Да рисуваш с роботи: Как Согуен Чанг доказва, че творците не бива да се страхуват от колаборации с изкуствения интелект

12.10.2024 г.5 мин.

Инженерни истории

Изкуство ли е произведение, създадено с помощта на изкуствен интелект?

Този въпрос витае активно в общественото пространство през последните години, откакто AI се намеси в почти всяка човешка дейност. И докато мненията по него доскоро се блъскаха в двете крайности, реалният отговор започна да се оформя естествено и плавно, паралелно с все по-настоятелното присъствие на технологиите в творчеството. И днес разказваме именно такава история – инженерна история за изкуство. Главен герой в нея е художничката от канадско-китайски произход Согуен Чунг (Sougwen Chung), която от години изследва взаимодействието между човек и машина в арт сферата. Работата ѝ пренася зрителя във феерично, нежно, сетивно пространство, далеч от изкуственото, но напълно в изкуството.

Согуен Чунг е артист изследовател, считан за един от пионерите в областта на креативната колаборация човек – машина. Родена е в Торонто, където семейството ѝ емигрира от Хонк Конг, и израства в пресечната точка между изкуство и технологии – баща ѝ е оперен певец, а майка ѝ програмист. Така тя се научава да свири на цигулка и... да пише кодове. А по-късно започва да рисува и открива роботите. Всичко това се преплита, за да оформи бъдещите ѝ проекти.

Обикновено сме свикнали да възприемаме машината като механична, безгрешна и стерилна технология. Тези възприятия днес пренасяме и върху изкуството, създадено в помощта на AI. Това, което прави Чанг обаче, е да върне тялото, мускулната памет и жестовете обратно в творческия процес. Как? Като създава своите машинни помощници – роботите DOUG (Drawing Operations Unit: Generation X), които захранва с AI въз основа на собственото си творчество и движения. Всяко следващо поколение DOUG надгражда предишното, за да се стигне накрая до, както тя го нарича, „въплътен AI”. DOUG 4 например е изключително тясно свързан с Чунг. Роботът установява връзка с данни от нейните мозъчни вълни и това влияе върху поведението му.

Когато Чунг и нейните роботи рисуват, те са тясно свързани чрез споделена „банка“ от знания, а също и чрез живи, визуални и движещи се сигнали в реално време. Това вече не означава човекът да накара машината да свърши нещо, а да предизвика непрекъснато взаимодействие – като обаждане по телефона – набираш номера и някой ти отговаря от другата страна.

Така например с помощта на DOUG 5 през 2022 г. художничката реализира своя проект Assembly Lines – инсталация, която включва персонализирана мултироботизирана система, управлявана от медитация и „биофийдбек“. Инсталацията преплита жестовото авторство на биологични и механични субекти в пространството, осигурявайки цялостно визуално и сетивно изживяване. Действията на артиста и на робота се транспонират чрез октофонична звукова система. Звукът потапя публиката в мултисензорна среда, създавайки композиция от невронно и синаптично свързани жестове.

„Започвайки с медитация на живо, която формира основата за 24-минутно представление, Assembly Lines демонстрира импровизационното творчество между човек и машина в три платна. По време на представлението DOUG 5 отговаря на моя биофийдбек чрез използване на ЕЕГ слушалки“, разяснява Чунг. Всъщност DOUG 5 оспорва представата за нарисуваната линия като преднамерен артистичен жест и дава концепция на рисуването като за неразривно свързани електрически сигнали в мозъка.

„Може би машините не трябва да бъдат просто инструменти, а да функционират като небиологични сътрудници. Нещо повече, може би бъдещето на човешката креативност не е в това какво точно създава, а какви нови начини за творчество се откриват“, коментира тя в TED Talks.

И така, изкуство ли е произведение, създадено с AI? Да, ако зад него седи човешката креативност; да, ако творецът е отворил съзнанието си и продължава да създава без оглед на предразсъдъците; да, ако произведението вълнува, провокира, задава въпроси и дава отговори – същото, което очакваме от творбите на Микеланджело, Ван Гог, Полък или Уорхол.

Можете да разгледате работата на Согуен Чунг на www.sougwen.com.

Подготвихме този материал с помощта на информация от: www.sougwen.com, www.washingtonpost.com, www.ted.com.

Източник на снимковия материал: ©Peter Butterworth