigomusic.com, avalliance.com, grmdaily.com, synchtank.com и др.
Източник на снимковия материал: ©Engineer BG via Canva.com, ©Crypton Future Media, whitneyhouston.com, abbavoyage.com