Палмовите острови в Дубай – райско кътче, в което луксът „среща“ възможностите на съвременното строителство и архитектура

08.03.2025 г.6 мин.

Инженерни истории

Дубай е една от локациите, които със сигурност могат да се похвалят с впечатляващи архитектурни постижения и ненадминати шедьоври на инженерната мисъл, ежегодно привличащи като магнит хиляди туристи от целия свят. Без съмнение един от символите на емирството са Палмовите острови (Palm Islands) – три изкуствено създадени острова във формата на палма – свидетелство за неограничените възможности на човешката изобретателност и силата на модерното строителство.

Идеята на проекта е чрез новоизградената земя да се разшири бреговата ивица на Дубай и да се създаде уникална дестинация за луксозен живот и туризъм. Трите острова – Палм Джумейра, Палм Дейра и Палм Джебел Али, заемат формата на палма със ствол, корона, листа и заобикалящ ги полумесец, който функционира като вълнолом, предпазващ ги от морските вълни.

Остров Палм Джумейра

Строителството на първия остров – Палм Джумейра, започва през 2001 г., а през 2006 г. започва и застрояването с хотели и жилищни сгради. Той е оформен като палма, чиято корона се състои от 16 листа, обградени с полумесец, който представлява 11-километров вълнолом. По искане на шейха Палм Джумейра е построен изцяло от скална маса и пясък. За неговото построяване са използвани близо 120 млн. куб. метра пясък, пренесен от морското дъно, и още 7 млн. тона камъни, доставени от 16 кариери от вътрешността на страната. Любопитен факт е, че с вложените материали може да се сформира двуметрова стена, която да обиколи Земята три пъти.

В процеса на изграждането на острова GPS система, издигната в космоса на височина около 676 km, спомага за прецизното очертаване на формата на палма. За уплътняването на почвените частици е използвано виброуплатняваща техника, която помага за постигане на здрав и плътен земен слой, а при построяването на вълнолома строителните екипи си служат с геотекстилни влакна и пясък с малки и средни по големина камъни. Извито под формата на полумесец, това съоръжение действа като „щит“ срещу всякакви морски бури и тайфуни.

Един от най-интересните факти за Палм Джумейра е, че той обхваща 5.72 km2 площ, равняваща се на 600 футболни игрища. Известно е, че за строителството на един от най-големите стадиони в света –  Уембли, са били необходими повече от 4 години, но само 6 години се оказват достатъчни, за да се издигне цял остров, побиращ стотици футболни игрища.

Близо 1.4-километров мост, по-който преминава еднорелсов път, свързва острова с бреговете на Дубай. По него се придвижват повече от 20 000 пътници на ден. Палм Джумейра разполага още и с подводен тунел с 6 платна, който осъществява връзка между ствола на палмата с полумесеца.

Остров Джебел Али

През 2002 г. стартира строителството и на втория остров – Джебел Али, с идеята да предефинира крайбрежния живот в Дубай, надграждайки успеха на своя предшественик Палм Джумейра. Строителните работи по него приключват през 2008 г., но генералният план по неговото изграждане включва създаването на седем взаимосвързани острова, всеки от които е проектиран да предлага несравним лукс, устойчивост и иновации.

Обхващайки впечатляващите 13.4 km2 – два пъти по-голяма площ от Палм Джумейра, Джебел Али значително ще разшири бреговата ивица на Дубай с допълнителни 110 km. Проектът има за цел да създаде жизнена и устойчива общност, включваща 80 хотелски комплекса, жилищни пространства за над 35 000 семейства и разнообразен набор от обществени съоръжения, голяма част от които ще се захранват с възобновяема енергия.

Остров Палм Дейра

Планиран да бъде най-големия от триото Палмови острови в Дубай, през 2004 г. започва изграждането на третия изкуствен остров в Арабския залив – Палм Дейра. Простиращ се на площ от 49 km2, строителството на острова изисква 60% по-голямо количество пясък в сравнение с необходимото за построяването на Палм Джумейра.

Островът е издигнат на дълбочина от 5 до 22 m, като 1 млрд. куб. метра пясък и скална маса са били необходими за изграждането на ствола, 41 клона и полумесеца. Палм Дейра се счита за перлата в короната на Палмовите острови, която ще бъде дом на множество жилищни комплекси, хотели, бизнес сгради и заведения.

Източник на снимковия материал: ©Engineer BG via Canva.com, thepalm-jebelali.com

Тагове: архитектура, строителство